środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Państwo dołoży 900 zł rocznie?

Państwo dołoży 900 zł rocznie?

Państwo dołoży 900 zł rocznie?
Data publikacji: 2016-04-15 10:33
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-20 19:24
Wywietleń: 2180 128202

Po dzieciach kolej na oszczędzających na mieszkanie. Jeszcze w tym miesiącu mamy poznać założenia rządowego programu "Mieszkanie+". Z przecieków można się dowiedzieć, że państwo dołoży rocznie nawet 900 złotych do zaoszczędzonej kwoty. 

Jak mówił money.pl o pomyśle wprowadzanie kas mieszkaniowych w Polsce Jacek Furga ze Związku Banków Polskich, będzie to projekt rządowy.

Dla każdego

Na kontach w kasach mogliby oszczędzać wszyscy: młodzi, starzy, małżeństwa (dzietne i bezdzietne), osoby samotne. Nie miałaby znaczenia wysokość dochodów. Powstałyby specjalne banki, które zbierałyby oszczędności i wypłacały od nich odsetki. Miesięczne wpłaty mogłyby być skromne - 100-200 złotych. Przedsięwzięcie byłoby więc dostępne nawet dla mniej zarabiających.

- Rząd do oprocentowania dokładałby jeszcze premię, która sięgałaby maksymalnie 900 zł rocznie przy wpłacie do kasy ok. 6 tys. zł - informuje money.pl.

Ekspert Związku Banków Polskich uważa, że możliwe jest, iż z kas skorzysta 300-400 tys. osób rocznie.

Tanie kredyty

Więcej szczegółów ujawnił Expander. Kasy oszczędnościowo-budowlane będą udzielały tanich kredytów na zakup mieszkania czy domu. Z takiego preferencyjnego finansowania będą mogły jednak skorzystać tylko osoby, które przed złożeniem wniosku o kredyt przez co najmniej 4 lata oszczędzały w danej kasie. Suma kredytu nie będzie mogła być wyższa od już zaoszczędzonej kwoty.

- W rezultacie, jeśli na naszym koncie w kasie będzie np. 20 000 zł, to kolejne 20 000 zł będziemy mogli pożyczyć - informuje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Oprocentowanie kredytu będzie stałe i nie będzie mogło być wyższe o więcej niż 3 pkt. proc. od odsetek, jakie są wypłacane oszczędzającym. Oznacza to, że jeśli np. oprocentowanie ulokowanych oszczędności wyniesie np. 1 proc., odsetki od kredytu nie będą mogły przekroczyć 4 proc.

Będzie premia

Dzięki kasom nie tylko będzie można uzyskać preferencyjny kredyt. Zgodnie z założeniami ustawy dodatkowo otrzymamy specjalną premię wypłacaną przez państwo. Wyniesie ona 15 proc. kwoty wpłaconej w danym roku, nie więcej jednak niż 900 zł. Będzie bowiem naliczana od kwoty oszczędności nie wyższej jak 6 tys. zł. Jeśli zaoszczędzimy więcej, to w przyszłości będziemy mogli liczyć na wyższy kredyt. Oczywiście będziemy też mieli naliczane odsetki, lecz najprawdopodobniej zbyt wysokie nie będą.

Eksperci wyliczają, że odkładając na konto np. 500 zł miesięcznie, będziemy w stanie zaoszczędzić 6 tys. rocznie. Gdy doliczymy do tego 900 zł premii i odsetki, to po 4 latach (gdy będziemy mogli zabiegać o kredyt) zbierzemy 28,5 tys. złotych. Drugie tyle otrzymamy w postaci kredytu, co da nam łącznie 57 tys. zł.

- To za mało, aby kupić choćby kawalerkę. Te pieniądze wystarczą najczęściej na zapewnienie wkładu własnego w wysokości ok. 20 proc. - uważa J. Sadowski z Expandera. - Żeby zebrać znaczącą kwotę, trzeba oszczędzać znacznie dłużej. Dla przykładu, gdyby w kasie rodzice odkładali dla dziecka po 500 zł miesięcznie przez 18 lat, to zebraliby ok. 142 000 zł, czyli razem z kredytem mieliby 284 000 zł. Trzeba jednak zauważyć, że ceny mieszkań po tak długim czasie będą już z pewnością znacznie wyższe niż dziś. Nawet w przypadku tak długofalowego oszczędzania w kasie kupno średniej wielkości mieszkania w dużym mieście może nie udać się bez kredytu hipotecznego.

(kl)

Fot. Robert Wojciechowski

Komentarze

Rekiny z Wielorybami,
Odp. do GT... tym wszystkim kieruje i PO-kieruje Gielda w USA ! I byc moze PO Wyborach Prezydenta... czy w przyszlym roku juz sie zacznie ??
2016-04-17 23:16:20
GT
Czy te pieniądze będą gwarantowane w razie upadłości takiej kasy ? I najważniejsze jaka jest gwarancja że nic się nie zmieni po wyborach ? Żadna !
2016-04-15 22:56:14
Do odwaznych Swiat nalezy...
PO-likwidowac alibo ostro Kontrolowac mieszkaniowych Maklerow... gdyz to Oni niepotrzebnie DODATKOWO WINDUJA wszystkie ceny mieszkan wlasnosciowych w GORE (!) by pozniej zagarnac jak najwieksza procentowa Prowizje dla Siebie ! Kupowac czy sprzedawac Samemu... przy ( ewentualnym ) malym doradztwie Adwokata - to wyniesie duzo taniej !!
2016-04-15 12:23:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie