poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Polska delegacja w Smoleńsku w hołdzie ofiarom katastrofy

Polska delegacja w Smoleńsku w hołdzie ofiarom katastrofy

Polska delegacja w Smoleńsku w hołdzie ofiarom katastrofy
Data publikacji: 2017-04-10 15:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 361 237203

Polska delegacja na miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku oddała w poniedziałek hołd 96 ofiarom. „Zmierzali do Katynia, by w imieniu całego narodu oddać należną cześć naszym rodakom zamordowanym przez zbrodniarzy z NKWD” – mówił ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

Podczas uroczystości w Smoleńsku uczestnicy delegacji, w tym krewni ofiar katastrofy, w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego w milczeniu i zadumie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Towarzyszyły im rodziny katyńskie. Wcześniej, po odśpiewaniu polskiego hymnu i odczytaniu listy ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., przemówienie wygłosił ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak.

– Niedaleko tego miejsca, w którym się teraz znajdujemy, siedem lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, Rzeczpospolita poniosła dotkliwą stratę – straciła swego prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego, który wraz z małżonką i towarzyszącymi osobami, wśród których był ostatni prezydentem RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, zmierzał do Katynia, aby w imieniu całego Narodu oddać należną cześć naszym Rodakom, zamordowanym przez zbrodniarzy z NKWD – mówił Marciniak. Jak zaznaczył, prezydent Lech Kaczyński miał zamiar wygłosić przemówienie o tym, że tragedia Katynia to część naszej historii, pamięci i tożsamości. Niewygłoszone przemówienie prezydenta kończyło się słowami: „Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę”.

– Dlatego tak ważne jest to, że od wielu lat ulicami Smoleńska idą razem w Marszu Pamięci młodzi Polacy i Rosjanie, połączeni wspólną pamięcią i wspólnym świadectwem. Łączy ich katyński szlak, gdyż ofiarami terroru komunistycznego byli ludzie wszystkich narodów, zamieszkujących niegdyś Związek Sowiecki – powiedział ambasador. Zaznaczył także, że i w 1940 r. w Katyniu, i w 2010 r. w Smoleńsku zginęli ludzie różnych wyznań, zawodów i odmiennych poglądów politycznych.

– Wszystkich ich łączyła jednak miłość do ojczyzny i ofiarna służba Najjaśniejszej. Zapewne i my tutaj zgromadzeni także jesteśmy ludźmi różnych wyznań, powołań i politycznych sympatii, ale przybyliśmy, aby dać świadectwo prawdzie i zrozumieć tragiczną historię, gdyż – ufając opatrzności – jesteśmy głęboko przekonani o tym, że nasza wytrwała służba Rzeczypospolitej pozwoli obie te tragiczne rany zagoić – dodał Marciniak.

Po przemówieniu odbyły się modlitwy ekumeniczne. Uroczystości zakończyło odegranie przez żołnierzy WP sygnału "Cisza".

Marianna Handzlik, matka Mariusza Handzlika, ministra w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej powiedziała, że tragedię tę przeżywa już 7 lat.

– Nie ma dnia, w którym nie rozmawiałabym z moim synem... do portretu. Wszystko mu opowiadam. Był najdroższym, najukochańszym synem, dobrym człowiekiem. Służył Polsce, jak tylko mógł – mówiła, płacząc. – Co mogę więcej powiedzieć? Żal jest i przyjechałam tutaj właśnie, żeby mu oddać hołd i wszystkim, którzy tutaj zginęli.

– Tu można się pomodlić i wspominać brata, jak również bliższych i dalszych znajomych, przyjaciół. Być z dala od polityki, tej złej polityki – powiedział Józef Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Melak wyraził także żal, że wciąż w Smoleńsku nie ma godnego miejsca upamiętnienia ofiar katastrofy.

– Tutaj raczej zaciera się ślady tej katastrofy, żeby nie oddać hołdu tym, którzy zginęli tu siedem lat temu – mówił Melak.   

(pap)

Na zdjęciu: Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Włodzimierz Marciniak podczas uroczystości w miejscu katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku  

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 

Komentarze

do paranoiczki... Prawda mocno boli co...?
I znow cie "PO-nosi"...! I jak tak dalej pojdzie, to tez PO-prawy u ciebie nie widac ...? Ciekawym tylko bedzie, czy znajdza sie wowczas od-PO-wiedni Lekarze i Lekarstwa rowniez i dla ciebie ??
2017-04-11 22:24:41
do paranoiczki
Do anonimowej paranoiczki @Do poniższego..." jak widzę poprawy nie ma, leków nie bierzesz, na terapię nie chodzisz. Za śledzeniem "stalinowców" nie masz czasu na nic ? Tłumek pisiorków zgromadzonych wokł Jarka krzyczał: "Cześć i sława bohaterom" tzn tym którzy zginęli w katastrofie lotniczej. Prawie Obrońcy Westerplatte...prawie robi różnice.
2017-04-11 16:34:55
Z powyzszego Foto...
Hmm... "sztucznej mgly" tym razem juz nie widac, ale Brzoza jeszcze stoi ! Pytanie tylko, czy to ta sama z tamtych lat ? Wiecej... warto obejrzec na 42 minutowym Filmie obecnej Komisji owczesnego TU-154 - na stronie www.niezalezna.pl
2017-04-11 00:09:42
Do ponizszego Goscia...
Szkoda, ze jeszcze 10.04.2010 byli "Latwo Wierni" i strach Ich nie oblecial... dlatego nie dolecieli "w calosci" ! A Ci co tym razem dojechali, miejmy nadzieje ze powroca Szczesliwie i pozniej "dla odmiany" nie rozchoruja sie "na to czy tamto" !! Mimo wszystko dla wszystkich tam Poleglych w latach 1940-ych... jak i 10.04.2010 roku - CZESC ICH PAMIECI !!!
2017-04-10 23:49:59
Gość
Coś skromna ta delegacja, strach obleciał i przestali latać?
2017-04-10 23:19:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy