poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Pokazano zwiastun filmu "Smoleńsk"

Pokazano zwiastun filmu "Smoleńsk" [FILM]

Pokazano zwiastun filmu "Smoleńsk"
Data publikacji: 2016-03-13 16:21
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-15 15:07
Wywietleń: 1561 123343

Próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy - podkreśla reżyser "Smoleńska" Antoni Krauze. Fabularny film trafi do kin w całej Polsce 15 kwietnia. 

Jak powiedział PAP producent "Smoleńska" Maciej Pawlicki, film jest już zmontowany. Obecnie trwają ostatnie prace postprodukcyjne (korekcja koloru, udźwiękowienie, prace dotyczące efektów specjalnych). Film trwa niespełna dwie godziny.

Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego zagrał Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska.

Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W obsadzie "Smoleńska" są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Autorami scenariusza filmu są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki oraz Marcin Wolski.

"10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (w jej roli Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy" - tak brzmi opis filmu "Smoleńsk", przekazany przez dystrybutora, firmę Kino Świat.

"Tropy prowadzą między innymi do dramatycznej wyprawy Lecha Kaczyńskiego do ogarniętej wojną Gruzji, której celem było powstrzymanie inwazji wojsk rosyjskich na Tbilisi w sierpniu 2008 roku. Z każdą kolejną godziną dziennikarskiego śledztwa Nina przekonuje się, że prawda jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać..." - czytamy w opisie filmu.

- Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy - powiedział Antoni Krauze.

Za zdjęcia do filmu "Smoleńsk", realizowane w Polsce i w USA, odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

Reżyser Antoni Krauze znany jest widzom jako autor nagradzanego filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 r. (pap)

Na zdjęciu: Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego zagrał Lech Łotocki.

 

 

 

Komentarze

Jan
Ale wam się spiskowcy maciarewicz sianem wykręcił : "Ja nie wiem czy była bomba" - i jak zwykle zostaliście z ręką w niocniku.
2016-03-15 14:55:49
Bilet wstepu,
Do kinomaniaka...bez wzgledu jaki ten film "jest i bedzie" w Polsce na pewno tak !!
2016-03-14 00:50:00
kinomaniak
Ciekawe czy przebije popularnością Gwiezdne Wojny ?
2016-03-13 21:58:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy