Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Prezydent: Musimy zrobić wszystko, żeby UE trwała

Data publikacji: 2019-05-01 19:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-01 23:12
Prezydent: Musimy zrobić wszystko, żeby UE trwała
Fot. PAP/Wojtek Jargiło  

Europa to my, Unia Europejska to my. W Europie potrzeba większej roli parlamentów narodowych – mówił prezydent Andrzej Duda w środę w Puławach (Lubelskie). Apelował o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, który, jego zdaniem, powinien być wzmocniony.

- Musimy zrobić wszystko, aby Unia Europejska trwała i żeby Polska trwała w Unii Europejskiej - powiedział prezydent, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w Puławach w Pikniku Europejskim z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Jego zdaniem Europie potrzebne jest dziś "więcej demokracji" oraz wzmocnienie roli parlamentów narodowych, a także wzmocnienie Parlamentu Europejskiego, którego "rola decyzyjna powinna być jeszcze silniejsza".

- Sądzę, że potrzebna jest większa rola parlamentów narodowych, że potrzebna jest także większa rola Parlamentu Europejskiego - jako tej instytucji, do której w całej Europie ludzie wybierają swoich przedstawicieli w demokratycznych wyborach - powiedział prezydent.

Prezydent wyraził nadzieję, że Europa będzie się zmieniała "na lepsze".

- Mam nadzieję, że w UE coraz większa będzie rola Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, czyli tych dwóch instytucji, w których jesteśmy demokratycznie reprezentowani - zaznaczył. Przypomniał, że Polacy, według sondaży, są zdecydowanymi zwolennikami Unii Europejskiej. Zaapelował do rodaków, aby licznie wzięli udział w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, namawiali do tego przyjaciół, sąsiadów i pokazali że biorą "tę odpowiedzialność w swoje ręce".

- Potrzebna nam jest wysoka frekwencja, także dlatego, żeby pokazać Europie, że my - jeżeli chodzi o wybory do instytucji europejskich - bierzemy tę decyzję w swoje ręce i traktujemy ją poważnie, że dla nas Polaków, Europejczyków, jest sprawą istotną, kto nas reprezentuje w tej niezwykle ważnej instytucji europejskiej - tłumaczył.

Prezydent podkreślił, że decyzja o przystąpieniu przez Polskę do UE była "dziejową decyzją", która "miała rewolucyjny charakter" i która "determinuje w sensie pozytywnym rozwój naszego kraju".

- To, co dzieje się w Polsce w związku z funduszami unijnymi, to że inwestujemy te fundusze, które przychodzą do nas w ramach polityki spójności, to jest coś w rodzaju planu Marshalla - mówił prezydent.

Jego zdaniem Polacy już w wyborach 4 czerwca 1989 r. pokazali Europie i światu, że są częścią Zachodu.

- Te dwa elementy: wybory 1989 r. i decyzja podjęta w referendum europejskim, to były decyzje, które podjęło polskie społeczeństwo. To my, naszym zbiorowym wysiłkiem o tym zdecydowaliśmy, to my dzisiaj naszym zbiorowym wysiłkiem, mądrością władz samorządowych, ale także ciężką pracą polskiego społeczeństwa, dobrze wykorzystujemy środki europejskie i możemy śmiało mówić: Europa to my, Unia Europejska to my, jesteśmy jej częścią - powiedział Andrzej Duda.

(pap)

Fot. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA