poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Para prezydencka wsparła organizację skautowego Jamboree w Gdańsku

Para prezydencka wsparła organizację skautowego Jamboree w Gdańsku

Para prezydencka wsparła organizację skautowego Jamboree  w Gdańsku
Data publikacji: 2016-10-09 07:45
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-10 07:39
Wywietleń: 1442 158260

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wsparli pomysł zorganizowania w Gdańsku Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r. Pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli na Jamboree do Gdańska - mówią oboje w opublikowanych w sobotę filmach.

Nagrania - jedno po polsku, drugie po angielsku - zamieściła Kancelaria Prezydenta. O organizację w 2023 r. zlotu harcerzy z całego świata, w którym może wziąć udział nawet 40 tys. młodych ludzi, ubiega się Gdańsk. Jego konkurentem jest położone w Korei Południowej Saemangeum. Decyzja ma zapaść w sierpniu 2017 r.

Oba nagrania zawierają apel do skautek i skautów z zarządów narodowych organizacji skautowych. "Jamboree to święto radości, solidarności i braterstwa wszystkich skautów. To nowe znajomości i przyjaźnie, ale też czas wymiany doświadczeń i zdobywania wiedzy. Organizacja Jamboree oznacza dla wybranego kraju wielki zaszczyt i honor. Bardzo byśmy chcieli, aby w 2023 r. to wyróżnienie przypadło Polsce, gdzie idea skautingu jest znana i rozwijana od ponad 100 lat" – powiedział prezydent. Podkreślił, że kandydatura Polski cieszy się pełnym poparciem władz RP (prezydent przewodniczy jej komitetowi honorowemu - PAP).

"Pragniemy, aby skauci z całego świata przybyli na Jamboree do Gdańska, do miejsca narodzin Solidarności, która przyniosła Polakom wolność i w wyjątkowy sposób wyraziła tak ważnego również dla skautingu ducha wspólnoty. Gdańsk to miast magiczne i symboliczne, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. To miejsce, w którym historia Polski stała się częścią historii świata" – dodała małżonka prezydenta.

Duda zaznaczył, że Polska jest piękna, otwarta, bezpieczna i doskonale przygotowana do organizacji wielkich wydarzeń. "Podczas Światowych Dni Młodzieży gościliśmy setki tysięcy młodych ludzi. Zapytajcie swoich koleżanek i kolegów, z jakimi wspomnieniami wyjechali z Polski, kogo tutaj poznali i czego się nauczyli. Jesteśmy przekonani, że będzie to obraz Polski gościnnej i przyjaznej. Taką właśnie Polskę chcemy wam pokazać podczas Jamboree w 2023 r." – powiedział.

Dodał, że jest pewien, iż skauci, którzy wrócą z Polski do swoich krajów, przywiozą ze sobą wspaniałą energię i radość w sercach, niezapomniane wspomnienia i inspiracje. "Wierzymy, że wybór Polski jako organizatora Jamboree w 2023 r. będzie dla światowego skautingu będzie bardzo dobrą decyzją" – powiedziała pierwsza dama na zakończenie nagrania.

Drugi z opublikowanych filmów przedstawia samego prezydenta Dudę, który wygłasza ten sam apel po angielsku. Jak podała Kancelaria Prezydenta, przesłanie po angielsku zostało w sobotę po raz pierwszy zaprezentowane na Konferencji Regionu Eurazjatyckiego Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Erywaniu. W spotkaniu tym uczestniczą liderzy skautingu z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu i Ukrainy.

Decyzja o przyznaniu organizacji zlotu Polsce lub Korei Południowej zapadanie w sierpniu 2017 roku podczas Światowej Konferencji Skautowej w Azerbejdżanie. Przed tym wydarzeniem instruktorzy ZHP, którzy są wolontariuszami w zespole projektu Jamboree 2023, będą promować Polskę w trakcie konferencji poszczególnych regionów WOSM (Europejskiego, Eurazjatyckiego, Azji i Pacyfiku, Arabskiego, Afrykańskiego i Panamerykańskiego) oraz uczestniczyć w spotkaniach z członkami zarządów narodowych organizacji skautowych.

Chęć pretendowania do organizacji w 2023 roku Światowego Jamboree Skautowego Gdańsk ogłosił oficjalnie w czerwcu 2015 r., kiedy to władze miasta podpisały z władzami Związku Harcerstwa Polskiego wstępną umowę dotyczącą organizacji zlotu (w przypadku powierzenia polskim harcerzom przygotowania tej imprezy).

Wcześniej - w maju 2014 r. - projekt organizacji zlotu w Polsce poparł polski rząd. Decyzja ta oznacza wsparcie dla wniosku ZHP, zapewnia też ułatwienia ze strony państwa przy organizacji imprezy.

W przypadku Gdańska - w razie powodzenia starań - harcerskie miasteczko namiotowe powstałoby na Wyspie Sobieszewskiej. Władze miasta podpisały już nawet wstępną umowę dzierżawy 300 hektarów na terenie Wyspy.

Mieszkańcom tej części Gdańska i turystom ma służyć także nowy most na Wyspę przez Martwą Wisłę, który ma zostać oddany do użytku w 2018 r. W sierpniu wyłoniono jego wykonawcę.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsza impreza tego środowiska. W 2023 r. - w 25. Jamboree, ma wziąć udział około 40 tysięcy skautów z ponad 160 krajów.

W zlocie mogą brać udział harcerze w wieku 14-18 lat, uczestnikiem organizowanego raz na cztery lata zlotu można więc być tylko raz w życiu. Spotkanie trwa kilkanaście dni, w czasie których skauci biorą udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzają kraj i region, w którym odbywa się zjazd, ale wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności.

Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree. (PAP)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Lolek, Olek, Kaska,
A PO co w Gdansku... by "Bolek" i przed Swiatowymi Scautami pozniej jeszcze "PO-litycznie filozofowal"...? Chyba ze sam wyjedzie, czy wysle sie Go na "PO-lityczne wczasy" np. do Venezueli czy Korei Polnocnej ??
2016-10-10 00:04:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy