poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Znowu sepsa. Chłopczyk zmarł w karetce

Znowu sepsa. Chłopczyk zmarł w karetce

Znowu sepsa. Chłopczyk zmarł w karetce
Data publikacji: 2016-04-13 12:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:59
Wywietleń: 3586 127995

Czteroletni chłopiec zmarł w środę w nocy (13 kwietnia) na posocznicę wywołaną najprawdopodobniej przez menigokokoki. To już druga ofiara tej choroby w Zachodniopomorskiem w tym roku. 1 stycznia zmarł na nią 3-letni mieszkaniec Świnoujścia.

Lekarze podejrzewają, że dziecko zmarło na skutek choroby meningokokowej w tzw. burzliwym przebiegu. Dzień wcześniej było w przedszkolu, na ul. Potulickiej.

- Wrócił do domu, bawił się, zjadł kolację, wykąpał i poszedł spać - mówi Agnieszka Potocka, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - W nocy jego siostra zauważyła zmiany na jego skórze.

O godz. 21 rodzice wezwali pogotowie ratunkowe. Chłopiec został przewieziony do szpitala przy ul. Arkońskiej. Tam się okazało, że pacjent jest w bardzo ciężkim stanie, a że w szpitalu wojewódzkim nie ma dziecięcego OIOM-u, zdecydowano, że zostanie przewieziony na Unię Lubelską.

- Zmarł w karetce. Podczas transportu do szpitala - twierdzi Agnieszka Potocka.

Członkowie rodziny zmarłego są pod nadzorem epidemiologicznym. Siostra chłopca trafiła na obserwację do szpitala przy ul. Arkońskiej.

Meningokoki to bakterie przenoszone drogą kropelkową - najbardziej narażone na zakażenie są dzieci w wieku od 1 do 6 r.ż. i młodzież od 11 do 19 r.ż. Do zakażenia dochodzi podczas osłabienia organizmu, np. po infekcji, długim stresie, ogólnym spadku odporności.

Nawet 20-40 proc. ludzi może być nosicielami (bezobjawowo) tej choroby. Bywa jednak, że zaatakuje. Zakażenie postępuje bardzo gwałtownie. Istnieje przypuszczenie, że właśnie tak było w tym przypadku. Drobnoustroje doprowadziły do ostrej reakcji organizmu na ogólne zakażenie, czyli sepsy.

Chłopiec uczęszczał do przedszkola Pentliczek przy ul. Potulickiej. Dziś trwa tam dezynfekcja pomieszczeń, zabawek i mebli.

- U pozostałych dzieci nie stwierdzono niepokojących objawów - zapewnia Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji-Sanitarno Epidemiologicznej w Szczecinie. - Nie zastosowano u nich chemioprofilaktyki. ©℗

Leszek Wójcik

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

Komentarze

mama
Zaszczepic dziecko na meningokoki - jedyna profilaktyka. Wyrazy wspolczucia dla rodzicow malucha [*].
2016-04-13 21:20:29
[*]
Jak się bronić przed taką straszliwą chorobą. Jakieś szczepienia, profilaktyka?
2016-04-13 14:20:54
.
Kąpiel mu zaszkodziła.
2016-04-13 13:55:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie