poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Kraj > Poczta Polska o krok od odbicia InPostowi sądów

Poczta Polska o krok od odbicia InPostowi sądów

Poczta Polska o krok od odbicia InPostowi sądów
Data publikacji: 2015-10-28 21:35
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-06 09:41
Wywietleń: 909 34195

Poczta Polska i Polska Grupa Pocztowa złożyły swoje oferty w przetargu na dostarczanie przesyłek sądowych - poinformowali operatorzy pocztowi w środę. Niższą cenę za te usługi zaoferowała Poczta, którą prywatny operator oskarża o jej niedozwolone zaniżenie.

Jak podał w swoim środowym komunikacie InPost (do którego należy Polska Grupa Pocztowa), PGP wyceniło swoją ofertę na 475,6 mln zł, a Poczta Polska na 293,1 mln zł.

- Cena zaproponowana przez Pocztę Polską budzi nasze zdumienie i jest znacznie poniżej cen oferowanych przez nią na rynku detalicznym, jak również na rynku zamówień publicznych. Zakres i wysokie wymagania postawione przez zamawiającego w przetargu, które są niespotykane w żadnym innym zamówieniu, w żaden sposób nie uzasadniają tak niskiej ceny przy tak wysokich kosztach zarządu w grupie Poczty Polskiej - zakomunikował w prezes Polskiej Grupy Pocztowej Witold Szczurek.

Jak podał, oferta Poczty Polskiej dotycząca przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych na rzecz sądów powszechnych na okres trzech lat jest o wiele niższa od tej zaoferowanej przez publicznego operatora w poprzednim przetargu na obsługę sądów w 2013 r., która wyniosła 580 mln zł, na okres tylko dwóch lat.

- Daje to bardzo poważne argumenty do podejrzeń, że Poczta Polska świadczy usługi na rynku komercyjnym poniżej kosztów w celu eliminacji konkurencji, co jest sprzeczne z prawem polskim i prawem unijnym. Wszystko powyższe wskazuje, że możemy mieć do czynienia z działaniem zabronionym. InPost i PGP działają na zasadach obowiązujących w obrocie gospodarczym – nie możemy oferować zaniżonych cen gdyż jest to działanie na szkodę spółki - podkreślił Szczurek.

Zaznaczył przy tym, że spółka "rozważa podjęcie działań mających na celu eliminację takich niedozwolonych zachowań".

- Zaproponowaliśmy rynkową i bardzo korzystną ofertę, mając świadomość roli Poczty Polskiej jako firmy kluczowej dla infrastruktury krytycznej państwa i służby dla obywateli w tym specyficznym i arcyodpowiedzialnym przetargu. Obsługa polskiego wymiaru sprawiedliwości to ponadstandardowe wyzwanie, którego jakość świadczenia przekłada się na zaufanie obywateli do państwa, czego Poczta Polska jako narodowy operator ma świadomość. Cieszymy się, że dzięki ofercie Poczty Polskiej budżet państwa zaoszczędzi znaczne środki – podkreślił z kolei rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.

Baranowski zaznaczył też, że dobra oferta jest wynikiem restrukturyzacji i obniżania kosztów działania spółki, co umożliwia jej wygrywanie kolejnych przetargów. Zapewnił też, że przygotowując ofertę, Poczta "dokonała kalkulacji kosztów zgodnie z przyjętymi na rynku standardami".

 Przetarg na świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych na rzecz sądów powszechnych, został ogłoszony 7 maja, przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa. Obecnie obsługą pocztową sądów zajmuje się spółka InPost, która wygrała przetarg w 2013 r.

Teraz organizujące przetarg Centrum Zakupów dla Sądownictwa oceni oferty pod kątem m.in.: ceny brutto, gwarantowany wolumen doręczenia lub awizowania krajowych przesyłek pocztowych rejestrowanych, gwarantowanego terminu zwrotu do nadawcy, obszar dostępności elektronicznego potwierdzenia odbioru oraz procenta osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. (pap)

Fot. Sławomir Borek

 

 

Komentarze

sluzbista
Historia wyjasnia ze powstanie fortun niemieckich bylo z okradania poczty,dzisiaj chca okrasc Polakow z prawa do poczty,dzisiaj Deutsche Bank na wykup Polski daje nieoprocentowane kredyty musimy ratowac to co polskie dla Polakow,przeciez Niemcy wywolali wojne balkanska,powinnismy bac sie ich bo oni sie nas boja a rozbrajaja Polske kawaleczkami,korupcja i sprytem ich wladza tupie nogami zeby była IV Rzesza Ameryka nas nie obroni Rosjanie postawili na nas krzyzyk,wszyscy do Brukseli nie dopchamy sie a jak maja zyc nasze dzieci i nasze wnuki?
2015-11-06 08:12:25
Likwiduje się
państwo polskie, funkcjonująca Poczta Polska to taki przykry zgrzyt w polityce Solidaruchów i ich mocodawców.
2015-10-30 20:22:54
szczecinianka
ostatnio miałam do odebrania z In post. Avizo napisane przez kalkę, słabo widoczne, pieczątka z adresem wyblakła, ponad godzinę szukałam gdzie jest Wyzwolenia 6, zero oznaczenia! Pani powiedziała przecież napisane jest placówka pocztowa, w życiu nie domyśliłabym się ze to In-post. Co to w ogóle jest! Żadnych więcej przesyłek odbierać nie będę, z żadnych sklepów czy kiosków!
2015-10-29 10:12:55
Wstyd
Wstyd, że człowiek musi odbierać urzędowe pisma w kwiaciarni, gdzie pani bierze kartonik z niezabezpieczonej półki i pieczołowicie wyszukuje danej przesyłki.
2015-10-29 06:56:04
Lupus
Może Panu Brzosce nie przeszkadza odór niestrawionego alkoholu, ale ja mam już dość wystawania po awizowane przesyłki sądowe w osiedlowym sklepie monopolowym. I już!
2015-10-28 21:09:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Reni Charkiewicz

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie