wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Kraj > Prawie 1000-letnia rzeźba

Prawie 1000-letnia rzeźba

Prawie 1000-letnia rzeźba
Data publikacji: 2016-04-19 18:54
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-20 12:43
Wywietleń: 1246 128946

Figura Matki Bożej Bardzkiej w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie na Dolnym Śląsku jest najstarszą rzeźbą poświęconą Marii w Polsce. We wtorek, 19 kwietnia właśnie w Bardo odbyła się konferencja na temat nowych ustaleń w datowaniu rzeźby.

Datowania znajdującej się w Bazylice w Bardzie (Dolnośląskie) figurki Matki Bożej Bardzkiej wskazują, że rzeźba ta powstała w drugiej poł. XI w. Wcześniej sądzono, że figurka pochodzi z XII lub XIII w. Najnowsze badania mogą wskazywać, że jest to najstarsze przedstawienie maryjne w Polsce.

Najnowsze ustalenia daty powstania figurki Matki Bożej Bardzkiej to wynik prac konserwatorskich, które w 2015 r. przeprowadził Marcin Ciba, konserwator i kustosz zbiorów artystycznych Klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie. Podczas tych prac wykonano serię zdjęć RTG, które wzbudziły wątpliwości co datowania figury. W związku z tym zdecydowano o pobraniu niewielkiego fragmentu drewna z figury i wykonaniu badań metodą węgla radioaktywnego C14.  

- Badanie próbki wykonano w Laboratorium Datowań Bezwzględnych pod kierunkiem profesora Marka Krąpca; we współpracy z jednostką badawczą w Seattle, która jest wiodącą instytucją w tej dziedzinie na świecie - poinformował PAP Ciba. 

 Zdaniem konserwatora wyniki badań świadczą, że figura mogła powstać w drugiej połowie XI w. Wcześniej sądzono, że rzeźba pochodzi z XII lub XIII w.

- Oznaczać to może, że figura związana jest z przedcysterskim okresem historii Barda, a gdyby te przypuszczenia okazały się prawdziwe, mielibyśmy do czynienia z najstarszym przedstawieniem maryjnym w Polsce - dodał konserwator. 

 

Znajdująca się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie figurka Matki Bożej Bardzkiej jest najstarszą zachowaną drewnianą romańską rzeźbą na Dolnym Śląsku. Została wykonana z drewna lipowego. Rzeźba ma 43 cm wysokości. Przedstawia Matkę Bożą w koronie siedzącą na tronie. Na kolanach trzyma ona dzieciątko, które przytrzymuje jedną ręką oparta na kolanach matki księgę, drugą rękę unosi w geście błogosławieństwa.(PAP)

Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Komentarze

Tylko pytam,
A ta Matkie Boskie, co Pan "Bolek" PO-zwala sobie jeszcze nosic w klapie swojej marynarki - tez sie jeszcze wlicza...? I co Kosciol na to...??
2016-04-20 12:22:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy