Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Ochrzcili statek „Zodiak II” zamówiony przez Urząd Morski w Szczecinie

Data publikacji: 2020-09-27 19:43
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-28 11:37
Ochrzcili statek „Zodiak II” zamówiony przez Urząd Morski w Szczecinie
 

Wielozadaniowy statek „Zodiak II” został w piątek (25 września) w Gdyni uroczyście ochrzczony i podniesiono na nim banderę. Jednostkę zbudowała stocznia Remontowa Shipbulding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding w ramach projektu prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie. Uroczystość była częścią obchodów stulecia polskiej administracji morskiej.

Projekt „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, z programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Wartość kontraktu przekracza 213 mln zł.

Statki zamówione przez Urząd Morski w Szczecinie

Inwestorem jest Urząd Morski w Szczecinie, a „Zodiak II” to pierwsza z pary jednostek, zbudowana w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Trafiła do Urzędu Morskiego w Gdyni. Drugi statek – „Planeta I” – będzie eksploatowany przez Urząd Morski w Szczecinie. Prace przy jego budowie są na ukończeniu. Na 10 listopada zapowiadane jest uroczyste podniesienie bandery przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego. „Planeta I” będzie stacjonować w Świnoujściu i zastąpi wysłużoną „Planetę”.

Każdy ze statków ma 60 m długości, ok. 13 m szerokości oraz 3,5 m zanurzenia. Mogą osiągać prędkość 13 węzłów. Ich wielozadaniowość polega na pełnieniu funkcji lodołamacza, jednostki hydrograficznej, statku pożarniczego, ratowniczego i do zwalczania rozlewów olejowych.

– Dzięki temu administracja już w pełni wchodzi w XXI wiek – mówił podczas gdyńskiej uroczystości Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Chrzest statku "Zodiak II"

Obecny w Gdyni Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podkreślił, że proces odnawiania floty urzędów morskich jest dla niezwykle ważny w kontekście ich umacniania. Silne urzędy morskie będą bowiem miały wpływ na kształtowanie całej gospodarki morskiej.

– Realizujemy dziś projekt wymiany taboru pływającego, taboru, który sięgał jeszcze czasów powojennych – zaznaczył Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. – Mówimy też o dniu historycznym, niestety, ze względu na koronawirusa nie mogliśmy świętować tak, jak założyliśmy, stulecia administracji morskiej.

Wielozadaniowy i nowoczesny statek

Dyrektor Piotrzkowski przypomniał, że 2 kwietnia 1920 roku powołano Urząd Marynarki Handlowej, a Józef Poznański, który został dyrektorem tego Urzędu, objął również stanowisko dyrektora Głównego Urzędu Morskiego w Gdańsku po wojnie, 10 maja 1945 roku.

Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA, dziękował urzędom morskim za dobrą współpracę przy budowie obu statków.

– Już dzisiaj zapraszam do wypatrywania na wodach Zatoki Gdańskiej bliźniaczej jednostki „Planeta I”, która na początku października rozpocznie próby morskie, a na przełomie października i listopada zostanie przekazana tym razem Urzędowi Morskiemu w Szczecinie – zapowiedział.

Dodał, że budowa „Zodiaka II” była dużym wyzwaniem, bo armator postawił jasne wymagania: statek ma być wielozadaniowy i nowoczesny. Został naszpikowany najnowocześniejszą elektroniką i wszystkimi systemami napędowymi i manewrowymi, które są dziś dostępne na rynku shippingowym.

Matką chrzestną „Zodiaka II” została Mieczysława Piotrzkowska, małżonka dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

(ek)

Fot. Marek CZASNOJĆ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ do Filipinki
2020-09-28 11:35:15
Co to jest "Zosdiak" - męska odmiana imienia Zosia? No rzeczywiście nie jedno...
do Filipinki
2020-09-28 09:31:40
"Co jak co, ale pierwsze skojarzenie, które nasuwa ..." Ty masz zawsze "nasuwanie" w swych komentarzach, nikt Ciebie nie "posuwa"? Zosdiak "nie jedno ma imię".
kpina
2020-09-28 08:08:12
Szczecin zamawia - buduje Gdańsk. Tyle zostało z pisowskich obietnic o Stoczni Szczecińskiej.
pamiętamy
2020-09-28 07:36:24
Gróbarczyk, gdzie są promy?
Edek
2020-09-28 07:34:44
Edek ty czytaj ze zrozumieniem tekstu jak mawiała Szydłowa bo wypisujesz głupoty.
Luka
2020-09-27 22:12:42
Jaki piękny statek
Filipinka
2020-09-27 21:52:35
Co jak co, ale pierwsze skojarzenie, które nasuwa mi słysząc słowo "zodiak" to amerykański seryjny morderca.
Edek
2020-09-27 21:42:11
Statek dla SUM A matka chrzestna z Gdyni????????? Czy w Szczecinie nie znalazła by się odpowiednia i godna tej roli osoba ?????? Kto o tym zdecydował ??????? Wstyd

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA