środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > ZUS odracza termin płatności składek

ZUS odracza termin płatności składek

ZUS odracza termin płatności składek
Data publikacji: 2020-03-18 11:33
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Wywietleń: 691 447941

Możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za luty-kwiecień i zawieszenie na 3 miesiące umowy z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek przypadał na marzec-maj – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

– Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek i zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo przedsiębiorca oświadczy, jaki wpływ miał koronawirus na nieuregulowanie należności – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny okres. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy – wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Zasady składania wniosków:

• Wniosek będzie można złożyć przez PUE, wrzucić do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłać na adres e-mail doradcy ds. ulg i umorzeń w konkretnym oddziale ZUS.

• Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za miesiące od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) i zawartych już układów ratalnych oraz umów o odroczenie z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

• Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układu ratalnego może liczyć, że zostanie wstrzymane postępowania przedegzekucyjne, egzekucyjne i stosowanie sankcji.

• Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

• Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, trzeba zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia wpłaty włącznie.

• W każdym oddziale działa doradca ds. ulg i umorzeń. Pomoże on przy kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosku oraz poprowadzi krok po kroku przez wszystkie inne formalności. Przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań biorąc pod uwagę indywidualną sytuację klienta i jego możliwości finansowe. Kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń w placówkach ZUS w Zachodniopomorskiem:

Szczecin – tel.: (91) 459 60 80

Koszalin – tel.: (94) 348 57 21

Stargard – tel.: (91) 579 25 03.

(ip)

Fot. Dariusz Gorajski

Czy zadeklarowana pomoc rządu dla przedsiębiorców i pracowników jest wystarczająca do załagodzenia gospodarczych skutków epidemii?

Komentarze

Zysk
Srata tata i jak zwykle zapłaci szary pracownik.
2020-03-23 22:33:51
Obs.ryver
Na zasiłek chorobowy mamy czekać conajmniej 3 miesiące... Taką informację otrzymałem wczoraj!!! Kontakt emailowy lub telefoniczny z ZUS o/Szczecin jest praktycznie niemożliwy!!! Ot, kacza PRLka... Tyle ,że w PRL nie mieliśmy telefonów, ale z budek telefonicznych był łatwy kontakt a teraz -żaden...
2020-03-18 11:42:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie