Środa 05 października 2022r. 
REKLAMA

Pierwsze jednostki państwowych służb przepłynęły przez kanał na Mierzei Wiślanej

Data publikacji: 2022-09-17 17:22
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-20 22:52
Pierwsze jednostki państwowych służb przepłynęły przez kanał na Mierzei Wiślanej
Fot. PAP  

Trzy jednostki państwowe: flagowy Zodiak II należący do Urzędu Morskiego oraz Kaper 2, jednostka straży granicznej i Orkan, jednostka SAR, jako pierwsze przepłynęły przez śluzę i wypłynęły z Portu Nowy Świat na Bałtyk. Tym samym kanał stanowiący część nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk został otwarty.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wspomniał zasługi ludzi Elbląga dla budowy kanału żeglugowego. Wśród nich wymienił nieżyjącego posła PiS Jerzego Wilka.

"On już śmiertelnie chory przyjeżdżał tutaj, żeby patrzeć na postęp prac. On był naprawdę całym sercem, całym sobą zaangażowany w tę sprawę. Muszę wspomnieć Leonarda Krasulskiego szefa PiS tej ziemi i przywódcy tego środowiska. On też przez cały czas był zaangażowany i takich ludzi było dużo więcej. Ja tę sprawę podjąłem, bo związałem się z tym miastem (Elblągiem-PAP) i byłem można powiedzieć +listonoszem+, który przenosił to do Warszawy, a potem miałem okazję, pełniąc różne funkcje, jakoś inspirować, czy używając potocznego języka, +popychać+"- podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Droga łączącą Zalew Wiślany z Bałtykiem otwarta

Poseł PiS Leonard Krasulski mówił z kolei, że "17 września to data, która ma już miejsce w historii". "Miejsce tragiczne, niezmiernie bolesne dla narodu polskiego. To data napaści na naród polski, która doprowadziła do faktycznego rozbioru Polski przez dwa państwa Niemcy i Związek Radziecki. Ta dzisiejsza data będzie również kojarzona ze zwycięstwem, jakie Polska odniosła w walce o suwerenność, niepodległość i samostanowienie. Nie zmarnujmy tego, doceńmy ważkość projektu zrealizowanego własnymi siłami w czasie, można powiedzieć, ostatniej szansy"- podkreślił Krasulski.

Kpt. Zbigniew Sulatycki z Kowentu Morskiego wskazał, że "nie ma wolności państwa, które nie zna swojej historii". "Ta uroczystość ma kapitalne znaczenie. Mianowicie karty naszej ojczyzny są pisane sinusoidą. Ileż to razy nasi poprzednicy zrywali się, żeby Polska była krajem szczęśliwym, niepodległym. Mamy wewnętrzną siłę, serce, które tak mocno bije i się nie dajemy"- podkreślił.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił drogę wodną łączącą Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim za otwartą.

Pierwsze jednostki na kanale 

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt ż.w. Wiesław Piotrzkowski wydał komendy kapitanowi Portu Nowy Świat do uruchomienia odpowiednich procedur otwarcia śluzy, przez którą na północ na Zatokę Gdańską wypłynęły pierwsze jednostki służby państwowej.

Były to: flagowy Zodiak II należący do Urzędu Morskiego, Kaper 2, jednostka straży granicznej oraz Orkan, jednostka SAR.

Zodiak II, która jako pierwsza opuściła kanał wpływając na Zatokę Gdańską to jednostka o długości 60 m. wielozadaniowa, która ma funkcje lodołamania, gaszenia pożarów i jest wyposażona w możliwości holownicze. Obsługiwana przez załogę Urzędu Morskiego w zakresie posadawiania i zdejmowania pław, prac hydrograficznych na morzu.

Od niedzieli Kanał Żeglugowy będzie dostępny dla wszystkich jednostek.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany to nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 km, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@do@ A na Niezalezne
2022-09-20 22:36:42
Czy ty cierpisz na pisofobię ? Porozmawiaj szczerze z lekarzem, może ci coś POradzi, bo inaczej wpadniesz w furię jak twój guru Donek.
do @ A na Niezalezne
2022-09-20 20:38:59
Sam sie nie ośmieszaj , bo "zostaną pogłębione" to tak , jak dzisiaj obietnica PIS kupna węgla zorganizowane też przez PIS !! Chyba ,że Kaczelnik swoją szczerbatą koparą ten kanał pogłębi , bo kasy już NI MA :)) Poza tym kto inwestuje w żeglugę śródlądową , jak przez Wisłę czy Ren latem można przejść prawie SUCHĄ NOGĄ ?? Tylko rycerz na kocie z Żoliborza , bo nikt rozsądny !
@ A na Niezaleznej
2022-09-20 12:48:02
Czy ty masz problemy w czytaniu tekstu ze zrozumieniem ? A może to twój POziom wiedzy jest problemem, a nie poziom wody w kanale ? Przeczytaj ostatnie zdanie powyższego artykułu. Brzmi ono tak: "Kanał jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. (PAP) " Zatem wynika z tego, że podejścia, kanał, tor wodny, rzeka i sam port w Elblągu zostaną pogłębione. To jest kolejny etap tej strategicznej dla Polski inwestycji. I wszystko jasne, po co jątrzyć ?
A na Niezaleznej...
2022-09-20 11:09:42
...na-PiS-ali... ze Kanal ma 5,0 metrow Glebokosci.... w wiec Kto Klamie !/?
@ Chwila prawdy
2022-09-20 10:39:35
POzostała ci tylko szyderka i szczucie bo "prawdy" to w twoim tekście tyle, co rtęci w Odrze.
Chwila prawdy
2022-09-19 21:53:25
Mierzeja Wiślana : "barki o ładowności 400 ton mają 1,9 metra zanurzenia, natomiast te większe, o nośności 800 ton, 2,5 metra. Zgodnie z wyliczeniami kanał żeglugowy może mieć miejsca, których głębokość sięga jedynie 1,7 metra." Oj tam, oj tam... Nasypie się do barki styropianu, dosypie na wierzch trochę miału węglowego "dla kolorku" i barka śmignie przez Zalew wprawiając w podziw niedowiarków! :)
do Kanał Kosztów
2022-09-19 15:13:06
Już czuć oPOzycję, czyli tradycyjnie krytyka dla krytyki: za późno, za wolno, za drogo. Zapytam o wasze POmysły w tej sprawie bo pewnie pani Ewa miała je już dawno w szufladzie ?
@ Historyczna chwila
2022-09-19 15:03:07
Masz rację. Dlaczego ten artykuł o wydarzeniu i inwestycji rangi państwowej i historycznej nie jest bardziej wyeksponowany ? Czy skromna ilość komentarzy (od 17.09.2022) świadczy o tym, że czytelnicy nie dotarli do tak ważnej wiadomości ?
Wyborca bez hejtu
2022-09-19 14:49:03
Super,dzięki tej inwestycji Polska jest już suwerenna w dostępie do całego polskiego wybrzeża. Nikogo nie musimy już pytać o zgodę.Wszystkim którzy przyczynili się i uczestniczyli w realizacji tej strategicznej dla Polski i pokoleń Polaków inwestycji należy się ogromny szacunek i podziękowania.Teraz prace przy pogłębianiu podejścia, rzeki i portu w Elblągu, który może się stać czwartym portem w Polsce. Piłka PO waszej stronie samorządowcy z Elbląga bo trzeba się dogadać, a nie strzelać focha.
Kanał Kosztów
2022-09-19 11:27:20
Wiele miesięcy po terminie i prawie trzy razy drożej.
Edek
2022-09-19 10:22:12
Historyczna inwestycja dla Polski .Nareszcie jestesmy niezalezni od Rosji.Brawo i gorace podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do zrealizowania tej strategicznej inwestycji .Niech żyje Polska.
Hurra... ??
2022-09-17 21:00:50
I tylko "dziob" ZODIAKA II... bo PO-zniej juz Klisza filmowa sie po-konczyla i Aparat Foto... po-zacinal ??
ja się nie przyp..
2022-09-17 20:16:26
tylko pytam, jak się te jednostki znalazły iż "przepłynęły przez śluzę i wypłynęły z Portu Nowy Świat na Bałtyk." ?
Historyczna chwila
2022-09-17 20:00:09
Szkoda, że informacja o tak ważnym wydarzeniu nie jest właściwie wyeksponowana.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA