niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Opublikowano wyroki TK

Opublikowano wyroki TK

Opublikowano wyroki TK
Data publikacji: 2016-08-16 20:29
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-16 20:29
Wywietleń: 220 148840

Kluby parlamentarne pozytywnie oceniają opublikowanie 21 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Według PiS może to doprowadzić do "wyciszenia politycznego sporu". Opozycja pyta jednak o nieopublikowane dotąd wyroki z 9 marca i 11 sierpnia.

Rząd opublikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane po 9 marca 2016 r. We wtorek wydrukowano w sumie 21 orzeczeń - bez tych z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. oraz z 11 sierpnia - o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK. Poseł PiS Michał Dworczyk, pytany o brak publikacji wyroków z 9 marca i 11 sierpnia zaznaczył, że PiS i rząd działają w granicach obowiązującego prawa.

- Dopóki prawo nie pozwalało na to, nie było żadnych publikacji. Weszła w życie nowa ustawa i wszystkie możliwe do opublikowania orzeczenia Trybunału zostały opublikowane. Jeśli w przyszłości Trybunał będzie podejmował wyroki zgodnie z prawem, to będą one niezwłocznie publikowane. Natomiast, jeżeli TK będzie chciał orzekać w oparciu o jakieś inne akty prawne, już nieobowiązujące, to będziemy mieli kontynuację problemów, z którymi walczymy od kilku miesięcy - podkreślił. Zaznaczył jednak, że wierzy, iż nowa ustawa i "kompromisowa postawa PiS" doprowadzą do "wyciszenia politycznego sporu".

Według rzecznika PO Jana Grabca, dobrze się stało, że wyroki TK są "wreszcie publikowane przez rząd".

- Przypomnę tylko, że jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciele rządu i PiS mówili o tym, że są to jedynie opinie sędziów TK, a nie wyroki. Na szczęście dzisiaj jako wyroki są publikowane - powiedział i zastrzegł, że "do pełni szczęścia brakuje tylko publikacji jeszcze dwóch wyroków", a "wtedy można by uznać, że praworządność, jeśli chodzi o TK w Polsce została przywrócona".

Podobnie sprawę ocenia Kukiz'15 i Nowoczesna, której poseł Adam Szłapka stwierdził: "Ani premier Beata Szydło, ani urzędnicy kancelarii premiera nie powinni decydować o tym, które wyroki Trybunału są publikowane". Dodał, że wszystkie powinny być publikowane z urzędu. Z kolei rzecznik PSL Jakub Stefaniak ocenił, że "to jakby z 10 przykazań przestrzegać kilku, a resztę lekceważyć". (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy