niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent odwołał dowódcę generalnego

Prezydent odwołał dowódcę generalnego

Prezydent odwołał dowódcę generalnego
Data publikacji: 2017-01-31 18:45
Ostatnia aktualizacja: 2017-02-02 20:16
Wywietleń: 387 209509

Prezydent Andrzej Duda na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza formalnie odwołał ze stanowiska dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosława Różańskiego - poinformowało BBN. Generał w grudniu postanowił odejść z wojska, od tego czasu jest na urlopie.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z dniem 31 stycznia br., odwołał generała broni Mirosława Różańskiego ze stanowiska Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Odwołanie związane jest z decyzją gen. broni Mirosława Różańskiego o złożeniu wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej" - poinformowało we wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w komunikacie przesłanym PAP.

Dymisja Różańskiego otwiera drogę do mianowania nowego dowódcy, który stanie na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. Różański kierował DG RSZ od połowy 2015 r. Jego kadencja miała trwać trzy lata. W połowie grudnia 2016 r. generał zdecydował, że odchodzi z wojska. Jednocześnie poprosił ministra obrony, by skrócił okres wypowiedzenia do końca stycznia 2017 r. Bez tego okres wypowiedzenia będzie zgodnie z prawem trwał sześć miesięcy. Ministerstwo Obrony Narodowej do tej pory nie informowało, czy minister Macierewicz zgodził się skrócić gen. Różańskiemu okres wypowiedzenia.

Po ogłoszeniu, że gen. Różański zamierza odejść z wojska, szef MON nakazał mu wykorzystać zaległy urlop. Od tego czasu obowiązki dowódcy generalnego pełnił jego pierwszy zastępca gen. broni Leszek Surawski. We wtorek został on mianowany szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, nowe obowiązki obejmie w środę. Zastąpił generała Mieczysława Gocuła, który - podobnie jak gen. Różański - postanowił odejść z wojska i we wtorek zakończył służbę.

Ani BBN, ani MON nie podały, kto będzie teraz kierował DG RSZ. Prawdopodobnie będzie to kolejny z zastępców gen. Różańskiego - gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych podlega w czasie pokoju zdecydowana większość polskich żołnierzy. W aktualnej strukturze dowodzenia jest ono jednym z trzech najważniejszych organów - obok SG WP i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W MON przygotowywany jest projekt zmian w systemie dowodzenia, zgodnie z którym najważniejszą instytucją znów ma stać się Sztab Generalny. (PAP)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

Komentarze

Jakób
@Jakób - Człowieku, czy zdajesz sobie sprawę, że brednie wypisujesz! IPN nie przeszkolił cię w historii? Brak wiedzy nadrabiasz kłamstwami. Stan wojenny zakończył się 22 lipca 1983 r. a gen. Różański studia zakończył w 1986 r. W 1989 miał 27 lat, więc nie zdążył odbyć szkolenia w żadnej akademii wojskowej ZSRR. Jak by Piłsudski myślał tak klapkowato jak ty to nie miałby żadnego generała czy pułkownika w Wojsku Polskim, bo wszyscy przed 1918 w jakiejś armii zaborców służyli: czy to Rosji, czy Austrii lub Prus. Jeżeli wszystkie studia odbyte w czasach PRL-u są dyskwalifikującymi ludzi z życia publicznego to powiedz swojemu guru - prezesowi PiS i wiceguru - ministrowi wojny, żeby oddali dyplomy magisterskie i doktorskie.
2017-02-02 19:55:52
@Jakób
Jaki honor? Człowieku czy ty rozumiesz znaczenie tego słowa? Jak ktoś ma honor i w stanie wojennym kończy studia wojskowe, ślubuje Armii Czerwonej wierność, to zostaje w tym postanowieniu. A jak ktoś nie ma honoru, to przefarbowuje się na żołnierza niepodległej Polski i NATO. Do której grupy należy ten twój towarzysz generał?
2017-02-02 13:31:02
fido
Jak widać Duda wykonuje polecenia nie tylko Kaczyńskiego, ale też Misiewicza
2017-02-02 07:34:36
@Mlodzi i Wysoko Wyksztalceni - na Generalskie Stanowiska,
Lepiej jest milczeć i wyglądać na idiotę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
2017-02-01 16:58:08
@kazio
Jeżeli 54 lata jest starością, to gratuluję dobrego samopoczucia.Z resztą wpisu nie dyskutuję. Nie ten poziom.
2017-02-01 16:56:08
kasztanka
Moździerz dla Misiewicza i awansować na marszałka Maciarewicza. I dać marszałkowi araba z Janowa-do ujeżdżania. Może wypadków na drogach będzie mniej.
2017-02-01 14:44:38
kazio
Jaki honor ? Zwyczajna starość dokonuje fluktuacji kadr. Samo życie. Po co nadawać temu wymiar polityczny ? Po co urągać armii ? Nie ma ludzi niezastąpionych, a i szanse trzeba dać innym.
2017-02-01 12:39:16
Mlodzi i Wysoko Wyksztalceni - na Generalskie Stanowiska,
Precz z PO-zostalymi resztkami Generalow... bylej Komunistycznej i PO-stkomunistycznej Generacji !!
2017-02-01 12:04:55
fido
Osłabiania polskiej armii ciąg dalszy
2017-02-01 07:35:49
Jakób
Okazuje się, że są jeszcze oficerowie posiadający honor. Ale jak tak dalej pójdzie niedługo zabraknie generałów, potem pułkowników. We Francji kiedyś wodzem został mały kapral, jak się potem okazało nie taki mały. Każdy ma szanse. Naszej ośmieszonej armii już nic nie zaszkodzi.
2017-01-31 21:08:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy