piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent: Nowa konstytucja wprowadzi nas w XXI wiek

Prezydent: Nowa konstytucja wprowadzi nas w XXI wiek

Prezydent: Nowa konstytucja wprowadzi nas w XXI wiek
Data publikacji: 2017-06-26 21:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-27 17:16
Wywietleń: 406 272502

Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie).

Prezydent mówił, że Ostrzeszów zawsze był polskim miastem, niezależnie od biegu historii. - Był nim właśnie dzięki wam, (...) to zawsze było polskie miasto, nawet w czasie zaboru pruskiego, nawet wtedy, kiedy Polski nie było na mapie, tutaj zawsze pamiętaliście o Polsce i zawsze kultywowaliście polskość - zwrócił się do mieszkańców miasta dziękując im za taką postawę. 

- Ja jako prezydent Rzeczypospolitej staram się brać udział w budowie Rzeczypospolitej tej silnej, takiej, o jaką walczyły pokolenia naszych przodków i o jaką myśmy, współczesne pokolenia walczyli w 1989 roku - dodał.

Zaznaczył, że uchwalona 20 lat temu konstytucja ma swoje niedostatki. Jednym z nich - mówił prezydent - było to, że nie uchroniła Polaków przed podwyższeniem wieku emerytalnego.

Prezydent podkreślił, że po 20 latach, kiedy, w jego przekonaniu, "okres przejściowy po czasach zniewolenia, po czasach komuny kończy się, czas na nową konstytucję". Dlatego - dodał - chce, aby zostało przeprowadzone w przyszłym roku, na stulecie niepodległości referendum ws. nowej konstytucji.

Duda zaznaczył, że chciałby, aby konstytucja była konstytucją obywatelską, o której Polacy będą mogli powiedzieć, że "jest ich". - To oznacza, że to obywatele muszą wyznaczyć jej kierunki - stwierdził. - Chciałbym, abyście jako Wielkopolanie mi w tym pomogli, żebyście wzięli udział w tej wielkiej narodowej debacie, w której ja będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami, ze związkami zawodowymi, z tymi, którzy będą chcieli tę debatę konstytucyjną podjąć - mówił.

Apelował też o udział w referendum. - Chciałbym, aby na podstawie wyników referendum eksperci przygotowali nową konstytucję, według waszych wskazań - oświadczył prezydent.

Podkreślił, że wierzy, iż "nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej". - Niepoległej, suwerennej, która jest jednym z największych państw europejskich i która zasługuje na to, aby mieć swoje silne i trwałe miejsce w Europie i zasługuje na to by być krajem zamożnym - powiedział prezydent.

Na spotkaniu prezydenta z mieszkańcami Ostrzeszowa pojawili się także przedstawiciele Komitetu Obrony Demokracji. Mieli ze sobą transparent z hasłem "Konstytucja", które również skandowali. Pojawili się także przedstawiciele Klubu Prawicy Ziemi Ostrzeszowskiej z transparentem "Chcemy dobrego prawa, stop bezwolności i bezkarności".

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Ostrzeszowa

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Komentarze

Vera
Na szczęście nie macie i nigdy nie będziecie mieli takiej większości by móc grzebać przy Konstytucji, więc możesz sobie Duda pomarzyć
2017-06-27 09:43:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy