Wtorek 09 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Powraca kontrola graniczna

Data publikacji: 2018-11-21 23:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-23 11:34
Powraca kontrola graniczna
Fot. MOSG  

W czwartek (22 listopada), w związku ze szczytem klimatycznym ONZ COP 2018, na granicy wewnętrznej zostanie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą również prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów. Będzie prowadzona przez patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Pojazdy te mają wyposażenie umożliwiające funkcjonariuszom SG przeprowadzenie kontroli poza przejściem granicznym.

Granicę będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a takich na granicy lądowej będzie w sumie 264. Na granicy z Czechami – 142, ze Słowacją – 62, z Niemcami – 48, z Litwą – 12. 

Wyrywkowo kontrolowane będą jedynie osoby wjeżdżające do Polski. Osoby i pojazdy będą typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. W wypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują. W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z Unią Europejska korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać do Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. 

Straż Graniczna tymczasowo przywróconej  kontrole graniczne prowadziła już trzykrotnie – podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 r. oraz na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 r. 

(g)

Fot. MOSG

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A...
2018-11-22 19:04:49
Autobus czy Autobusy - na przemycanych i wykrytych "Multi-Kulti"... tez w poblizu juz maja ??
odra bez kontroli?
2018-11-22 03:05:22
lepiej te siły i środki daliby na ukraińską granicę bo wirus nas wykończy szybciej niż podatki...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA