sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Kraj > Ponad 120 śmiertelnych ofiar grypy

Ponad 120 śmiertelnych ofiar grypy [FILM]

Ponad 120 śmiertelnych ofiar grypy
Data publikacji: 2016-04-19 10:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-21 13:59
Wywietleń: 1163 128858

Grypa zaatakowała z ogromną siłą. Jak podaje NIZP PZH od początku września w całej Polsce z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło, ponad 3 mln osób. Hospitalizacji wymagało ponad 13 tysięcy chorych, czyli o prawie 47% więcej niż w zeszłym roku. Niestety najgorzej wyglądają statystyki zgonów. Z powodu grypy zmarły 124 osoby, z czego aż 13 tylko w ostatnim tygodniu. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia bardzo groźnych dla życia powikłań pochorobowych.

- Niewątpliwie skoro było tak dużo chorych to część z nich zapłaciła nieodwracalnymi powikłaniami. Grypa dotyczy wielu narządów, wielu tkanek i tym się różni od zwykłego przeziębienia, że wywołuje bardzo ciężkie i często nieodwracalne powikłania kardiologiczne, neurologiczne, płucne – mówi newsrm.tv prof. dr med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą (ich skuteczność wynosi 60-90%), powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. przewlekle chorzy, diabetycy, dzieci, osoby po 65 roku życia oraz kobiety w ciąży.

 

- Szczepienie jest najlepszą formą profilaktyki ale nie powinniśmy także zapominać o higienicznym trybie życia, o tym żeby się wysypiać. Jeżeli jest już chora osoba w rodzinie powinniśmy pamiętać o przecieraniu tych miejsc, które są najczęściej dotykane np. klamek czy blatów środkiem dezynfekującym – wyjaśnia Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Według danych NIZP-PZH w sezonie grypowym 2015/2016 zachorowało na grypę aż 1 468 106 dzieci poniżej 14 roku życia, troje dzieci zmarło. Należy przypomnieć, że informacje dotyczące liczby zachorowań bazują tylko na potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach choroby, dlatego realna liczba chorych jest znacznie wyższa. Według WHO to właśnie dzieci od 6 miesiąca do 2 roku życia, podobnie jak osoby starsze, chorujące przewlekle i kobiety ciężarne są najbardziej narażone na powikłania grypowe i powinny być szczepione przeciw grypie w pierwszej kolejności.

Na podstawie obserwacji pacjentów oddziału pediatrycznego mogę potwierdzić, że przebieg grypy u dzieci często przybiera ciężką postać. Szczególnie w tegorocznym sezonie infekcyjnym obserwujemy wiele przypadków dzieci, u których wystąpiły powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego a także groźne dla życia zapalenie płuc – powiedziała prof. Teresa Jackowska, Krajowy Konsultant ds. Pediatrii.

Dzieci odgrywają główną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusów grypy w populacji, dlatego upowszechnienie szczepień wśród dzieci umożliwia przerwanie transmisji grypy i opanowanie epidemii. Wykonane szczepienia łagodzą przebieg grypy oraz zapobiegają ewentualnym powikłaniom, takim jak zapalenie płuc czy bakteryjne zapalenie ucha środkowego. Ponieważ dopiero dzieci powyżej 6 miesiąca życia mogą być zaszczepione przeciw grypie, eksperci zalecają wdrożenie strategii kokonowej – działania ochronnego polegającego na zaszczepieniu przeciw grypie wszystkich osób z otoczenia małego pacjenta.

Żródło: newsrm.tv

Komentarze

W trosce o Spoleczne zdrowie,
A od przyszlej Afrykanskiej E-boli... nie tylko glowa zaboli !!
2016-04-21 11:18:58
Jeden z powodow...
Jednym z powodow moze byc MASOWE podawanie sobie (i brudnej) reki przy spotkaniach... gdzie niepotrzebnie przenosimy z siebie i na siebie - roznego rodzaju ZARAZKI ! Nie mowiac juz o tym, ze po powrocie z pracy czy miasta najpierw powinnismy umyc swoje rece, wliczajac rowniez i w to... nasze dzieci !!
2016-04-19 12:22:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
74. rocznica wybuchu powstania warszawskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy