Porozumienie to nowa nazwa partii Jarosława Gowina. Jesteśmy dobrym zespołem, który ma selekcjonera ze strategiczną wizją, ostrych napastników i solidną defensywę; ta drużyna jest otwarta na wszystkich, dołączcie - apelował Gowin podczas sobotniego kongresu ugrupowania.
Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencja Zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych odbyła się w sobotę w Warszawie. Formacje te utworzyły nowe ugrupowanie polityczne - Porozumienie. Wicepremier Gowin poinformował, że to on jest prezesem nowej partii. Zapowiedział również, że za rok odbędzie się kongres, na którym zostaną wybrane nowe władze.
Gościem specjalnym kongresu miał być lider PiS, jednak - jak poinformował w liście odczytanym przez szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka - nie mógł przybyć z powodu choroby. Kaczyński w liście zaznaczył, że "niezmiernie" żałuje, że nie mógł wziąć udziału w "tak istotnym spotkaniu".
Jak podkreślił, cieszy się, że powstaje nowe ugrupowanie, które - jak napisał - "wyłania się nie z podziału, jakiejś istniejącej formacji, ale z twórczego aktu konsolidowania najbliższych sobie ideowo środowisk politycznych". "Jeszcze bardziej się cieszę, że to poszerzone o nowe kręgi ugrupowanie, wzmocni i wzbogaci naszą wspólnotę polityczną, jaką stanowi obóz Zjednoczonej Prawicy" - oświadczył Kaczyński. Według niego "sprawą najwyższej wagi" jest, aby obóz rządzący stale rósł w siłę, poszerzał się o nowe środowiska, "przyciągał" nowych sojuszników oraz "pozyskiwał dla idei naprawy i wydźwignięcia Rzeczpospolitej" coraz więcej Polek i Polaków.
Jak dodał prezes PiS, cel, który postawił przed sobą obóz rządzący jest "bardzo ambitny, długookresowy, ogromnie trudny do osiągnięcia, ale (..) możliwy". By go zrealizować - jak stwierdził Kaczyński - należy spełnić dwa warunki: dobrze rządzić i konsekwentnie podążać, ku wyznaczonemu celowi oraz "być razem bez względu na wszystko".
W swym przesłaniu Kaczyński zaznaczył, że dzięki temu, że przed dwoma laty Zjednoczona Prawica poszła do wyborów razem, teraz może budować Polskę "naszych marzeń". "By stanął gmach tej wyśnionej przez nas Rzeczypospolitej, musimy wygrać kolejne nadchodzące wybory - samorządowe, parlamentarne i prezydenckie (...). Te przyszłe zwycięstwa bardzo potrzebują naszej jedności, tego byśmy silni różnorodnością zmierzali ku wspólnemu celowi" - oświadczył.
Kaczyński ocenił też, że naprawa państwa jest celem "cząstkowym", które jest "narzędziem" do budowaniu pomyślności Polski na kolejne pokolenia. "Wierzę głęboko, że my jako obóz Zjednoczonej Prawicy sprostamy temu historycznemu wyzwaniu" - dodał.
Wskazał, że jego "największym pragnieniem" jest "stworzenie trwałych mechanizmów stanowiących fundament dalszego stałego rozwoju dynamicznego" Polski. "Mechanizmów, które nie tylko pozwolą nadrobić kilkudziesięcioletnie, a może nawet kilkusetletnie opóźnienia względem najzamożniejszych państw europejskich, ale także uzyskać przewagi konkurencyjne w różnych dziedzinach gospodarki" - napisał prezes PiS.
We wstępie swojego przemówienia Gowin, zwrócił się do Kaczyńskiego, mówiąc: "Nie zawsze się zgadzamy i pewnie też w przyszłości nie unikniemy jakichś sporów, ale chcę żeby pan wiedział, że mamy tutaj wspólnie zaufanie do pańskiego przywództwa". "Liczymy, że dzięki niemu (przywództwu) druga część kadencji będzie obfitować w jeszcze większe sukcesy i że w roku 2019 wspólnie pójdziemy walczyć o przedłużenie mandatu zaufania Polaków, przedłużenie mandatów do dalszych rządów Zjednoczonej Prawicy" - wskazał szef Porozumienia.
Wicepremier skierował "szczególne" podziękowania do lidera PiS, który - jak podkreślił - jest "architektem" koalicji oraz autorem najważniejszych punktów programu obozu rządzącego.
Zdaniem Gowina Polacy widzą, że rząd Zjednoczone Prawicy konsekwentnie realizuje wyborcze obietnice sprzed dwóch lat. Zapewnił, że obóz rządzący kieruje się dalekosiężną troską o dobro wspólne. Wicepremier dodał, że obecnie rządzący przywrócili Polakom poczucie, że ich głos ma znaczenia, że są współgospodarzami kraju.
Lider Porozumienia ocenił również, że dalsze zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy wymagają tego, żeby obóz rządzący dalej się poszerzał.
Gowin wyjaśniał też, że Porozumienie chce być "uczciwą umowę" między obywatelami i ich przedstawicielami: radnymi, wójtami, burmistrzami, prezydentami, posłami i senatorami, ministrami. Zadeklarował, że jego ugrupowanie będzie "ciężko pracować" dla Polski oraz że będzie ją dalej "konsekwentnie i głęboko zmieniać".
"Jesteśmy takim dobrym zespołem, mamy selekcjonera, który ma strategiczną wizję, mamy ostrych napastników, mamy solidną defensywę, mamy niezłych środkowych i ta drużyna jest otwarta na porozumienie, otwarta na was wszystkich. Dołączcie do nas" - zaapelował Gowin.
Lider Porozumienia zapowiedział, że jednym z najważniejszych elementów programu jego partii będzie polityka rodzina i polityka demograficzna, na co składać mają się m.in. ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych.
Jak wskazywał, nowe ugrupowanie będzie się też skupiało na rozwoju polskiej samorządności. Zapowiedział utworzenie rady samorządowej, która zajmie się reformą samorządów, oraz rady programowej i rady ds. gospodarczych. Zdaniem Gowina te rady mają wypracować koncepcją "nowego, szybkiego, dynamicznego" rozwoju Polski.
Wicepremier wskazał, że ważnym elementem porozumienia między zgromadzonymi środowiskami, jest porozumienie na rzecz wolności. "Nasze poczucie odpowiedzialności za Polskę, za rzecz wspólną, wyraża się nie w ideologicznych pochwałach abstrakcyjnej wolności, tylko w rozumnym, cierpliwym działaniu na rzecz poszerzenia swobód - na tym polega realna polityka i realna odpowiedzialność" - mówił. Podkreślił, że warunkiem wszelkich wolności jest m.in. wolność gospodarcza, prywatna własność - jako gwarancja bezpieczeństwa rodzin i dobrobytu Polaków - sprawiedliwe podatki, przejrzyste i stabilne prawo oraz sprawne sądy.
Dodał, że Porozumienie bierze też na siebie odpowiedzialność rozwoju polskiej nauki i innowacyjność polskiej gospodarki. Gowin zaznaczył, że ważna jest również "obrona polskiej tradycji, obrona wiary naszych przodków, nas samych i naszych dzieci".
Na wspólnej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak mówił, że przed Zjednoczoną Prawicą są wielkie zadania i wyzwania. "Ale jestem spokojny o to, że wspólnie poradzimy sobie z realizacją tych wyzwań. Jesteśmy jednością, jesteśmy wspólnym obozem, jednym obozem rządzącym" - podkreślił.
Do partii Porozumienie oficjalnie przystąpił b. poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas. W składzie nowej formacji znalazła się ponadto była posłanka Kukiz'15 Magdalena Błeńska oraz senator Józef Zając. W kongresie zjednoczeniowym wzięli też udział liczni samorządowcy, w tym prezydenci: Kielc Wojciech Lubawski, Torunia Michał Zalewski oraz Kalisza Grzegorz Sapiński.
(PAP)
Fot. PAP/Leszek Szymański