środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Orędzie kard. Dziwisza: Podziały prowadzą do niechęci

Orędzie kard. Dziwisza: Podziały prowadzą do niechęci

Orędzie kard. Dziwisza: Podziały prowadzą do niechęci
Data publikacji: 2017-04-15 22:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-16 22:39
Wywietleń: 617 239854

Nieszczęściem naszego kraju są ostre podziały partyjne - mówił w orędziu wielkanocnym kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił, prowadzą one m.in. do niechęci wobec innych, mających inny odcień skóry, mówiących innymi językami, szukających naszej pomocy.

W wielkanocnym orędziu wyemitowanym w Wielką Sobotę w TVP arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej zwrócił się do wszystkich, którzy podzielają wiarę w Jezusa Chrystusa, ale także do tych, którzy szukają motywów nadziei, aby swemu życiu na ziemi nadać sens.

- Co roku Święta Wielkiej Nocy skupiają naszą uwagę na wydarzeniu, które odmieniło losy świata i człowieka - mówił. - W tym wydarzeniu Bóg uporządkował nasze najważniejsze sprawy, wkroczył bezpośrednio w naszą ludzką historię, do której od zarania człowieka na ziemi zakradło się zło, cierpienie i śmierć. Nie mogliśmy o własnych siłach odmienić tej przygnębiającej rzeczywistości - podkreślił kard. Dziwisz.

Według niego Święta Wielkanocne to "święta zwycięstwa życia nad śmiercią" i "zwycięstwa Boga nad mrocznymi siłami grzechu i zła". To także - jak mówił kardynał - święta "zwycięstwa człowieka, bo wszyscy mamy udział w zwycięstwie Boga, jesteśmy bowiem jego dziećmi".

Kard. Dziwisz powiedział, że jedną z konsekwencji oderwania się człowieka od Boga było podważenie braterskich relacji, jakie w zamyśle Stwórcy powinny panować między jego dziećmi. - Znamy historię Kaina i Abla. Ta historia niestety nie pozostała odosobnionym epizodem. Całe dzieje świata zostały naznaczone napięciami, podziałami, konfliktami i przemocą - podkreślił.

Kardynał mówił o darze jedności. Jak zaznaczył, powinniśmy usilnie prosić o niego Boga, bo o własnych siłach nie poradzimy sobie z egoistycznymi pragnieniami, które oddalają nas od bliźnich i sprawiają, że zamykamy się w sobie i dzielimy świat na swoich i obcych.

- Rozpoznanie i pokorne uznanie tej trudnej prawdy jest pierwszym krokiem prowadzącym do pojednania z Bogiem i bliźnimi, do odmiany życia - powiedział kard. Dziwisz. Podkreślił też, że utrzymywanie jedności w naszych wspólnotach, począwszy od rodziny, jest trudnym wyzwaniem. - Tym bardziej trudne jest ono w wielkim domu, który nazywamy Polską - mówił.

- Nieszczęściem naszego kraju są ostre podziały partyjne, niemające wiele wspólnego z mądrą demokracją i polityką, utrzymujące się napięcia i konflikty; wzajemne podejrzenia i oskarżenia prowadzą do marnowania energii, do zamykania się w swoich środowiskach, a także do niechęci wobec innych, mówiących innymi językami, mających inny odcień skóry, szukających naszej pomocy - powiedział. - A przecież chrześcijaństwo jest religią miłości, braterstwa, solidarności - podkreślił kardynał.

Kard. Dziwisz mówił ponadto, że w zeszłym roku podczas Światowych Dni Młodzieży młodzi ludzie z całego świata, w tym Polki i Polacy, pokazali, że możemy wszyscy przemawiać językiem miłości. - Młodzi pokazali nam, że możemy budować jeden braterski i solidarny dom, w którym jest miejsce dla wszystkich" - powiedział.

- Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest fundamentem naszej nadziei. To przełomowe i ponadczasowe wydarzenie jest dla nas źródłem inspiracji i odwagi do angażowania się w sprawy naszego świata, by stawał się on coraz bardziej ludzki, a więc coraz bardziej boży - mówił kard. Dziwisz.

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Bradziej prosto i przejrzyscie...
To tak jak by Ojciec i Matka od ponad 2016 lat tylko przygladali sie... jak dzieci pomiedzy soba "Non-Stop" prowadza Wojny - mordujac sie... i mimo wszystko dalej w taki czy inny sposob nie "ZAREAGOWALI"...??? Czyli Kto mialby Wieksza Wine... Rodzice czy dzieci... (??) a moze "Fifty-Fifty" czyli "PO ROWNO" !!
2017-04-16 22:34:56
Jak dlugo jeszcze... ? ? ?
A Ci o innym odcieniu skory... ktorzy tak wytrwale i zaciekle Morduja Chrzescijan, to sa Ci ktorym mamy Pomoc ?? A nie maja rowniez wokol siebie BARDZO BOGATYCH Sasiedzkich Krajow...? Prosze mowic jasno i wyraznie... by Wierni w Katedrze i Czytelnicy Kuriera dokladnie zrozumieli o Kim tu mowa... a nie "plywac w Oblokach" ? A jak dlugo Pan Bog i Pan Jesus, Maryja i Sw. Jozef wraz z pozostalymi tam u Gory - maja zamiar Non-Stop TYLKO sie przygladac...?? Przeciez od narodzenia sie Chrystusa "rzekomo" minelo juz az 2016 lat i... dlaczego w dalszym ciagu jest TYLKO "Ci-Cho-Sza"... itd...itp...?? Naszym zdaniem: cos w tym wszystkim - Lewa nie rowna sie Prawej !!!
2017-04-16 22:19:07
Do PO-nizszego... jonatana,
A wszyscy Nasi Krolowie, byli w tamtych latach - wystarczajaco udolni...??
2017-04-16 21:36:32
Przepych z nadmiarem...
Patrzac na zdjecie... to tylko mozna sie "zDziwic" jak dobrze Im sie powodzi z nadmiaru i przepychu...! A pewna czesc Ludnosci Woj. Szczeciskiego... "mniej czy wiecej" - Gloduje !!
2017-04-16 21:31:09
Quistorp
Same komunały. Nic z ewangelii. Jak wielki polityk, mąż stanu. A gdzie co cesarskie cesarzowi a co boskie Bogu? Tak mówił Mistrz do swoich współbraci.
2017-04-16 16:45:27
jonatan
"Nieszczęściem naszego kraju są ostre podziały partyjne - mówił w orędziu wielkanocnym kard. Stanisław Dziwisz." A czy kardynał Dziwisz się walnie do tego nie przyczynił? Jak można było wpaść na pomysł pochowania prezydenta Kaczyńskiego, w dodatku niezbyt udolnego, na Wawelu, obok królów Polski? Hierarcha kościelny mówi o podziale, zapominając o swoich winach i innych biskupów. Kościół, w postaci takich osób jak redemptorysta Rydzyk wykorzystując swoje radio i TV ciągle dzieli naród, kardynale. Zróbcie najpierw porządek wśród hierarchii kościelnej.
2017-04-16 15:18:58
realista
Ludzi zawsze najbardziej dzieliła żądza władzy i pieniądza.
2017-04-16 07:57:14
Konrad
W ramach likwidacji podziałów niech załatwi Wawel Jarkowi.
2017-04-15 23:24:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy