Sekretarz generalny PKOl Marek Pałus potwierdził PAP, że prezydent Andrzej Duda "został rekomendowany na członka rzeczywistego, a nie honorowego" Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Zarząd PKOl przyjął w czwartek uchwałę rekomendującą zgłoszenie prezydenta Andrzeja Dudy na członka rzeczywistego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Prezes PKOl Radosław Piesiewicz wskazał, że prezydent Duda jest osobą oddaną olimpizmowi.
Doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki w niedzielę w Polsat News wypowiedział się, że "prezydent Andrzej Duda rzeczywiście został zarekomendowany przez Polski Komitet Olimpijski do MKOl, ale na członka honorowego, a nie na członka etatowego".
"Zasłużona osoba działająca w strukturach MKOl dopiero później może zostać zgłoszona na członka honorowego tego gremium" - wyjaśnił PAP członek zarządu PKOl Zenon Dagiel, potwierdzając fakt zgłoszenia prezydenta RP na członka rzeczywistego MKOl.
Do tej sprawy odniósł się w sobotę wieczorem na platformie X premier Donald Tusk. "Źli ludzie najwyraźniej wmanewrowali pana prezydenta w tę olimpijską awanturę. Kiedy tylko się zorientuje, że zajął miejsce medalistce olimpijskiej, od lat aktywnej w MKOl, szanowanej i kompetentnej, z pewnością podejmie właściwą decyzję" - napisał Tusk.
Obecnie polską przedstawicielką w MKOl jest Maja Włoszczowska, która w sierpniu 2021 została wybrana w czasie igrzysk w Tokio na siedmioletnią kadencję do Komisji Zawodniczej MKOl i na tej podstawie ma status członka MKOl. Ostatnim rzeczywistym polskim członkiem MKOl była od 1998 roku do śmierci w 2018 Irena Szewińska.
Druga prezydencka kadencja Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu. Pierwsza Sesja MKOl po tym terminie, na której mógłby on zostać wybrany na członka MKOl, zaplanowana jest w lutym 2026 w Mediolanie, przy okazji zimowych igrzysk olimpijskich. Formalnie jednak nie ma przeszkód, by wybrać urzędującą głowę państwa. W marcu 2025 odbędzie się Sesja w Grecji, ale tam zasadniczym punktem obrad będzie wybór następcy Thomasa Bacha na stanowisku przewodniczącego.
Ogólna liczba członków MKOl nie może przekraczać 115, obecnie jest ich 111.
Wszyscy członkowie wybierani są na ośmioletnią, odnawialną kadencję. Członkowie MKOl wybrani w latach 1967-99 mogą pełnić tę funkcję maksymalnie do 80. roku życia, a wybrani po roku 1999 do ukończenia 70 lat.
Wśród 115 członków 70 nie jest związanych z żadną określoną funkcją lub urzędem, 15 to przedstawiciele zawodników, kolejnych 15 wywodzi się spośród szefów światowych federacji sportowych i tylu samo z osób pełniących kierownicze role w narodowych komitetach olimpijskich czy ich kontynentalnych stowarzyszeniach.