poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Przed bombami kryli się w wielkim kotle

Przed bombami kryli się w wielkim kotle

Przed bombami kryli się w wielkim kotle
Data publikacji: 2016-04-07 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-28 11:50
Wywietleń: 1428 127198

Tajemnicza konstrukcja została wydobyta na Gumieńcach w Szczecinie. Okazało się, że to kocioł parowy z końca XIX wieku, który Niemcy przerobili podczas II wojny światowej na schron przeciwlotniczy. Unikat trafił do Fortu Gerharda w Świnoujściu. 

Konstrukcja waży około 20 ton, ma dziewięć metrów długości i dwa metry średnicy. Znajdowała się tuż przy ruinach starego zakładu przemysłowego. Ma powstać tutaj osiedle mieszkaniowe. Początkowo robotnikom wydawało się, że wykopali wielki zbiornik na paliwo. Później zajrzeli do środka i ku swojemu zdziwieniu odkryli, że w metalowym, nitowanym cylindrze są ławki, a w ścianie szczytowej drzwi. O niezwykłym znalezisku pan Przemysław Rusicki, pasjonat historii ze Szczecina poinformował opiekunów świnoujskiego Fortu Gerharda.

To druga tego typu konstrukcja jaką znaleziono w Polsce. Za zgodą właściciela terenu została przekazana pasjonatom historii ze Świnoujścia. Miała znacznie więcej szczęścia niż ta, która przed 10 laty została znaleziona w Bydgoszczy. 

- Tamten schron trafił na złom zanim zdążyli się nim zająć bydgoscy muzealnicy. Dobrze, że w Szczecinie ludzie mieli więcej poszanowania dla skarbów historii - mówi M. Ossowski. 

Schron przywieziono już do Świnoujścia. Tutaj przejdzie konserwację. Zrekonstruowane zostanie także wyposażenie. Pasjonaci historii rozpoczną prace od usunięcia mułu. Chcą, żeby goście fortu mogli zajrzeć do tego nietypowego schronu już w majowy weekend. ©

Bartosz TURLEJSKI

Czytaj więcej w "Kurierze", kup e-wydanie! 

Przed bombami kryli się w wielkim kotle

Komentarze

Przecławiak
Widać że znalezisko w terenu cukrowni.
2016-04-07 19:28:38
mrr
do tych co by do świbnoujścia nie oddali... a co lepiej aby na złom poszedł, a może w szczecinie zajęłyby sie nim te same instytcje co rekonstrujcją sediny, masztem z okolic trasy zamkowej etc.
2016-04-07 16:10:54
pilsner11
hmmm... tak, lepiej oddać do Świnoujścia, widzę, że szaber rodem z lat powojennych dalej kwitnie; wywozić wszystko co się da. najlepsze jest to, że poinformowali pasjonata historii ze Szczecina, który organizuje zabranie tego ze Szczecina. Fajny pasjonat. Idąc tym torem to Niemcy w czasie drugiej wojny światowej byli pasjonatami np. w zbieraniu kolekcji obrazów. Rozumiem, iż miejscowy konserwator ma ważniejsze spawy na głowie.
2016-04-07 09:43:53
Schron
I to się nazywa prawidłowe podejście. Najpierw wydobycie, potem szybki transport, a teraz jeszcze szybsza renowacja. Brawo.
2016-04-07 09:22:43
bieta
Tak, wszystko, co interesujące, wywieźmy ze Szczecina, niech inni się tym zajmą, po co sobie głowę zawracać
2016-04-07 09:13:36
@
I co wyście naj mądrzejszego narobili. A nie można by było przekazać informacji że to kocioł parowy lokomotywy złotego pociągu ? Strumień turystów i odkrywców znacznie przekroczył by ilość jaką uzyskał The Tall Ships Races. I jaka promocja dla regionu.
2016-04-07 08:34:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie