Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

Prezydent Duda: W Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirusa

Data publikacji: 2020-03-02 20:42
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-04 01:48
Prezydent Duda: W Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirusa
 

W Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem – oświadczył prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa. 

W spotkaniu w BBN uczestniczyli – oprócz prezydenta – szef BBN Paweł Soloch, premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

– Minister zdrowia i główny inspektor sanitarny potwierdzili mi, że do tej pory w naszym kraju nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem. Wykonano już testy i badania u całego szeregu osób, ale do tej pory żadnego zachorowania spowodowanego koronawirusem u nas nie stwierdzono – powiedział prezydent.

 

Zaapelował też, aby „kwestii koronawirusa nie wykorzystywać w bieżącej polityce, żeby to nie był temat do połajanek”.

– Jest nam potrzebne współdziałanie i spokój – dodał Andrzej Duda. – Wiem, że jest dużo niepokoju, ale w tej sytuacji najważniejsze jest zachowanie procedur i spokoju, bo nie ma co ulegać emocjom. Wiem, że to bardzo trudne sytuacje, gdy ktoś źle się czuje, ale wtedy trzeba po prostu udać się na spokojnie po pomoc medyczną. Chcę jeszcze raz podkreślić, że polskie państwo – polskie władze – realizują działania w wielu przypadkach nawet wyprzedzające to, co robi Światowa Organizacja Zdrowia, i działania, które podejmują władze innych państw. Jesteśmy przygotowani. Wierzę, że unikniemy poważnego zagrożenia, choć – jak minister zdrowia cały czas podkreślał – prawdopodobieństwo tego, że przypadki zachorowania spowodowanego wirusem będą w Polsce, jest bardzo wysokie.

Opozycja twierdzi, że informacja na temat wirusa i zapobiegania zarażeniom jest niewystarczająca.

– Trzeba mówić ludziom prawdę i pokazywać, co mają robić w takiej sytuacji. Najważniejsza jest prawda – twierdzi kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska zaznaczyła w Sejmie, że opozycja złożyła projekty ustaw, ale "pani marszałek powiedziała, że jest to niepotrzebne".

Tego dnia Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Uchwalone przepisy umożliwiają podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego i są uzupełnieniem już istniejących regulacji dotyczących zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych. 

Przyjęte przepisy przewidują m.in. możliwość polecenia przez pracodawcę pracownikowi wykonywania obowiązków zdalnie z domu. Rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły uzyskają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Właściwy minister będzie mógł ograniczyć lub zawiesić działanie placówek edukacyjnych lub uczelni wyższych. Możliwe będzie dokonywanie zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 bez stosowania przepisów o zamówieniach publicznych.

Uchwaloną przez Sejm ustawą zajmie się 6 marca Senat.

(ip)

Fot. Facebook/Kancelaria Prezydenta

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

dexter
2020-03-04 01:46:18
i pewnie to twoja zasługa ,parodio Prezydenta??
Ofiara Kaczegowirusa
2020-03-03 11:11:54
Przed wyborami im nie pasuje siać panikę,bo przegrają,prawda jest inna Panie Marionetka
@nie prawda
2020-03-03 01:15:48
z podejrzeniem. a to co ta parodia prezydenta mówi to inna sprawa
nie prawda
2020-03-02 22:41:48
- już koronawirus z j.polskiego?
nie prawda
2020-03-02 21:33:50
W samym Szczecinie w jednym ze szpitali przebywają 4 osoby zarażone koronawirusem. Jak długo zamierzają nas okłamywać?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ