poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Polska powinna wspomóc kraje walczące z IS?

Polska powinna wspomóc kraje walczące z IS?

Polska powinna wspomóc kraje walczące z IS?
Data publikacji: 2016-07-23 23:37
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-25 14:16
Wywietleń: 1216 145536

Ponad połowa badanych (52 proc.) uważa, że Polska powinna wspomóc kraje walczące z tzw. Państwem Islamskim (IS), nie angażując się jednak bezpośrednio w działania zbrojne. Przeciw takiemu zaangażowaniu było 42 proc. respondentów, a 6 proc. nie miało zdania - podało CBOS.

Zdaniem zdecydowanej większości badanych (73 proc.) Polska nie powinna angażować się militarnie w walkę z IS, w tym 39 proc. pytanych sprzeciwia się temu w sposób zdecydowany. Zwolennikiem takiego zaangażowania jest jedynie co piąty badany (20 proc.), a 7 proc. respondentów nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Zdecydowana większość Polaków (79 proc.) obawia się też, że udział Polski w działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu może spowodować ataki terrorystyczne fundamentalistów muzułmańskich w naszym kraju. Przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych, a 4 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie. Jak podkreśla CBOS, poczucie zagrożenia takimi atakami, w związku z zaangażowaniem Polski w operację przeciwko IS, jest znacznie wyższe niż notowane w latach 2007-2008 w odniesieniu do udziału Polski w operacjach militarnych w Iraku i Afganistanie.

Według badań CBOS, Polacy w większości popierają udział Polski w koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim, pod warunkiem, że nie będzie on polegał na bezpośrednim zaangażowaniu w działania zbrojne. Jednocześnie istnieje dość rozpowszechnione poczucie zagrożenia atakami terrorystycznymi fundamentalistów islamskich w związku z tym zaangażowaniem. W ocenie CBOS, Polakom bardziej realne wydaje się zagrożenie naszego kraju terroryzmem ze strony fundamentalistów islamskich niż ewentualny konflikt NATO-Rosja, spowodowany brakiem koordynacji działań na terenie Syrii. (pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

PL
Powinna wspomóc w taki sposób, aby żadnego z nich nie przepuścić przez granicę Polski. A gdy taki gagatek cudem znajdzie się na naszym terytorium, to należy go ciupasem odesłać, gdzie pieprz rośnie.
2016-07-25 14:16:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy