Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

15 lat Polski w UE – świętowanie na granicy [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 01 maja 2019 r. 07:39
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:38
15 lat Polski w UE – świętowanie na granicy
 

Na dawnym przejściu granicznym Kołbaskowo – Pomellen w nocy z wtorku na środę Urząd Marszałkowski w Szczecinie zorganizował uroczyste obchody piętnastolecia Polski w Unii Europejskiej. Blisko 300 mieszkańców Pomorza Zachodniego odśpiewało „Odę do radości”. Nie zabrakło symbolicznego podniesienia szlabanu i okolicznościowego tortu. 

- 15 lat temu zamieszkaliśmy w domu dobrym, w domu bezpiecznym, w domu, który nazywa się Unia Europejska. Ten dom został zbudowany na ruinach drugiej wojny światowej, na traumach wojen, które od wieków przechodziły przez Europę - mówił marszałek województwa, Olgierd Geblewicz. - To dom, który został zbudowany na marzeniach, o życiu wspólnym w pokoju w Europie. To dom, który został zbudowany na wartościach: godności ludzkiej, demokracji, równości, praworządności i solidarności. Nie byłoby tego dnia 15 lat, gdyby nie wydarzenia, które rozpoczęły się 30 lat temu, gdyby nie dialog i porozumienie okrągłego stołu, gdyby nie to, że w sposób bezkrwawy udało się pokonać krwawy reżim.

- Jesteśmy wdzięczni, że Polska po okrutnych zbrodniach dokonanych w II wojnie światowej wyciągnęła do nas rękę w geście pojednania. Dzięki Unii Europejskiej wspólnie doświadczamy dziś najdłuższego okresu pokoju między krajami na naszym kontynencie. Unia zapewniła wszystkim państwom członkowskim poziom dobrobytu, jakiego do tej pory nie było. Swoboda podróżowania przyniosła nam niespotykane możliwości wymiany we wszystkich obszarach. Unia to instytucja wartości, demokracji i praworządności - mówił ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

- 15 lat temu powiedziałem na Wałach Chrobrego - drodzy mieszkańcy Pomorza Zachodniego, spełnił się sen wielu pokoleń Polaków, jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Jesteśmy w gronie wolnych państw w wolnej Europie. Nie wszyscy wiedzieliśmy co to oznacza, ale zaczęliśmy organizować zastępy urzędników, by aplikować o fundusze europejskie. Cieszymy się ze skoku cywilizacyjnego i wiemy, jak wiele zawdzięczamy solidarności i pomocy płynącej z Unii Europejskiej - wspominał Zygmunt Meyer - marszałek województwa zachodniopomorskiego w latach 2002-2006. 

Po okolicznościowych przemówieniach na maszt wciągnięto flagę i podniesiono szlaban. Nie zabrakło wielkoformatowej flagi UE rozwiniętej przez mieszkańców Pomorza Zachodniego, pamiątkowych paszportów i rocznicowego tortu.

Uroczystości uświetnił występ Orkiestry Dętej „Olimpia” i chóru amatorskiego Opery na Zamku w Szczecinie, który wykonał „Odę do radości”.

(p)

Fot. Dariusz Gorajski

Film: Sylwia Dudek

Sonda

Jak oceniasz bilans 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

miastowy
2019-05-02 15:25:58
Dlaczego oni pojechali aż pod poenerdowską wioskę świętować Europę?Tam jest "więcej" Europy? Może jest więcej zawartości Europy w Europie zgodnie z tym że dla Niemców robi się lepsze proszki do prania i ciasteczka niż dla parweniuszy z drugiego naboru do EU. Mogli przecież fajny festyn zrobić na Zamku, taki europejski i zarazem prawdziwie radosny. Przecież książęta pomorscy byli chyba cały czas w Europie a nie tylko przez 15 lat? Kto to miał taki kiepski pijarowy siermiężny pomysł z tą wiochą w NRD?
Wolę lewactwo od prostactwa
2019-05-02 01:04:37
I od polskiej dewocji.
Odp. do... @@@
2019-05-01 21:08:26
Siedza "PO-mimo ze im teraz tu tak zle" ? Bo na Wschodzie bylo im jeszcze gorzej... OT i WSI-o !!
Hmm
2019-05-01 20:49:09
Najpierw cale Lewactwo trzymalo wszystkie Granice bez-szczelnie zamkniete az przez 10-ki lat... a teraz Najwiecej sie ta UE PO-dniecaja - gdyz jest to dla Nich "ostatnia deska ratunku" !!
@@@"nie ma co..."
2019-05-01 14:14:41
Nie licz na to - tacy osobnicy z masą drobnomiasteczkowych kompleksów nie potrafią używać rozumu - histeria i emocjonalne zaburzenia są powszechne wśród tzw euroentuzjastów. Mnie zawsze zastanawia dlaczego siedzą w Polsce skoro jest tu tak źle.
@czas
2019-05-01 13:24:00
Piszę o tym , co mi się podoba - ue coś nam dała , zabrała a w zamian chce nam wcisnąć jakieś lewacko- lgbt - ideologie . Mnie religia daje radość , której unia ze swoimi ciężko dojonymi jewro nie da mi nigdy . Nie jestem pachołkiem lewaków z brukseli i to mnie cieszy najbardziej . A placów to w Szczecinie nie brak , to można je nazywać jak sie chce ,żeby każdy miał swój / jak na cm. / , To może Plac im. WOLNYCH OD KOSMOPOLITYZMU I PODDAŃSTWA EUROKRACJI ?
czas
2019-05-01 12:50:51
A może w Szczecinie powstanie plac imienia Unii tak jak jest w Gdańsku. A tu ciągle jakieś trole piszą o religii, a czas mamy radosny i piszcie o tym co się wam podoba.
Czlowiek pracy
2019-05-01 12:37:15
To takie nowe swieckie swieto
Historyk
2019-05-01 12:13:20
Kto im pisze te przemowienia!? To wolnosc zaczela sie przy okraglym stole???? Polacy czuli wolni chcoc ciemiezyli ich komunisci. Buntowali sie przeciw moskiewskiej tyranii. A tu bajdurzy o okraglym stole. W Szczecie ktory splynal krwia robotnikow w 1970 i nadkruszyl komune
@@"nie ma co..."
2019-05-01 12:03:49
A może tak merytorycznie do tego wpisu poniżej byś się pan odniósł zamiast tych inwektyw - widać brakuje argumentów! Za dużo TVNu i Gazety Wyborczej kolego!
@"nie ma co..."
2019-05-01 11:27:56
Zatem zostań w swojej zapyziałej parafiańszczyżnie i nadal płaszcz się przed swoim plebanem i płać na watykańskich dewiantów! Tak robili przez wieki twoi przodkowie- analfabeci!
nie ma co świętować
2019-05-01 09:21:02
Nasze 15 lat w UE to: dług ponad 300 mld $ - na same odsetki od tego długu wydaliśmy więcej niż dostaliśmy z Unii, dzietność kobiet 1,3 czyli najmniej w historii , emigracja ponad 3 mln młodych, wykształconych ludzi - najwięcej w historii , większość przemysłu, handlu, usług, banków, mediów, telekomunikacji w obcych rękach, 600 tys urzędników czyli ponad 4 razy więcej niż w PRL, postkomunistyczne chore sądy których Unia broni przed reformą, zacofaną postkomunistyczną naukę i szkolnictwo, o służbie zdrowia szkoda wspominać, geoinżynierię nad Polską - pogodę w naszym kraju kształtują programy modyfikacji pogody realizowane za kasę z opłat emisyjnych CO2 - w zeszłym roku 8 mld strat w rolnictwie z powodu suszy, około 100 mld zł rocznie wyprowadzanych z Polski z powodu dywidend i niepłaconych podatków, zalew lewactwa i promocja różnych dewiacj itd, itd!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA