środa, 30 września 2020.
Strona główna > Nauka > Stworzyli świetne rozwiązania

Stworzyli świetne rozwiązania

Stworzyli świetne rozwiązania
Data publikacji: 2017-06-26 11:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Wywietleń: 1449 272380

Czterech młodych naukowców zostało nagrodzonych przez prezydenta Piotra Krzystka za prace ukierunkowane na nowoczesne technologie i innowacje. Wszyscy pisali je jako studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

– Trudno mówić o metropolii szczecińskiej, trudno mówić o rozwoju miasta bez dobrych uczelni, bez dobrej kadry, bez studentów i doktorantów – mówił Piotr Krzystek. – Każdy dobry student, każdy dobry naukowiec to jest wartość dodana również dla Szczecina i jego mieszkańców. Dziś w biznesie, w gospodarce, w rozwoju mniej warte są grunty, budynki, najwięcej są warci ludzie.

Barbara Bartkowiak, prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, podkreślała, że w ciągu ostatnich 2 lat sześć takich prac zostało sfinansowanych przez fundację.

– Nie chodzi o to, żeby napisać i odłożyć na półkę, ale o to, żeby zastosować te prace w praktyce – dodawała.

I tak Mateusz Spychała został nagrodzony za opracowanie „systemu oraz metod bezpiecznego współdzielenia przestrzeni powietrznej między załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi”. Dostał 5 tys. złotych. To właśnie jego praca była jedną z tych, które dostały dofinansowanie PFP. Natomiast Łukasz Przeniosło za „Uniwersalny inteligentny sterownik silników do zastosowań przemysłowych”, Paweł Krawczyk za pracę „Ocena możliwości wykorzystania materiałów kompozytowych do zbrojenia betonów architektonicznych” oraz Krzysztof Lisowski za „Identyfikacja i różnicowanie rotawirusów w oparciu o analizę in silico wybranych fragmentów ich genomu oraz próba opracowania na tej podstawie wiarygodnego testu diagnostycznego” otrzymali po 3 tysiące złotych.

Prof. Artur Bejger, prorektor ds. nauki Akademii Morskiej oraz przewodniczący kapituły konkursowej, powiedział, że Szczecin jest jednym z nielicznych miast, które tego typu prace promuje.

– W samych Stanach Zjednoczonych w ub. roku doszło do 150 zdarzeń z udziałem drona – powiedział Mateusz Spychała; promotorem jego pracy jest dr inż Rafał Osypiuk. – To dziesięciokrotny wzrost w ciągu dwóch lat. Opracowany przez nas moduł pozwala unikać kolizji drona z samolotem. Nasze rozwiązanie jest możliwe dzięki rozwojowi technologii, postępującej miniaturyzacji. Właściwie jest już gotowe do wprowadzenia na rynek.

Prezydencki konkurs jest organizowany od 2008 roku. ©℗

Alan Sasinowski

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

do obserwatora
Kup sobie mocne jeszcze mocniejsze okulary. Albo od razu wymień całą głowę.
2017-06-27 08:55:29
Technolog
Panie Mateuszu, bo w Stanach czyli USA to tylko umieja "pstrykac" w Gwiezdne Wojny - i to tez niedokladnie!!! Moim zdaniem to nagrody od Piotra Krzystka - strasznie "ubogie" w stosunku do wartosci nowoczesnych technologii przez Panow przedstawionych. A na przebudowe Woj.Polskiego - projekt - TYLKO Piotr Krzystek - wyplaca 50,000zl.!!! oraz ++++. Sam przeciez stwierdzil ", ze dzis w biznesie, w gospodarce w rozwoju mniej warte sa grunty, budynki , najwiecej sa warci ludzie...." (3000zl). Oj chyba przechodzi on Chlopska- Pauze - co jest oczywiste - w tym wieku!!! Ja na Waszym miejscu to odrazu bym "pogadal" z Andrzejem Duda albo z Beata w Warszawie. (calkiem serio).Szacuneczek.
2017-06-26 18:00:31
gosc
Jest jeszcze nadzieja ze nie beda wykleci w t-shirta zakleci jak ich mlodsi koledzy z pokolenia srajfonow
2017-06-26 15:20:00
szn
Ciekawe, czy prezydent ich zatrzyma w Szczecinie. To jest wyzwanie.
2017-06-26 13:41:36
obserwator
W Szczecinie nie ma dobrych uczelni.wszyscy uciekają zagranice do Poznania,Warszawy, GDAŃSKA, Wrocławia. Jesteśmy w rankingach uczelni ostatni , na szarym końcu. Masakra.
2017-06-26 12:55:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie