niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Policja: Znaleziono ciało dziecka, jesteśmy prawie pewni, że to 5-letni Dawid

Policja: Znaleziono ciało dziecka, jesteśmy prawie pewni, że to 5-letni Dawid

Policja: Znaleziono ciało dziecka, jesteśmy prawie pewni, że to 5-letni Dawid
Data publikacji: 2019-07-20 17:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-23 13:10
Wywietleń: 1898 403749

Na trasie między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim znaleziono ciało dziecka; jest to najprawdopodobniej 5-letni Dawid - poinformował w sobotę asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że wskazuje na to m.in. ubiór. Tym samym zakończono największe w historii policyjne poszukiwania.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego rozpoczęły się o północy 10 lipca, kiedy utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina. Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska około godz. 17 w środę. Według ustaleń policji, tego samego dnia przed godz. 21 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg. Ciało dziecka policjanci odnaleźli w sobotę po południu.

- Niedawno policjanci prowadzący poszukiwania na trasie pomiędzy Warszawą a Grodziskiem znaleźli ciało dziecka. Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid - przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Mrozek podczas sobotniej konferencji prasowej zaznaczył, że na to, iż znalezione ciało to 5-letni Dawid, wskazuje wiele cech, w tym ubiór. - Oczywiście będą jeszcze przeprowadzone okazania z udziałem rodziny, będą czynności wyznaczone przez prokuratora - jednak uznaliśmy, że prawdopodobieństwo jest na tyle duże, że ta informacja musi być przekazana, chociażby ze względu na to, jak duży był odzew społeczny, jak wiele osób angażowało się w te poszukiwania - tłumaczył.

Zaapelował również, by na razie nie dopytywać o szczegóły dotyczące miejsca odnalezienia dziecka, ani o to w jaki sposób zmarło. - Myślę, że na to przyjdzie czas, że o tym w późniejszym terminie będzie (...) informować prokuratura - mówił. - Uważam, że ze względu na olbrzymią tragedię, jaka dotknęła tę rodzinę, ze względu na bliskich, którzy wczoraj chowali ojca chłopca, a dzisiaj dowiadują się, że stracili również jednego z najmłodszych członków swojej rodziny, wszelkie dywagacje, spekulacje na ten temat - tego jak ten bieg zdarzeń mógł wyglądać - mogą poczekać.

Policjant przypomniał, że poszukiwania 5-letniego Dawida były największymi, jakie do tej pory prowadziła polska policja. - Nigdy akcja poszukiwawcza nie była zakrojona na większą skalę, nigdy nie było w to zaangażowane więcej ludzi, więcej sprzętu, każdej możliwej technologii, każdego możliwego wsparcia. Jak dodał, w przeważającej liczbie byli to policjanci kryminalni, śledczy, specjaliści z zakresu poszukiwań nie tylko z Komendy Stołecznej Policji. W poszukiwania włączyli się też eksperci z Komendy Głównej Policji i inne instytucje i służby, w tym wojsko i straż pożarna. - Tam gdzie zwracaliśmy się o pomoc, ta pomoc bardzo szybko do nas docierała - mówił. Mrozek podziękował zarówno tym służbom, jak i wszystkim, którzy przekazywali wszelkie sygnały policji.

Przypomniał, że w akcji uczestniczyli przewodnicy psów tropiących, nie tylko z Warszawy, nie tylko z Niemiec. - W ostatnim czasie było to wsparcie z kilku garnizonów z kraju, również stamtąd przyjeżdżali policjanci ze swoimi psami, bardzo doświadczeni funkcjonariusze, wielokrotnie biorący udział w tego typu akcjach ze zwierzętami, które niejednokrotnie już sprawdziły się w odnajdywaniu ludzi. Tutaj, ten finał(...)jest najgorszy z tych jakie mogą być - powiedział Mrozek.

Zaznaczył, że policja jest w stałym kontakcie z prokuraturą. - Gdy będzie to możliwe, dalsze szczegóły - zwłaszcza te czysto procesowe - przedstawi rzecznik prokuratury - poinformował.

Podziękowania dla służb i wszystkim osobom wspierającym złożyła również Komenda Główna Policji na Twitterze. Tam też ukazały się kondolencje dla rodziny 5-letniego Dawida.

"Policjanci cały czas konsekwentnie od momentu zgłoszenia zaginięcia prowadzili poszukiwania, których nie przerywano. Dzisiaj policjanci odnaleźli ciało. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Podziękowania dla wszystkich osób nas wpierających i służb współpracujących z nami" - napisano w sobotę na Twitterze policji.

Kondolencje opublikowano także na Twitterze stołecznej policji. "Policjanci uczestniczący w poszukiwaniach małego Dawida na trasie pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim odnaleźli ciało dziecka. Rodzinie Dawida składamy szczere, przepełnione bólem wyrazy współczucia" - czytamy.

(PAP)

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Policja: Znaleziono ciało dziecka, jesteśmy prawie pewni, że to 5-letni Dawid

Komentarze

z polskojęzycznych mediów,
"całkowicie w polskich rękach" po tym gdy podano iż mama Dawidka to "ruska", zaczęła się spekulacje i "ruski ślad". P.S. - czytam nie tylko Kurier.
2019-07-21 20:34:04
do... Wolnosc i Swoboda
A skad masz i takie info...??
2019-07-21 18:43:14
Wolność i Swoboda
... Z powodu pojawienia się zupełnie nowego i zaskakującego wątku w całej sprawie, zgodnie z którym Dawidek został w rzeczywistości porwany i wywieziony na Wschód....
2019-07-21 13:27:03
Wolność
Jaki tępy komentarz PO lityk.
2019-07-21 12:44:52
- który PO_lityk
walnie Dawidem w PiS, aby "strząsnąć PiSowską szarańczę"?
2019-07-21 09:35:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie