Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Opublikowano wyroki TK

Data publikacji: 16 sierpnia 2016 r. 20:29
Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2016 r. 20:29
Opublikowano wyroki TK
 

Kluby parlamentarne pozytywnie oceniają opublikowanie 21 orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Według PiS może to doprowadzić do "wyciszenia politycznego sporu". Opozycja pyta jednak o nieopublikowane dotąd wyroki z 9 marca i 11 sierpnia.

Rząd opublikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane po 9 marca 2016 r. We wtorek wydrukowano w sumie 21 orzeczeń - bez tych z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. oraz z 11 sierpnia - o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK. Poseł PiS Michał Dworczyk, pytany o brak publikacji wyroków z 9 marca i 11 sierpnia zaznaczył, że PiS i rząd działają w granicach obowiązującego prawa.

- Dopóki prawo nie pozwalało na to, nie było żadnych publikacji. Weszła w życie nowa ustawa i wszystkie możliwe do opublikowania orzeczenia Trybunału zostały opublikowane. Jeśli w przyszłości Trybunał będzie podejmował wyroki zgodnie z prawem, to będą one niezwłocznie publikowane. Natomiast, jeżeli TK będzie chciał orzekać w oparciu o jakieś inne akty prawne, już nieobowiązujące, to będziemy mieli kontynuację problemów, z którymi walczymy od kilku miesięcy - podkreślił. Zaznaczył jednak, że wierzy, iż nowa ustawa i "kompromisowa postawa PiS" doprowadzą do "wyciszenia politycznego sporu".

Według rzecznika PO Jana Grabca, dobrze się stało, że wyroki TK są "wreszcie publikowane przez rząd".

- Przypomnę tylko, że jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciele rządu i PiS mówili o tym, że są to jedynie opinie sędziów TK, a nie wyroki. Na szczęście dzisiaj jako wyroki są publikowane - powiedział i zastrzegł, że "do pełni szczęścia brakuje tylko publikacji jeszcze dwóch wyroków", a "wtedy można by uznać, że praworządność, jeśli chodzi o TK w Polsce została przywrócona".

Podobnie sprawę ocenia Kukiz'15 i Nowoczesna, której poseł Adam Szłapka stwierdził: "Ani premier Beata Szydło, ani urzędnicy kancelarii premiera nie powinni decydować o tym, które wyroki Trybunału są publikowane". Dodał, że wszystkie powinny być publikowane z urzędu. Z kolei rzecznik PSL Jakub Stefaniak ocenił, że "to jakby z 10 przykazań przestrzegać kilku, a resztę lekceważyć". (pap)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA