niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Paczka dla rodaka

Paczka dla rodaka

Paczka dla rodaka
Data publikacji: 2016-10-18 06:26
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-18 11:59
Wywietleń: 828 161449

Żywność, artykuły chemiczne, a także odzież od poniedziałku (17 października) zbierają organizatorzy szczecińskiej akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach". 15 grudnia – przed Świętami Bożego Narodzenia – dary trafią do Polaków żyjących na Wileńszczyźnie.

Współorganizatorami akcji są: Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Fundacja Polskich Wartości. Akcję wsparła małżonka prezydenta Andrzeja Dudy Agata Kornhauser-Duda, para prezydencka ma także przygotować jedną z paczek. Inni chętni mogą przynosić żywność z długą datą ważności, słodycze, środki czystości, ale także przybory szkolne, które trafią do polskich szkół i pieniądze na zakup potrzebnych artykułów. Zbiórka prowadzona jest w 15 punktach w Polsce, m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Stargardzie, Policach i Kwidzynie.

– Pomoc dla ludzi żyjących na Kresach jest bardzo potrzebna, a nasza akcja to odruch serca – powiedział współorganizator zbiórki Łukasz Szełemej. – Polacy mieszkający na Litwie czekają nie tyle na pomoc z naszej z strony, co na spotkanie z nami. To w większości starsze osoby, żyjące bardzo skromnie. Bardzo cieszą się z naszej wizyty. Ważne jest dla nich to, że Polacy o nich pamiętaj i chcą podtrzymywać z nimi więź

– W tym roku pomagamy Polakom z Turgieli, Soleczników, Utrymańców, Rakańców, Niemenczyna, Ejszyszek – wymienił. Jak dodał, trwa również zbiórka podstawowych środków medycznych, które zostaną przekazane Hospicjum bł. ks. Sopoćki w Wilnie. Placówka prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Inicjatorzy zbiórki planują organizację kilku koncertów świąteczno-patriotycznych oraz wystawę fotograficzną poświęconą Kresom.

* * *

Pomysł akcji narodził się w 2014 r. podczas pieszej pielgrzymki Suwałki-Wilno, w której szła m.in. grupa ze Szczecina. Na Wileńszczyźnie polscy pielgrzymi spotkali mieszkających rodaków, którzy witali ich kwiatami i często – sami niewiele mając – ofiarowali im posiłki. Dwa lata temu podczas akcji pomocy udało się zgromadzić 34 tys. zł oraz zebrać 6 ton darów. W 2015 r. zebrano pomoc o łącznej wartości 110 tys. zł. Wówczas na Wileńszczyznę dostarczono ok. 900 paczek. Dodatkowo na ferie do Polski zaproszono dzieci z Litwy. Tegoroczna zbiórka darów potrwa do 6 grudnia. Akcję można też wspierać wpłacając pieniądze na specjalne konto Caritas: 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757 z dopiskiem "Kresy". Obecnie na koncie akcji znajduje się ponad 43 tys. zł. Szczegóły dotyczące zbiórki można znaleźć na stronie internetowej http://rodakomnakresach.pl/szczecin/.

(pap)

Fot. Dariusz GORAJSKI/archiwum

Komentarze

Propozycja...
A moze sa Rodziny w Polsce... ktore mogly by choc na 1-2 tygodni ZAPROSIC do Polski i te starsze osoby... by juz u "schylku swego zycia" mogly jeszcze odwiedzic Polske ! Nie mowiac juz o dzieciach z biednych Rodzin... na roznego rodzaju Wakacje !!
2016-10-18 11:49:51
Polacy Polakom!!
No, i taka akcja to się podoba - nie to co łóżka dla kogo innego.
2016-10-18 07:24:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy