Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Powódź na południu Polski. Ewakuacja mieszkańców i zalane miejscowości (akt. 8)

Data publikacji: 15 września 2024 r. 09:12
Ostatnia aktualizacja: 16 września 2024 r. 10:15
Powódź na południu Polski. Ewakuacja mieszkańców i zalane miejscowości
Fot. PAP/Krzysztof Świderski  

Powiat nyski: w zalanym budynku odnaleziono zwłoki kobiety. To trzecia ofiara powodzi

Opolski Urząd Wojewódzki poinformował w komunikacie, że w miejscowości Nowy Świętów w powiecie nyskim, w zalanym budynku odnaleziono zwłoki kobiety. Ciało znaleźli strażacy lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej.

"WSKR [Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa - PAP] Opole poinformował, że w m. Nowy Świętów (powiat nyski) w zalanym budynku odnaleziono zwłoki kobiety" - napisano w wieczornym komunikacie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Informację podała również na swoim profilu w mediach społecznościowych lokalna Ochotniczna Straż Pożarna. "Niestety same złe informacje. Znaleźliśmy pierwszą i miejmy nadzieję ostatnią ofiarę powodzi. Mieszkanka Nowego Świętowa" - napisano.

Również o osobie, której śmierć mogła mieć związek z powodzią, poinformował w niedzielę burmistrz Lądka-Zdroju Tomasz Nowicki. Podkomisarz Przemysław Ratajczyk z sekcji prasowej dolnośląskiej policji przekazał Tvp.info, że w godzinach popołudniowych znaleziono w Lądku-Zdroju ciało kobiety. "W jednym z mieszkań, po siłowym sforsowaniu drzwi policjanci natrafili na ciało ok. 70-letniej kobiety. W lokalu była woda, ale na razie nie możemy się wypowiedzieć co do przyczyn zgonu" – powiedział podkom. Ratajczyk.

Wcześniej w niedzielę poinformowano również o śmierci dwóch mężczyzn z terenów objętych powodzią. To mężczyzna z miejscowości Krosnowice w powiecie kłodzkim oraz 42-latek z Bielska-Białej, którego ciało znaleziono w pobliżu potoku. Przyczyną jego śmierci było prawdopodobnie utonięcie. 

***

Wcześniejsza informacja

MEN: od poniedziałku zawieszone zajęcia w 350 placówkach

Od poniedziałku zawieszone będą zajęcia w 350 placówkach oświatowych w czterech województwach na terenach objętych zagrożeniem powodziowym - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak podano, najwięcej takich placówek jest w woj. dolnośląskim i opolskim.

"W związku z sytuacją powodziową, od poniedziałku – 16 września zawieszono zajęcia w ponad 350 przedszkolach, szkołach i placówkach na terenie 4 województw" - przekazało na platformie "X" Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak wskazano w komunikacie, najwięcej takich placówek oświatowych jest w woj. dolnośląskim - ponad 210. Zlokalizowane są głównie w Kotlinie Kłodzkiej, w rejonie Wałbrzycha i Jeleniej Góry oraz w woj. opolskim - ponad 120 – głównie w Głuchołazach, Nysie i pozostałej części powiatu nyskiego. Zawieszono również zajęcia w 20 szkołach w woj. śląskim i 7 szkołach w woj. lubuskim.

"Kuratorzy oświaty są w stałym kontakcie z wojewodami i wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dzisiaj priorytetem" - podkreślono.

***

Wcześniejsza informacja

Opolskie: trudna sytuacja w Nysie; kilkuset ratowników w akcji ewakuacyjnej

W wyniku podwyższonego poziomu wody w Nysie Kłodzkiej woda zalewa kolejne ulice miasta Nysa. Jak powiedział PAP kpt. Łukasz Nowak, rzecznik KW PSP w Opolu, obecnie w akcji ewakuacyjnej na terenie gminy Nysa uczestnicy kilkuset strażaków z całej Polski. w całym powiecie zawieszono zajęcia w szkołach.

Po zwiększeniu zrzutu wody z Jeziora Nyskiego do Nysy Kłodzkiej woda zalewa ulice miasta Nysa. Burmistrz Nysy na stronie internetowej miasta wezwał mieszkańców do samoewakuacji. Jak wyjaśnia w specjalnym komunikacie, w związku z pęknięciem tamy w Ustroniu Śląskim, zrzut wody z Jeziora Nyskiego zwiększy się z 600 do tysiąca metrów sześciennych wody na sekundę.

"W związku z rosnącym zagrożeniem powodziowym, proszę o rozważenie samoewakuacji czyli przemieszczeniu się poza strefę zagrożenia. Mieszkańców domów proszę o przeniesie się na wyższe piętra. Za chwilę rozlegnie się sygnał syreny alarmowej - +IDZIE WODA+. Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz" - napisano w niedzielnym komunikacie zamieszczonym na stronie urzędy miasta, gdzie są zamieszczone m.in. fotografie, na których widać wodę stojącą pod budynkiem starostwa powiatowego i płynącą w kierunku budynku dworca. W tej okolicy znajduje się m.in. szpital powiatowy.

Jak powiedział PAP kpt Łukasz Nowak, rzecznik KW PSP w Opolu, który jest w Nysie, sytuacja powodziowa na terenie całej gminy jest poważna.

"Nie mogę opisać ulicami zalane wodą tereny, jednak w akcji ewakuacyjnej na terenie Nysy i sąsiednich miejscowości zaangażowanych jest co najmniej kilkuset ratowników z różnych formacji mundurowych z całego kraju. Konieczna była ewakuacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i nie są wykluczone ewakuacje kolejnych budynków. Dlatego apelujemy do wszystkich o podporządkowanie się poleceniom służb ratunkowych" - powiedział Łukasz Nowak.

Według relacji widocznych w mediach społecznościowych w niedzielę po południu woda wdarła się też do szpitala powiatowego w Nysie.

Na stronie powiatu nyskiego zamieszczono informację o odwołaniu w poniedziałek i wtorek zajęć w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat.

***

Wcześniejsza informacja

Sytuacja mieszkańców niżej położonych zabudowań Bystrzycy Kłodzkiej, a szczególnie małych miejscowości w okolicach tego miast jest tragiczna – mówią mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej. Burmistrz tego miasta i gminy Renata Surma apeluje o pomocą mieszkańcom miejscowości Wilkanów i Pławnica.

Bystrzyca Kłodzka to miejscowość położona na południu Kotliny Kłodzkiej, blisko granicy z Czechami. Przepływa przez nią Nyska Kłodzka, która zalała cześć miasta. Wezbrane wody odcięły od świata też dwie małe miejscowość położone w sąsiedztwie Bystrzycy – Wilkanów i Pławnicę.

Z kolei do Bystrzycy można dojechać jeszcze tylko jedną droga (DW 388), przez Polanicę-Zdrój. Nieprzejezdne z powodu zalania są fragmenty drogi krajowej nr 33 w stronę Kłodzka i w przeciwną stronę – do granicy z Czechami.

Mieszkańcy miast, z którymi rozmawiała PAP zwracają uwagę na „tragiczną sytuację” osób, które mieszkają w niżej położonych domach oraz mieszkańców miejscowości Wilkanów i Pławnica.

„Górne miasto nie zostało zalane. Jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji niż ludzie którzy mieszkają na dole” – powiedziała PAP jedna z mieszkanek Bystrzycy. Mówiąc o problemach, z jakim musi się borykać wskazał na brak wody pitnej oraz przerwy w dostawach prądu. „Ale to nie jest poważny problem, bo wszystkie sklepy działają, więc wodę można kupić” – powiedziała. W Bystrzycy jest też problem z zasięgiem telefonii komórkowej.

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma pytana przez PAP o sytuację powodziową w mieście powiedziała, że jest „fatalna”. „Dziś mamy mnóstwo zgłoszeń o zalanych budynkach. Mieliśmy taką sytuację, że nie udało się dojechać z pomocą do miejscowości Pławnica, gdzie zginęły zwierzęta. Proszę o ewakuację ludzi, ale są takie miejsca, gdzie już nie możemy dojechać” – powiedziała burmistrz.

Surma podkreśliła, że wielokrotnie zwracała się z apelem do mieszkańców o ewakuację, ale cześć z nich nie posłuchała. „Musiałam podjąć już dramatyczne decyzje dla mnie – czy wybierać życie samotnej osoby, czy narażać pięciu chłopaków, którzy mieli tam pojechać, na niebezpieczeństwo” – mówiła wyraźnie poruszona burmistrz.

Pytana o największe potrzeby powiedziała, że to okaże się dopiero po tym, jak opadnie woda. „W tej chwili nie mamy wody pitnej w Międzygórzu i Wilkanowie. Do Wilkanowa nie da się dojechać. Do Pławnicy tylko autami terenowymi i tak dowożona jest tam żywność i woda. Wilkanów, w którym mieszka 40 osób, jest całkowicie odcięty” – powiedziała burmistrz. Dodała, że potrzebuje ciężkiego sprzętu, którym można by dostarczać żywność i wodę mieszkańcom dwóch odciętych od świata miejscowości.

W Bystrzycy Kłodzkiej zalane są dolne części miasta, położone wzdłuż Nysy Kłodzkiej, a w gminie wiele gospodarstw, które zostały zalane przez wody opadowe oraz rzeczne.

***

Wcześniejsza informacja

Tama w Stroniu Śląskim została przerwana i woda zmierza rzeką Biała Lądecka w dół zlewni Nysy Kłodzkiej - poinformował w mediach społecznościowych IMGW.

Rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski powiedział PAP, że to prawdopodobnie wał boczny został uszkodzony i przerwany, który jest w przedniej części tego urządzenia. Wskazał, że woda wlewa się do Stronia Śląskiego. "To już nie jest dramat, to jest tragedia" - podkreślił.

Rzecznik IMGW zaznaczył także, że "to jest ogromna siła, która niszczy budynki". "Te budynki nawet się nie przesuwają. Na nagraniach widać, że jeden z budynków Stroniu Śląskim jest po prostu burzony przez wodę, ta woda go zmiata i go nie ma" - powiedział.

#Stronie #Śląskie Te obrazki mówią same za siebie... Trzymajcie się zdrów! Fot. Użytkownik Kłodzko998 Alarmowo

Opublikowany przez Dolnośląskie Alarmowo Niedziela, 15 września 2024

Do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju właściwie nie można dojechać; dostać się tam mogą jedynie służby ratunkowe. W obu miastach przeprowadzono ewakuację ludności; rzeki wystąpiły tam z koryt, a woda zalała zabudowania. Stronie Śląskie i Lądek Zdrój to miejscowości, przez które przepływa rzeka Biała Lądecka, a przez Stronie dodatkowo Morawka.

***

Wcześniejsza informacja

W Głuchołazach pod naporem wody zerwał się most tymczasowy na Białej Głuchołaskiej. Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa także budowana w sąsiedztwie przeprawa.

Walka strażaków i mieszkańców o utrzymanie tymczasowej przeprawy przez rzekę Białą Głuchołaską trwała kilkadziesiąt godzin. Na drewnianej jezdni oraz na przyczółkach mostu położono worki z piaskiem i kostkę kamienną, by dociążyć konstrukcję i wzmocnić przed naporem wody, która doszła do poziomu jezdni.

Jak poinformował PAP st. kapitan Paweł Kolera z KW PSP w Opolu, napierająca woda zniszczyła nie tylko most tymczasowy, ale uszkodziła budowaną w jego sąsiedztwie konstrukcję docelowej przeprawy przez rzekę. "W tej chwili nie wiemy, jaki wpływ na sytuację powodziową w mieście i poniżej będzie miało zerwanie mostu" - powiedział PAP strażak.

Sytuacja na południu Opolszczyzny i Dolnego Śląska jest krytyczna. Stan alarmowy kilkudziesięciu rzek przekroczył stan alarmowy. Trwają ewakuacje mieszkańców niektórych zagrożonych miejscowości. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie. W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.

***

Wcześniejsza informacja

Dziesięć ulic w centrum Kłodzka jest pod wodą. Głębokości wody w zalanych kwartałach w centrum miasta waha się od 50 cm do 1,5 metra – powiedział PAP burmistrz Kłodzka Michał Piszko. Do tej pory ewakuowano z zalanych mieszkań 19 osób; część ludzi przeniosła się na wyższe kondygnacje budynków.

Kłodzko to jedno z wielu miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej, które zostało zalane w wyniku utrzymujących się od czwartku nawalnych deszczy. Tu wystąpiła z brzegów Nysa Kłodzka.

Burmistrz miasta Michał Piszko w rozmowie z PAP powiedział, że w niedzielę rano pod wodą jest 10 ulic w centrum miasta, a poziom wody w zalanych kwartałach waha się od 50 centymetrów do 1,5 metra. "Najwięcej wody jest w Ośrodku Sportu i Rekreacji, który jest całkowicie pod wodą. Nieprzejezdne są ulica Połabska, Skośna, Chełmońskiego, Krótka, Śląska, Lutycka, Bielisławska oraz Słowackiego" – wyliczał burmistrz.

O 9 rano poziom wody w Nysie Kłodzkiej wynosił 610 cm. "Poziom wody nieco opadł od godz. 6 i 7, z tym, że na chwilę ten wskaźnik znowu pójdzie w górę, ponieważ to co się dzieje w Bystrzycy Kłodzkiej przyjdzie do nas, a tam mamy kolejny przyrost" – powiedział burmistrz.

Dodał, że według prognoz ma padać jeszcze 9-10 godzin. "Ten deszcz jest specyficzny – jest mżawka, a później nawały deszczu” – powiedział Piszko.

Burmistrz zwrócił uwagę, że działają zbiorniki retencyjne na Bystrzycy Dusznickiej, która jest dopływem Nysy Kołodziej. To zbiorniki w Krosnowicach i w Szalejowie. "Ale nie mamy żadnych zbiorników wybudowanych na Białej Lądeckiej, co oznacza, że z części wschodnie masywu Śnieżnika wszystkie wody trafiają do Białej Lądeckiej, a ona zasila Nysę Kłodzką i to jest główny powody tego, że Nysa wystąpiła z koryta i zaczęła zalewać miasto" – mówił burmistrz.

Biała Lądecka wylała w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim. Wody tej rzeki podtopiły również mniejsze miejscowości w gminie Kłodzko.

Piszko zwrócił przy tym uwagę, że fala powodziowa w 1997 r., podczas powodzi stulecia, była bardziej intensywna. "Teraz ta woda się rozlewa mniej intensywnie, zatapiając poszczególne części miasta” – mówił.

Do tej pory ewakuowano w Kłodzku 19 osób. Znalazły one schronienie w Szkole Podstawowej nr 3 oraz na krytej pływalni. Od 2 w nocy w walce z powodzią pomaga w tym mieście 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

"Mamy też mieszkańców, którzy nie chcą się ewakuować, przebywają oni na wyższych kondygnacjach. Mają zaopatrzenie w wodę i żywność" – powiedział burmistrz.

Piszko zaleca mieszkańcom, aby nie pili wody z kranów, tylko wodę butelkowa. „Nasze ujęcia są zalane, tam jest teraz 50 cm wody. Nie jesteśmy w stanie teraz sprawdzić jaka jest jakość wody z tych ujęć, bo studnie są pozalewane. Dlatego z ostrożności zalecam spożywanie wody butelkowej, ewentualnie po przegotowaniu" – powiedział Piszko. Z wody, która jest w wodociągach można używać do mycia i celów gospodarczych.

Burmistrz poinformował, że obecnie połowa Kłodzka pozbawiona jest dostaw energii elektrycznej. „Usuwanie tych awarii potrwa; trzeba też poczekać, aż w niektórych miejscach woda opadnie” – powiedział Piszko.

 

***

Wcześniejsza informacja

Woda przelewa się przez most w Głuchołazach w powiecie nyskim. W powiecie kłodzkim utonęła jedna osoba; ewakuowano 1,6 tys. osób. Odcięci przez wodę zostali mieszkańcy Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju. Premier Donald Tusk zaapelował do mieszkańców, by nie odmawiali ewakuacji.

W niedzielę rano uruchomiono zbiornik Racibórz Dolny (woj. śląskie), który przechwytuje falę wezbraniową, o czym poinformowały Wody Polskie.

Po porannej odprawie ze służbami w Kłodzku (woj. dolnośląskie) premier Donald Tusk zaznaczył, że najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Kotlinie Kłodzkiej, w powiecie kłodzkim. Do tej pory ewakuowano w powiedzie kłodzkim 1,6 tys. osób, są to lokalne ewakuacje.

W powiecie kłodzkim potwierdzono pierwszą śmiertelną ofiarę powodzi.

Woda wdziera się do podtapianych kamienic w Kłodzku. Poziom Nysy Kłodzkiej w tym mieście jest bliski temu z 1997 r. i sięga prawie 6,5 metra.

Do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju właściwie nie można dojechać; dostać się tam mogą jedynie służby ratunkowe. W obu miastach przeprowadzono ewakuację ludności; rzeki wystąpiły tam z koryt, a woda zalała zabudowania. Stronie Śląskie i Lądek Zdrój to miejscowości, przez które przepływa rzeka Biała Lądecka, a przez Stronie dodatkowo Morawka.

W powiecie kłodzkim 17 tys. osób pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej i nie ma możliwości przeprowadzenia szybkich napraw, ponieważ są to miejsca, w których doszło do zalań. Straż pożarna organizuje tam dostawy agregatów prądotwórczych.

Pogorszyła się sytuacja w Głuchołazach (opolskie, pow. nyski). Woda zaczęła przelewać się przez wały przy moście tymczasowym na rzece Biała Głuchołaska. Woda płynie do centrum miasta. Zalany jest rynek. Zerwanie mostu, który jest przeprawą tymczasową, spowoduje spiętrzenie się wody na elementach nowobudowanego mostu i w zalanie miasta.

Premier powtórzył apel do mieszkańców, aby nie lekceważyć zagrożenia i nie odmawiać ewakuacji. Podkreślił, że zwlekanie z ewakuacją może spowodować niebezpieczeństwo nie tylko dla obywateli, ale też dla służb, które będą musiały przeprowadzać ewakuację później, w znacznie trudniejszych warunkach.

W niedzielę o godzinie 5 rano w województwie opolskim stany alarmowe obowiązywały na dziewięciu rzekach: Nysie Kłodzkiej, Białej, Bierawce, Ścinawie Niemodlińskiej, Białej Głuchołaskiej, Złotym Potoku, Opawie, Osobłodze i Prudniku. Na Odrze do osiągnięcia stanu alarmowego brakowało około 50 centymetrów.

W 24 miejscach w woj. śląskim poziom rzek przekroczył rano stany alarmowe, na 11 kolejnych wodowskazach przekroczone są stany ostrzegawcze – podały służby kryzysowe wojewody śląskiego. W części województwa obowiązują pogotowia lub alarmy przeciwpowodziowe.

W województwie świętokrzyskim stan alarmowy jest przekroczony na rzece Bobrzy w Słowiku, ale według prognoz w ciągu najbliższych godzin woda powinna opadać.

Zamknięte dla ruchu pieszego i kołowego zostały mosty graniczne z Czechami – Wolności i Przyjaźni. Otwarta jest przeprawa przez most w ciągu drogi ekspresowej S52 w Boguszowicach.

Do odwołania wstrzymano ruch pociągów pasażerskich między Czechami a Polską. Pociągi międzynarodowe jadące z Polski w kierunku Czech kończą bieg na stacjach Zebrzydowice i Chałupki.

***

Wcześniejsza informacja

W niedzielę rano woda Białej Głuchołaskiej przelała się przez wały broniące Głuchołaz i zalewa miasto. Apeluję do wszystkich mieszkańców o ewakuację na wyżej położone tereny. Toniemy - powiedział PAP burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz. Sytuacja na południu Opolszczyzny i Dolnego Śląska jest krytyczna. Woda wdziera się też m.in. do kamienic w Kłodzku.

W niedzielę woda zaczęła przelewać się przez wały przy moście tymczasowym na rzece Biała Głuchołaska. Woda płynie do centrum miasta. Zalany jest rynek. Burmistrz apeluje do wszystkich mieszkańców miasta o ewakuację.

"W tej chwili sytuacja jest bardzo poważna. Niestety, część osób wydaje się, że nie rozumie powagi i skali zagrożenia. Myślą, że skoro stoi most, to są bezpieczni, ale tak nie jest. Apeluję do wszystkich, by możliwie szybko ewakuowali się z miasta lub przenieśli na wyżej położone tereny. Toniemy" - powiedział PAP burmistrz Głuchołaz.

Od kilkudziesięciu godzin W Głuchołazach trwała walka strażaków i mieszkańców o utrzymanie przeprawy przez rzekę Białą. Zerwanie mostu, który jest przeprawą tymczasową, spowoduje spiętrzenie się wody na elementach nowobudowanego mostu i w zalanie miasta.

Krytyczna sytuacja na południu Opolszczyzny i Dolnego Śląska

Stan alarmowy kilkudziesięciu rzek przekroczył stan alarmowy. Trwają ewakuacje mieszkańców niektórych zagrożonych miejscowości. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie. W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.

W woj. śląskim w związku z zagrożeniem powodziowym ewakuowano dotychczas 66 osób – w powiatach: cieszyńskim, bielskim i wodzisławskim. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie bielskim i Bielsku-Białej, gdzie po intensywnych opadach woda zalała wiele budynków i zakładów przemysłowych.

Rzeczniczka śląskiej komendy PSP bryg. Aneta Gołębiowska przekazała, że od północy do 6 rano w niedzielę w całym województwie odnotowano już 1788 zdarzeń związanych z warunkami pogodowymi i sytuacją hydrologiczną. Od piątku, kiedy zaczęły się ulewy, było ich już łącznie 4738.

Najwięcej zgłoszeń strażacy mieli w Bielsku-Białej i powiecie bielskim (891), a także w powiatach pszczyńskim i cieszyńskim. Komenda Wojewódzka PSP informuje o ewakuacji w sumie 66 osób – 34 w powiecie cieszyńskim, 28 w powiecie bielskim i 4 w powiecie wodzisławskim.

Jak opisują strażacy, najgorsza sytuacja jest obecnie w powiecie bielskim i Bielsku-Białej, gdzie doszło do zalania wielu budynków i zakładów, w tym oczyszczalni ścieków; strażacy zabezpieczają przed zalaniem dworzec kolejowy. „Na miejsce zadysponowano siły i środki spoza powiatu” - dodała bryg. Gołębiowska.

Woda wdziera się do podtapianych kamienic w Kłodzku

Poziom Nysy Kłodzkiej w tym mieście jest bliski temu z 1997 r. i sięga prawie 6,5 metra - powiedziała PAP oficer prasowa straży Natalia Przytarska. Spokojniej zrobiło w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim na Białej Lądeckiej.

Młodszy aspirant Natalia Przytarska, oficer prasowa Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku, powiedziała w niedzielę rano PAP, że woda wdziera się do Kłodzka i zaczyna podtapiać kamienice w tym mieście.

„Niestety, poziom Nysy Kłodzkiej jest bliski temu z powodzi w roku 1997 i wynosi prawie 6,5 metra. Zalewane są ulice te najniżej położone, m.in. ul. Skośna, Malczewskiego, Chełmońskiego. Mieszkańcy są zachęcani do ewakuacji” - powiedziała strażaczka.

Dodała, że dotychczas w całym powiecie ewakuowano 762 osoby, ale w samym mieście Kłodzku i otaczającej je gminie wiejskiej Kłodzko znacznie mniej, bo 21 osób. „Nie wiemy o samodzielnych ewakuacjach, to może być znacznie większa liczba osób” - powiedziała Przytarska.

Podkreśliła, że trudna sytuacja jest też w mniejszych miejscowościach gminy Kłodzko, np. Krosnowicach czy Żelaźnie, gdzie posesje i drogi są zalane od popołudnia lub wieczora. W całym powiecie i w samym Kłodzku brakuje też w wielu miejscowościach prądu. Wieczorem rzecznik wojewody podał, że chodzi o 12,5 tys. gospodarstw w skali regionu, ale obecnie ta liczba się zwiększyła.

„W Kłodzku w nocy wyłączane było zasilanie w części domów i na ulicach, ale energetycy je przywracali. Wszyscy pracują z pełnym zaangażowaniem. Od wczorajszego ranka mieliśmy jako straż pożarna w powiecie 668 zgłoszeń z prośbami o interwencje” - powiedziała strażaczka.

Wyjaśniła, że sytuacja nieco poprawiła się na rzece Biała Lądecka w Lądku-Zdroju i w Stroniu Śląskim, gdzie rzeka trochę opadła i przestała na razie zalewać drogi, domy i posesje, jak to było wieczorem.

„Trudno wyrokować, czy to tendencja stała, czy na razie chwilowe osłabienie żywiołu. Na tamie na rzece Wilczka w Międzygórzu sytuacja jest trudna, ponieważ woda przelewa się z tego zbiornika. Nie można nim już sterować, więc wycofano obsługę tej tamy” - powiedziała Przytarska.

Wodociągi Kłodzkie poinformowały, że woda w kranach nadaje się wyłącznie do celów gospodarczych i nie powinno się jej spożywać.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie. W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Samorząd
2024-09-16 08:49:11
Samorząd - sam rządzi na swoim terenie. Sam dba o infrastrukturę i bezpieczeństwo. Polityka nie ma nic do powodzi, ale jakie barwy partyjne mają samorządowcy w dorzeczu Odry?
Polak
2024-09-15 20:42:21
Za ukraińcami o mało się nie p......i A teraz jak potrzebna pomoc ludziom to się bawią na marszach a długopis na dożynkach. Ciekaw czy bracia nam teraz pomogą ktòrych tak hołubili kosztem polakòw.
Brawo rząd
2024-09-15 19:40:42
Stanęli na wysokości zadania. Całe szczęście że nie rządzi PiS, bo po ich decyzjach już pół Polski byłoby pod wodą.
Robek
2024-09-15 19:25:06
Co mają politycy do powodzi. To trzeba naprawdę mieć zryty łeb żeby oskarżać Tuska czy Kaczyńskiego i nie wiadomo kogo jeszcze. Przecież to jest rzywioł. Artykuł jest napisany o powodzi a wy o polityce. Smutne te wasze komentarze.
@Do trolli.
2024-09-15 18:54:08
gdyby wam pozwolić na przydzielanie pomocy OSP to wszystko trafiłoby na Ukrainę a później skorumpowani Ukraińcy sprzedaliby to na czarnym rynku... żaden Polak nie miałby gaci bo byście oskubali nas do gołej doopy
Jan
2024-09-15 18:11:57
W dobie zmiany klimatu i postępującego problemu suszy, inwestowanie w zbiorniki zaporowe niszczące przyrodę jest w naszej ocenie najgorszym możliwym rozwiązaniem - to zdanie z interpelacji posłów z Zielonych w 2020 r. Wśród nich znalazła się obecna wiceminister klimatu, Urszula Zielińska. Fragmenty tamtej interpelacji ówczesna posłanka propagowała również na mediach społecznościowych. Jednak jej wpis z krytyką budowy zapory nagle zniknął.
,@Do troli
2024-09-15 17:23:02
A campus trzaskowskiego za państwowe pieniądze. A banery Owsiaka za pieniądze z WOSP to niby co? Sam jesteś KOwskim trolem.
@ Do troli
2024-09-15 17:20:06
A teraz jak Tusk pojechał tam to niby nie jest show wyborcze za państwowe pieniądze? Nic tym ludziom nie zaoferował tylko robił zdjęcia ze strażakami ze sprzętem zakupionym przez PiS. Hipokryta
Myśleć przed
2024-09-15 16:37:21
Jak syn zaczął inwestycję budowy domu, to była między mną a nim pierwsza kłótnia o wysokość poziomu "zero" na płaskim terenie. Projektant ustalił 20 cm nad poziom projektowanej wysokości przyszłej ulicy. Kazałem synowi dodatkowo podnieść o minimum pół metra, bo jaką ma pewność że droga będzie na projektowanym poziomie. Po długich sporach zgodził się na dodatkowe 25 cm, czyli dom miał być wyżej o 45 cm. Jak widzę teraz zalane te nowe domki co to żadnego schodku od gruntu nie mają, to mam rację.
Ala
2024-09-15 16:32:16
Niedługo biedne owieczki pisowskie bedą mòwiły że jak będzie wiał wiatr to wina Tuska.
Do trolli.
2024-09-15 15:16:04
Wozy strażackie można było przydzielać normalnie i zgodnie z budżetem, oraz potrzebami, a można było z tego robić show wyborczy jedynej słusznej partii. Można było wybudować kilka zbiorników wodnych i regulować rzeki, ale to nie medialne i opór właścicieli terenów pod budowę. Ktoś przez ostatnie 35 lat sprzedawał tereny bez ładu i składu, a przecież te tereny w 1945 przejęło państwo i nie było takich problemów. Ktoś ustalał jakieś plany zagospodarowania i jak widać zabrakło miejsca na zapory.
Do Brawo WOT
2024-09-15 15:10:55
Premier polskiego rządu mowi ,, prognozy nie są przesadnie alarmujące,,pani Zielińska wiceminister klimatu ,, zbiorniki retencyjne i regulacja rzek są niepotrzebne bo niszczą środowisko.I co mamy - wielka powodz ? Za pierwsze półrocze MON wydał 2% swojego budżetu.WOT prześladowany i tak ponizany przez koalicje 13 grudnia jest na pierwszej lini walki z żywiołem.Tak dziala koalicja 13 grudnia po wodzą ryzego i tak zarzadza Polska. Brawo usmiechnieta Polsko i jej wyborcy.Spojrzcie w lustro.
Sebek
2024-09-15 15:04:02
Same sprane mòzgi na tym forum. Wystarczyło 8 lat . Co ten karzeł zrobił z ludźmi.
Dp PiS to syf
2024-09-15 14:40:48
Ty zaślepiony nienawiścią trolu ryzego i koalicji 13 grudnia gdyby nie ci ludzie którzy rzadzili Polska przez ostatnie lata to strażacy z OSP dalej ,jezdzili,, by Zukami lub innymi zabytkami pompy byly by z napędem recznym .Porozmawiaj ze strażakami którzy mówią że takiego napływu nowoczesnego sprzętu,i wyposażenia jak w ostatnich 8 latach nie pamiętają widzu tvn. Do tego dodaj zabezpieczenie socjalne i emerytalne dla tej grupy mundurowych.Szacunek i uznanie dla walczących z żywiołem. Precz z KO
@@Golo i wesoło
2024-09-15 14:18:36
Zanim coś napiszesz, pomyśl.
@Goło i wesoło
2024-09-15 13:59:52
Piszesz jak rosyjski troll. Nie zbroić się, osłabiać Polskę, tylko regulować rzeki. To może jeszcze zredukować budżet MON i poddać się Putinowi. Twój biedny Tusk tak wszystko chciał dobrze tylko Duda wszystko zepsuł. Normalne kraje, według ciebie, co wydają zaledwie 2 procent nie graniczą z Rosją. Jeżeli twój idol Tusk nie przyjmie ponad 100 tys. muzułmanów ciągu 2 lat, to znajdą się pieniądze na regulacje rzek.
@BrawoWOT
2024-09-15 13:37:15
Za to karzeł dobrze się bawi. Broni złodziei.
PiS to syf
2024-09-15 13:26:24
A co w tym czasie robi Kaczyński? Organizuje marsze nienawiści w Warszawie
Zmiany klimatyczne
2024-09-15 13:17:49
Może niektórzy wreszcie zrozumieją że sami do tego doprowadziliśmy.
Goło i wesoło
2024-09-15 12:53:55
160 miliardów złotych wynosi budżet MON na rok 2024 według ustawy stworzonej przez PiS. To więcej niż 4 procent budżetu państwa. Normalne kraje wydają 2 procent, czyli Polska ma wydać 80 miliardów więcej niż powinna. Na regulacje rzek zabrakło. Więc nie ma się co dziwić że w Polsce się powodzi. I proszę nie pyskować że to wina Tuska. Po to Duda opóźniał powołanie rządu w 2023 by nowy rząd koalicji już nic nie mógł zrobić.
Brawo WOT
2024-09-15 12:36:55
Tusk i jego nieudacznicy z PO znowu nie pomagają jak należy biednym ludziom. Zlekceważyli ostrzeżenia synoptyków. Przed kamerami swojej tuby propagandowej TVN udają , że coś robią. Skandal. Gdyby nie Wojska Obrony Terytorialnej to byłby dramat. A jeszcze kilka lat temu PO i PSL nazywali WOT faszystami.
@Ciekawe
2024-09-15 12:04:10
o masz, "tempy" pisior jesteś, w TVN chwalą WOT , szczucie na WOT już się skończyło...
@Robal
2024-09-15 11:33:14
dealer cię oszukał i sprzedał jakiś syf...
Nie ma i nie ɓędzie
2024-09-15 11:17:32
Program pomocowy poprzedniego rządu dla straży pożarnych został zatrzymany przez rząd zakompleksionego konusa zaś nowego programu pomocowego brak
Ciekawe
2024-09-15 10:31:10
Ciekawe gdzie Macierewicz ze swoją armia.
Robal
2024-09-15 09:58:58
W tym czasie pan karzel zorganizowal protest w obronie kasy skradzionej przez tłuste koty i transmitowany przez tv szambo Republika a na innych kanałach połowa rządu walczy z powodzią . Ba, ekipa TVN układała worki z piaskiem w Głuchołazach ! Dobrze że na tym proteście byli tylko wyznawcy a Rysiu motorynka zamiast do kłodzka pojechał do …Albanii

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA