Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Poznaliśmy nazwiska nowo wybranych europosłów

Data publikacji: 10 czerwca 2024 r. 12:42
Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2024 r. 20:37
Poznaliśmy nazwiska nowo wybranych europosłów
Fot. Elżbieta Kubera  

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 20, Konfederacja - 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 3 i Lewica - 3 - poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza.

O liczbie mandatów, które przypadły poszczególnym komitetom wyborczym, poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej szef PKW sędzia Sylwester Marciniak.

W porządku numerów list wyborczych Trzecia Droga (lista nr 1) otrzymała 3 mandaty, Konfederacja (lista nr 2) - 6 mandatów, Koalicja Obywatelska (lista nr 5) - 21 mandatów, Lewica (lista nr 6)- 3 mandaty, a Prawo i Sprawiedliwość (lista nr 7) - 20 mandatów.

Szef PKW wymienił też komitety wyborcze, które nie uzyskały prawa do podziału mandatów. Są to komitety wyborcze: Bezpartyjnych Samorządowców, Polexitu, Normalnego Kraju, Polski Liberalnej - Strajku Przedsiębiorców, Ruchu Naprawy Polski oraz Głosu Silnej Polski.

Mandaty do PE z Koalicji Obywatelskiej uzyskali - z okręgu nr 1 obejmującego województwo pomorskie : Janusz Lewandowski i Magdalena Adamowicz. Z okręgu nr 2 obejmującego województwo kujawsko-pomorskie Krzysztof Brejza. Z okręgu nr 3, czyli województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, Jacek Protas.

Troje kandydatów KO uzyskało mandaty do PE w okręgu nr 4, czyli w Warszawie i okolicznych miastach. Są to: Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Michał Szczerba. W okręgu nr 5 obejmującym resztę Mazowsza mandat uzyskał Andrzej Halicki. W okręgu nr 6, czyli z województwa łódzkiego, mandat uzyskał Dariusz Joński.

W województwie wielkopolskim, czyli okręgu nr 7, mandaty uzyskali Ewa Kopacz i Michał Wawrykiewicz. W okręgu nr 8, czyli województwie lubelskim - Marta Wcisło, a w okręgu nr 9, czyli województwie podkarpackim - Elżbieta Łukacijewska.

W Małopolsce i woj. świętokrzyskim, czyli okręgu nr 10, mandaty uzyskali Bartłomiej Sienkiewicz i Jagna Marczułajtis-Walczak, zaś w okręgu nr 11, czyli na Śląsku - Borys Budka, Mirosława Nykiel i Łukasz Kohut. Na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim do PE wejdą Bogdan Zdrojewski i Andrzej Buła. Natomiast w okręgu nr 13 obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie mandat uzyskał Bartosz Arłukowicz.

PKW ogłosiła, że mandaty uzyskało 20 kandydatów z listy PiS - Adam Bielan, Tobiasz Bocheński, Joachim Brudziński, Waldemar Buda, Michał Dworczyk, Małgorzata Gosiewska, Patryk Jaki, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg, Arkadiusz Mularczyk, Piotr Müller, Daniel Obajtek, Jacek Ozdoba, Bogdan Rzońca, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Maciej Wąsik, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska, Kosma Złotowski.

Mandaty do PE z komitetu Lewicy zdobyli: Robert Biedroń, Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Śmiszek, a z Trzeciej Drogi - Michał Kobosko, Krzysztof Hetman i Adam Jarubas.

Mandaty do PE z komitetu Konfederacji zdobyli: Ewa Zajączkowska-Hernik, Anna Bryłka, Tomasz Buczek, Grzegorz Braun, Marcin Sypniewski i Stanisław Tyszka.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybrali 53 europosłów spośród ponad 1000 kandydatów. 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2024-06-10 20:27:43
My Tam Tam Oni MY WY ONI cyt- Teresa Torańska Nie....POLSKA ? - nie 13 grudnia a POLSKA 20 lat już minęło UE Księstwo Warszawskie - Królestwo Polskie -Autonomia Galicji ?
Do PiSekipa
2024-06-10 16:55:58
POpłakałeś się nad losem swoich z KO13grudnia , że oni mają wsparcie , swojej nadzwyczajnej kasty z doktryną Neumann i trafił jeden z celi do Brukseli a co z innymi , z waszej ferajny ?
Andrzej
2024-06-10 15:15:49
No i jeszcze ten wariat z gaśnicą. Na szczęście w Brukseli są całkiem nieźli psychiatrzy.
@w pomorskim
2024-06-10 14:56:49
Zgadzam sie ata opinia,Miejsce Lewandowskiego jest zakratami,Niestety wiekszosc ludz nie ogarnia tematu,Wesola wdowka,ktora pomagala Adamiczowi tez wybrana,Cieszy tez ,ze przepadly czerwone pajaki typu Cimoszewicz i Belka,Ta trojka od komuchow to smiech na sali i koniec tej szajki,Gumofice+trzecia noga zaorani przez ryzego i beda pelnic role Nowosmiesznej,
W pomorskim
2024-06-10 14:12:58
to jest dramat. Kolejny raz uśmiechnięci wybrali prywatyzatora, który pół Polski sprzedał za grosze, a teraz śmieje się nam w twarz. W śląskim wybrali z kolei rozbijacza dzielnicowego kraju, żeby Niemcom było łatwiej przejąć. To u nas nie jest tak najgorzej. Uśmiechnięci wybrali zaledwie zwykłego buca.
Ważne, że
2024-06-10 13:38:50
części do roweru jadą ! Będą potrzebne w ekologicznym transporcie !
Zenekk
2024-06-10 13:34:30
Zachodniopomorskie to siedlisko czerwonych małorozumnych PZPRowców. Wygrana gwarantowana dla liberałów z Niemiec, potem trochę głósów dla tęczowej lewicy i gumofilce PSL. Żadnego rozwoju gospodarczego w sektorze technicznym tutaj nigdy nie będzie. Onuce germańskie i onuce czerwone to liderzy regionu.
PiSekipa
2024-06-10 13:31:18
W PiSie dwóch skazanych przestępców, aferzysta powiązany z islamskimi terrorystami i złodziej butów. Zgrana ekipa, która wreszcie spokojnie ukryje się za immunitetem, tak trzymać.
Lewica
2024-06-10 13:19:53
niech się nie dziwi , że znika ! O to reprezentacja lewicy w PE ! Naprawdę , to są najpoważniejsze problemy Polaków ? Te osoby mają być wzorem dla polskich rodzin ? Czy to są przykłady dla młodych małżeństw ? Macie nagrodę za tęczowy , uśmiechnięty i nowoczesny światopogląd ! Nie nadążamy za Waszymi zmianami , więc płyńcie sobie sami w siną dal ! Rodzina na swoim jak mawiał PIS .Biedroń (żona) , Śmiszek ( mąż ) i ciotka niewidka i przyzwoitka ! Gratulacje i jeszcze raz gratulacje za nowość !
czytam
2024-06-10 12:50:16
Trójkąty o lewicowych poglądach są takie intrygujące.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA