czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > PiS wie jak sprowadzić wraku Tu-154 M do Polski

PiS wie jak sprowadzić wraku Tu-154 M do Polski

PiS wie jak sprowadzić wraku Tu-154 M do Polski
Data publikacji: 2015-11-29 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-04 07:02
Wywietleń: 1478 43194

Wrak Tu-154 M to polskie mienie "zagarnięte przez Rosję"; Polska zwróci w tej sprawie do "trybunałów rozjemczych" - mówi PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, wrak nie służy już rosyjskiemu śledztwu, a jest "elementem pewnego oddziaływania politycznego na naszą sytuację wewnętrzną".

- Relacje są nie najlepsze, mówiąc delikatnie. Ale jest to spowodowane zachowaniem rosyjskim. To Rosjanie poprzez napaść na Ukrainę złamali prawo międzynarodowe. Z tego tytułu Europa nałożyła sankcje na Rosję i to nie strona polska pogorszyła stan wzajemnych relacji - mówi PAP szef polskiej dyplomacji.

Podkreśla, że klucze do poprawy relacji leżą w Moskwie. - To Moskwa musi wyjaśnić światu, co zrobić dalej z tym nierozwiązanym konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Jak wybrnąć z aneksji Krymu - zaznacza Waszczykowski.

- My uważamy, że dopóki Rosja nie będzie przejawiała wrogości wobec nas, otwartej wrogości, nie będzie żadnych incydentów, będziemy starali się utrzymywać robocze kontakty, będziemy utrzymywać kontakty biznesowe, tam gdzie jest to możliwe i będziemy utrzymywać kontakty ze społeczeństwem rosyjskim, najchętniej z tą częścią, z tymi reprezentantami społeczeństwa rosyjskiego, którzy nie popierają tej imperialnej polityki rosyjskiej - zapowiada szef polskiej dyplomacji.

Jeśli chodzi o katastrofę smoleńską - mówi minister - "to my jesteśmy przekonani, (...) że im dłużej przetrzymują wrak, im dłużej prowadzą śledztwo, tym bardziej dają nam do zrozumienia, albo tym bardziej możemy podejrzewać, że mają coś do ukrycia, że mają coś na sumieniu". Dlatego, że - jak zauważa - inne było zachowanie Rosjan po katastrofie ich samolotu na Półwyspie Synaj.

- Widać więc brak dobrej woli po stronie rosyjskiej. Jeśli w dalszym ciągu będzie utrzymywana taka postawa niechęci wobec wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, to nie pozostaje nic innego, jak oddać problem do trybunałów międzynarodowych. Ale po pierwsze trzeba stworzyć w Polsce własną komisję, suwerenną, która nie będzie miała oporów badać wszystkich wątków tej katastrofy. Być może taka komisja poprosi o wsparcie międzynarodowe ekspertów, być może poprosimy również nasze zaprzyjaźnione kraje bądź to w trybie bilateralnym, bądź poprzez NATO o pomoc w dostarczeniu informacji, które mogłyby się przydać w tym śledztwie - zaznacza Waszczykowski.

- Śledztwo będziemy prowadzić suwerennie tu w Polsce, i będziemy skarżyć zarówno śledztwo rosyjskie do Strasburga, jak i będziemy skarżyć, odnosić sprawę do trybunałów rozjemczych o zwrot zagarniętego mienia przez Rosję. Dlatego, że w tej chwili utrzymywanie tego wraku, już prawie szósty rok, nosi znamiona zagarnięcia polskiego mienia. Ono nie służy już w tej chwili śledztwu, ale służy jako jakiś element pewnego oddziaływania politycznego na naszą sytuację wewnętrzną. To jest jakiś irytant polityczny, którego teraz Rosja używa, aby tutaj zaogniać sytuację wewnętrzną. Poprosiłem właściwego wiceministra, żeby nawiązał ze stroną rosyjską kontakt i umówił spotkanie, na którym zostanie wypracowana diagnoza stanu wzajemnych relacji. Przedmiotem rozmowy ma być również kwestia wraku - dodał Waszczykowski. (pap)

Na zdjęciu: szef MSZ Witold Waszczykowski

Fot. MSZ

 

 

Komentarze

PO-dnoszenie ciezarow,
Widac wiec, ze te PO-zostale tam czesci wraku sa "za ciezkie" i jako uszkodzone... nie PO-trafia juz same odleciec czy PO-wrocic...do Polski ??
2015-12-04 01:04:37
Samolot
Jakby udało się sprowadzić wrak, to Prawo i Sprawiedliwość będzie MISTRZEM! Oby szybko powrócił, bo ciekawe, czy (odpukać) Airforce One też by tam leżał przez pół dekady ;-/
2015-12-01 07:44:12
Brat, Bratu nie PO-winien nic utrudniac ?
No a przeciez przez 44 lata, bylismy wg. owczesnych PO obu stronach Komunistow... rzekomo szczerymi "Bracmi"...??
2015-11-30 11:16:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy