Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Państwo dołoży 900 zł rocznie?

Data publikacji: 15 kwietnia 2016 r. 10:33
Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2016 r. 19:24
Państwo dołoży 900 zł rocznie?
Fot. Robert Wojciechowski  

Po dzieciach kolej na oszczędzających na mieszkanie. Jeszcze w tym miesiącu mamy poznać założenia rządowego programu "Mieszkanie+". Z przecieków można się dowiedzieć, że państwo dołoży rocznie nawet 900 złotych do zaoszczędzonej kwoty. 

Jak mówił money.pl o pomyśle wprowadzanie kas mieszkaniowych w Polsce Jacek Furga ze Związku Banków Polskich, będzie to projekt rządowy.

Dla każdego

Na kontach w kasach mogliby oszczędzać wszyscy: młodzi, starzy, małżeństwa (dzietne i bezdzietne), osoby samotne. Nie miałaby znaczenia wysokość dochodów. Powstałyby specjalne banki, które zbierałyby oszczędności i wypłacały od nich odsetki. Miesięczne wpłaty mogłyby być skromne - 100-200 złotych. Przedsięwzięcie byłoby więc dostępne nawet dla mniej zarabiających.

- Rząd do oprocentowania dokładałby jeszcze premię, która sięgałaby maksymalnie 900 zł rocznie przy wpłacie do kasy ok. 6 tys. zł - informuje money.pl.

Ekspert Związku Banków Polskich uważa, że możliwe jest, iż z kas skorzysta 300-400 tys. osób rocznie.

Tanie kredyty

Więcej szczegółów ujawnił Expander. Kasy oszczędnościowo-budowlane będą udzielały tanich kredytów na zakup mieszkania czy domu. Z takiego preferencyjnego finansowania będą mogły jednak skorzystać tylko osoby, które przed złożeniem wniosku o kredyt przez co najmniej 4 lata oszczędzały w danej kasie. Suma kredytu nie będzie mogła być wyższa od już zaoszczędzonej kwoty.

- W rezultacie, jeśli na naszym koncie w kasie będzie np. 20 000 zł, to kolejne 20 000 zł będziemy mogli pożyczyć - informuje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Oprocentowanie kredytu będzie stałe i nie będzie mogło być wyższe o więcej niż 3 pkt. proc. od odsetek, jakie są wypłacane oszczędzającym. Oznacza to, że jeśli np. oprocentowanie ulokowanych oszczędności wyniesie np. 1 proc., odsetki od kredytu nie będą mogły przekroczyć 4 proc.

Będzie premia

Dzięki kasom nie tylko będzie można uzyskać preferencyjny kredyt. Zgodnie z założeniami ustawy dodatkowo otrzymamy specjalną premię wypłacaną przez państwo. Wyniesie ona 15 proc. kwoty wpłaconej w danym roku, nie więcej jednak niż 900 zł. Będzie bowiem naliczana od kwoty oszczędności nie wyższej jak 6 tys. zł. Jeśli zaoszczędzimy więcej, to w przyszłości będziemy mogli liczyć na wyższy kredyt. Oczywiście będziemy też mieli naliczane odsetki, lecz najprawdopodobniej zbyt wysokie nie będą.

Eksperci wyliczają, że odkładając na konto np. 500 zł miesięcznie, będziemy w stanie zaoszczędzić 6 tys. rocznie. Gdy doliczymy do tego 900 zł premii i odsetki, to po 4 latach (gdy będziemy mogli zabiegać o kredyt) zbierzemy 28,5 tys. złotych. Drugie tyle otrzymamy w postaci kredytu, co da nam łącznie 57 tys. zł.

- To za mało, aby kupić choćby kawalerkę. Te pieniądze wystarczą najczęściej na zapewnienie wkładu własnego w wysokości ok. 20 proc. - uważa J. Sadowski z Expandera. - Żeby zebrać znaczącą kwotę, trzeba oszczędzać znacznie dłużej. Dla przykładu, gdyby w kasie rodzice odkładali dla dziecka po 500 zł miesięcznie przez 18 lat, to zebraliby ok. 142 000 zł, czyli razem z kredytem mieliby 284 000 zł. Trzeba jednak zauważyć, że ceny mieszkań po tak długim czasie będą już z pewnością znacznie wyższe niż dziś. Nawet w przypadku tak długofalowego oszczędzania w kasie kupno średniej wielkości mieszkania w dużym mieście może nie udać się bez kredytu hipotecznego.

(kl)

Fot. Robert Wojciechowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rekiny z Wielorybami,
2016-04-17 23:16:20
Odp. do GT... tym wszystkim kieruje i PO-kieruje Gielda w USA ! I byc moze PO Wyborach Prezydenta... czy w przyszlym roku juz sie zacznie ??
GT
2016-04-15 22:56:14
Czy te pieniądze będą gwarantowane w razie upadłości takiej kasy ? I najważniejsze jaka jest gwarancja że nic się nie zmieni po wyborach ? Żadna !
Do odwaznych Swiat nalezy...
2016-04-15 12:23:23
PO-likwidowac alibo ostro Kontrolowac mieszkaniowych Maklerow... gdyz to Oni niepotrzebnie DODATKOWO WINDUJA wszystkie ceny mieszkan wlasnosciowych w GORE (!) by pozniej zagarnac jak najwieksza procentowa Prowizje dla Siebie ! Kupowac czy sprzedawac Samemu... przy ( ewentualnym ) malym doradztwie Adwokata - to wyniesie duzo taniej !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA