Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Opona pękła, BOR sprawdza przyczyny (akt. 1)

Data publikacji: 04 marca 2016 r. 19:13
Ostatnia aktualizacja: 07 marca 2016 r. 13:36
Opona pękła, BOR sprawdza przyczyny
 

W czasie piątkowego przejazdu prezydenckiej kolumny, w jednym z pojazdów uszkodzeniu uległa opona. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ani żadnej z towarzyszących mu osób nic się nie stało. BOR we współpracy z policją ustala przyczyny zdarzenia.

Prezydent uczestniczył w piątek w Karpaczu (woj. dolnośląskie) w mistrzostwach Polski parlamentarzystów i samorządowców w narciarstwie alpejskim.

"W dniu 4 marca, w trakcie przejazdu kolumny specjalnej BOR, w jednym z pojazdów uległa uszkodzeniu opona. Życiu i zdrowiu osób podlegających ochronie BOR nie zagraża niebezpieczeństwo" - napisano w przesłanym PAP komunikacie Biura Ochrony Rządu. BOR podał, że przy ustalaniu przyczyn zdarzenia współpracuje z policją.

Prezydent w piątkowej rozmowie z Faktami TVN powiedział, że auto, którym jechał, wpadło w poślizg i zsunęło się do rowu. Ale - dodał - nikomu nic się nie stało, "do żadnego poważnego wypadku absolutnie nie doszło". Podkreślił, że kierowca, funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, "zachował się wzorowo", zdołał opanować samochód, który nie uderzył ani w bariery drogowe, ani w samochody jadące po pasie obok. "Można powiedzieć: rzeczywiście superfachowiec" - dodał Duda.

Prezydent zaznaczył, że samochód musi zostać zbadany. "Teoretycznie taka sytuacja nie powinna się zdarzyć, więc rozumiem, że muszą być przeprowadzone rutynowe badania także tej opony, która się rozleciała kompletnie i będzie to sprawdzone" - powiedział.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak, któremu podlega BOR, powiedział wieczorem w TVN24, że samochód, w którym pękła opona, jest bezpieczny, był używany przez kilka lat i wielokrotnie sprawdzany. "Najważniejsze jest to, że nikt nie ucierpiał, ale to oczywiście nie powinno się wydarzyć" - powiedział minister.

Błaszczak powiedział, że przyczyny zdarzenia będą wyjaśniane. "Szef BOR-u powołał komisję, która dokładnie sprawdzi zarówno to, czy były odpowiednie przeglądy przeprowadzane, co się mogło wydarzyć pomiędzy tą podróżą a użytkowaniem samochodu. To wszystko zostanie bardzo skrupulatnie wyjaśnione" - zapowiedział.

Dopytywany o ewentualną dymisję szefa BOR, jeśli komisja wykaże zaniedbania w Biurze, Błaszczak odpowiedział, że "wskazani zostaną odpowiedzialni za błędy i za zaniechania, jeżeli takie były".

Szef MSWiA przyznał, że BOR ma już hipotezę na temat przyczyn zdarzenia, ale nie chciał o niej mówić, argumentując, że nie jest ona jeszcze sprawdzona.

Radio RMF FM podało wcześniej w piątek, że prezydent jechał autostradą A4 z Karpacza i w okolicach Lewina Brzeskiego k. Opola pękła tylna opona w prezydenckiej limuzynie, auto zjechało na pobocze; prezydent korzystając z innego samochodu z kolumny wyruszył w dalszą drogę do Wisły (PAP)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

w-PiS-anka o Bezpieczenstwie i Ochronie Rzadu...
2016-03-07 11:28:21
Malo doswiadczony jeszcze PiS...popelnia bledy i to wykorzystuja i beda wykorzystywali PO-lityczni PO-przednicy majacy wraz z Komuna az 70 letnie juz "doswiadczenie" ! A wiec jeszcze raz dokladniej "przeswietlic" i zrobic bardzo dokladna Lustracje wszystkich Osob... ktore pracuja i kreca sie wokol obecnego Prawicowego Rzadu RP ! A najwazniejsze obecnie Osoby w Rzadzie powinny zmniejszyc swoje Publiczne wystapienia...by zmniejszyc takie czy inne RYZYKO wobec PO-litycznego "SZALENCA czy SZALENCOW"... ! I dobrze bylo by, zasiegnac rowniez fachowej rady Amerykanskich Expertow od spraw Bezpieczenstwa i Ochrony Rzadu !!
@sprawa jest prosta
2016-03-06 14:57:52
10/10
@handlowiec
2016-03-06 13:37:38
100% racji!
@Gargamel
2016-03-06 13:35:38
Dziwnym trafem te niezwykle rzadkie przypadki zdarzają się tylko polskim władzom. Możemy się równać jedynie z Zimbabwe. Republika bananowa i państwo teoretyczne - sukces "złotego okresu demokracji".
ehhh
2016-03-06 13:18:24
widzę, że ze Smoleńska nie wyciągnięto, żadnych wniosków... za pomocą grupki wiernych zapaleńców nie można skutecznie walczyć ze świetnie finansowanym, zorganizowanym ,PO-ostkumunistycznym ugrupowaniem, które wysyłało swoich cyngli jak Cyba do likwidowania swoich politycznych przeciwników...Oni mieli całe dziesiątki lat na to , by się okopać jako sędziowie, prokuratorzy, właściciele spółek etc , chcecie przeprowadzić pokojową rewolucję i zaprowadzić praworządność w rok i prosić ich by oddali to co ukradli lub zdobyli w drodze z pominięciem prawa? Jest to co najmniej naiwne... Im odkrywanie prawdy o ich zakłamanej przeszłości nie szkodzi tylko ich wzmacnia i konsoliduje...
proste
2016-03-06 13:16:39
W mojej opinii, była to nieudana próba zamachu na Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. Powody: 1. Obawa przed publikacją aneksu do tajnego raportu WSI. 2. Objęcie nadzoru prokuratury pod nadzór Pana ministra Zbigniewa Ziobro, a więc amber-gold itp, nielegalny handel bronią itp. 3. Koniec kadencji wybranego za kadencji PO+PSL , prezesa IPN, Łukasza Kamińskiego 4. Lipcowy szczyt NATO na którym mają zapaść decyzje o wzmocnieniu wojskami NATO flanki wschodniej w krajach środkowo-europejskich, co ukróci hegemonię Niemiec i Francji w Europie, a spowoduje znaczne osłabienie zakusów imperialnych Rosji 5. Koniec kadencji prezesa TK, Rzeplińskiego za niecałe 10 miesięcy Na razie tyle.
Jola
2016-03-06 12:30:04
Może chodzić o krzywoprzysięstwo. Bogu się mogło nie spodobać to co robi pan prezydent i wysłał mu ostrzeżenie.
handlowiec
2016-03-06 08:48:11
Nie mogło być dzisiaj felietonu na inny temat, po prostu nie mogło. Najważniejsze ze wszystkich ważnych rzeczy jest to, żeby znów się nie dać zaszczuć „spiskiem”. W krajach, gdzie ludzie traktują się poważnie procedury zabraniają durnym „dowcipnisiom” kpić z takich wypadków, jak ten Prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli na grzywkę prezydenta USA narobi gołąb to połowa ochrony łapie bydlaka i odwozi do koronera, aby przebadał go na obecność toksyn, a druga połowa wiezie prezydenta USA do kliniki. W zrusyfikowanej i zgermanizowanej kolonii nadwiślańskiej proporcje są w zasadzie te same, tylko reakcje odmienne. Połowa narodu to tłuszcza, która rży i puka się w czoło, bo przecież „to normalne, że opony pękają”. Pozostali nawet jeśli czują smród, zapobiegliwie apelują, aby głośno nie mówić o zamachu i nie narażać się na drwiny. A takiego! Drwiną to jest głupkowate stwierdzenie, że normą w przyrodzie są wybuchające opony w limuzynach prezydentów. Ile razy to się zdarzyło na świecie i jakiemu prezydentowi? Przy takich wypadkach służby specjalne z definicji i na pierwszym miejscu podejrzewają zamach, co jest najbardziej logicznym wyjaśnieniem. Co jeśli nie planowana akcja może spowodować, że prezydent kraju, nie kolonii, ledwie uchodzi z życiem po detonacji opony? No co innego? Bieżnikowane kapcie? Spawana felga? Przypadek jeden na milion? To wszystko właśnie są najgłupsze z możliwych spiski, ale tak wytresowano i zaszczuto Polaków, że największe brednie stają się nauką, a nauka brednią. Złożyło się wyjątkowo, ponieważ sprzedażą opon i felg zajmowałem się zawodowo, przez 15 lat, w tym przez 10 lat prowadziłem własną firmę. Nikt mi żadnego kitu i „dowcipu” o „pancernej oponie” nie wciśnie, choćby dlatego, że pancerne opony jak najbardziej istnieją, na dodatek sprzedawane są w ramach seryjnego wyposażenia.
sprawa jest prosta
2016-03-06 08:44:49
Warto wspomnieć słowo na temat tego, co zyskują zamachowcy zabijając Prezydenta Dudę? PiS nie ma 3/5 głosów w Sejmie, a tyle potrzeba, aby przełamywać ewentualne veto prezydenta wobec ustaw Sejmu. Jeżeli więc zamachowcom udałoby się zamordować Prezydenta, a w wyniku nowych wyborów prezydenckich i szaleńczej kampanii nienawiści osadzić na tym urzędzie Donalda Tuska to oznaczałoby faktyczny koniec rządów PiS. Nowy prezydent, np. Tusk, wetowałby dosłownie wszystkie ustawy Sejmu zdominowanego przez PiS, a PiS nie byłby w stanie tego veta przełamać, bo ma tylko 51% głosów w Sejmie, a nie wymagane Konstytucją 60%. To oznacza koniec reform państwa zapowiadanych przez PiS, koniec strategicznych przemian, koniec "dobrej zmiany", a także koniec samego PiS-u, ponieważ w Sejmie PiS mógłby już tylko trwać bezproduktywnie, bo zostałby "wykastrowany" notorycznymi wetami nowego prezydenta. Po 4 latach takiego klinczu i marazmu w Sejmie, obywatele byliby znużeni, i pragnęli jakiegokolwiek rozwiązania tego impasu. W wyborach parlamentarnych za 4 lata PiS prawdopodobnie zostałyby uznany przez wyborców za tych, którzy znowu nie potrafili skonsumować zwycięstwa. Zresztą 4-letnie grillowanie PiSu i Kaczyńskiego, też odniosłoby skutek. Nie wiem kto dokonał zamachu na Prezydenta Dudę, ale wiem, że jego usunięcie z urzędu poprzez zabójstwo, rozwiązuje wszystkie problemy PO, Nowoczesnej, dawnej SB-cji, ich agentury, uwłaszczonej nomenklatury i całej naszej pożal się Boże "elity", o której Jerzy Stępień mówił, że PiS chce ją wymienić na nową (prawda! chce!), i dlatego PiS jest groźny... Wszystkie ciemne siły byłyby uszczęśliwione... Jeżeli rozumiemy, że zamordowanie Prezydenta Dudy i osadzenie na jego miejscu marionetki w rodzaju Tuska, to prosta metoda na zablokowanie przemian w Polsce, to rozumiemy jak byli blisko... Jeżeli Pisowi zależy na Polsce i na samej sobie, to od tej chwili Prezydent Duda powinien być chroniony lepiej niż prezydent USA. Nie powinien występować publicznie, chyba że za ekranami kuloodpornymi. Powinien być strzeżony przed: - otruciem, - zarażeniem zjadliwym wirusem, - podaniem środków chemicznych wywołujących atak serca lub wylew (np. warfaryna), - podaniem środków chemicznych wywołujących chorobę psychiczną (prezydent niezdolny do wykonywania obowiązków), - zamachowcami "zwykłymi", w tym najbliższymi współpracownikami, którym np, podano środki psychotropowe, - zamachowcami "samobójcami" z 40 kg semtexu w plecaku (obce służby potrafią wykreować takich szaleńców), - snajperami. Prezydent Duda powinien zrezygnować z wczasów i wakacji, bo tam najłatwiej go zabić lub sprokurować "wypadek". Wywczasy to fajna rzecz, ale nie wtedy, gdy polują na ciebie zamachowcy, a ty masz w ręku jeden jedyny klucz do historycznych przemian w twoim państwie. Jeżeli Prezydent odpuści sobie wywczasy na 4 lata, to jakoś to wytrzyma, ale my bez jego obecności w Pałacu Prezydenckim cofniemy się w czasie o 25 lat, wrócimy do Polski jaka była za czasów Komorowskiego, Tuska, Kopacz, Pitery, Bolka, Palikota, "Pe-ezelu", korupcji, rozkradania państwa, kondominium rosyjsko-niemieckiego, do wasalizacji Polski. Pozostanie tylko wyjechać z kraju. PiS wygrywając Sejm, Senat i Prezydenta zdobył Świętego Graala, ale łatwo może go stracić, bo dla wielkich sił sprzymierzonych przeciwko przemianom w Polsce zamordowanie prezydenta RP to błahostka, to tylko jeden z ruchów na szachownicy, na której gra się o gigantyczne wpływy i gigantyczne pieniądze. Niech po tragicznej śmierci ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego PiS zmądrzeje na tyle, aby nie dać wytrącić sobie z rąk historycznej szansy prostym "szach" na króla.
recepta
2016-03-06 08:41:46
Pisalem pare razy, pisze i teraz. PIS-owi potrzebna jest jakas ekstrema jako koalicjant. Ktos z tej ekstremy powinien byc " drugi do tronu" po prezydencie. Wtedy zabicie pana Dudy sie nie oplaca bo jego nastepca bedzie "jeszcze gorzy" czyli mniej wygodny dla zabojcow. Na Wegrzech taka role spelnia JOIK. Czy historia komoruska nauczyla kogos w Polsce czegokolwiek? PIS nie wzmacnial a raczj oslabial Ruch Narodowy. Co dalej?
fakt jest szokujący
2016-03-06 08:40:14
Warsztat floty samochodowej rządu został "sprywatyzowany" przez szabrowników z PO czyli przejęty z całym inwentarzem za przysłowiową złotówkę jak wszystko w Polsce, i przejął go oficer byłego WSI, więc wszystko jasne. Wygrażający Prezydentowi RP z KOD myślą, że są anonimowi w internecie, a to błąd, nie ma czegoś takiego jak anonimowość w internecie, już zostali rozkodowani ci którzy najpodlej wygrażają obecnemu rządowi PiS, i "życzą śmierci w mękach", niech wiedzą, że w razie rozruchów które sprowokują w Polsce pierwsi zostaną wzięci na widelec. Szybko się do nich dotrze. A tymczasem zabrać się za nich ma prokuratura z urzędu. Po IP dotrze się do każdego z tych czerwonych śmieci najgorszego sortu. Tylko najgorsze ścierwo stalinowska bestia może życzyć drugiemu człowiekowi "śmierci w mękach".
Gargamel
2016-03-06 01:06:57
była sobie opona która miała wadę produkcyjną... zdarza się, raz na 100.000 przypadków, ale się zdarza. Nic w tym dziwnego. No ale w polandii to musi zostać podniesione do rangi wydarzenia narodowego. Zamach na prezydenta! Może jeszcze powiedzą, że kierowca chciał go zabić... absurd goni absurd w tym absurdalnym kraju
ZGADUJ... ZGADULA...??
2016-03-05 21:31:34
A moze "Ktos PO-dstepnie" w sprytny sposob napompowal chocby te 1-na czy wszystkie 4-y opony odpowiednim gazem wybuchowym... ktory przy duzej szybkosci jazdy auta i nagrzaniu sie opon/y - PO prostu "rozsadza je i wybucha"...??
Jarun
2016-03-05 18:17:52
Śp.Lem powiedział:Internet to sieć, która nic nie rozumie, jeno informacje przesyła i strony ze sobą łączy, zaś wzrastająca na całym świecie ilość „ekspertów”, którzy chcąc się „wykazać”, produkują mało albo nic niewarte wyniki swoich przemyśleń jako „nowe hipotezy naukowe”, jest tym samym, czym piasek i muł, który z wielkich zbiorników wodnych kieruje się ku turbinom i gdyby nie specjalne urządzenia filtrujące, wnet by wszystkie turbiny „zatkało”. Lecz Internet nie może odróżnić informacyjnego ziarna, którego w nim jest mało, od informacyjnych plew.
No to mamy nowego
2016-03-05 16:31:42
kombatanta walki z Komuną złowrogą...prawie poległego w boju...
do JRB
2016-03-05 14:34:45
Lecz się, człowieku.
Rob,
2016-03-05 10:38:32
I najlepiej bedzie procz BMW i OPONY... SPRAWDZIC rowniez BOR !!
JRB
2016-03-05 10:37:34
Macior będzie mógł powołać nową komisje do sp. zamachu na "długopisa", ojej będzie się działo ....parówki i puszki znowu w cenie..........!!!!!!!!!!!!!!
TU 154 ostrzezenie,
2016-03-05 10:14:40
"LICHO" PO-lityczne nie spi i nigdy nie zasnie... i z tego trzeba sobie zdawac sprawe !!
do wsi (gajowy ze WSI?)
2016-03-05 09:17:18
"... - nigdy przedtem i nigdy potem (na taką skalę). Chwilę później zaczął się ..." Jezusa też ukrzyżowano jeden raz, "nigdy przedtem i nigdy potem".
moja opinia
2016-03-05 08:27:10
Polowanie na prezydenta Dudę chyba przeszło w nową fazę - w tej klasie samochodów opony nie wybuchają o tak sobie ! PIS nie wyciągnął żadnych wniosków ze Smoleńska !! Opozycja wypowiedziała wojnę na śmierć i życie rządowi !
lewaki siegaja po ostatecyne roywiązanie
2016-03-05 08:16:06
To nie przypadek, to pewnik, "seryjny samobójca" znowu w akcji. Opona rozleciała się, to przecież nie był Trabant, czy Syrenka, tylko samochód pancerny !!! Jednego prezydenta wykończyli, teraz próbują drugiego, bo nie służy Moskwie, ani Brukseli. W Polsce przez ostatnie 8 lat rozbudowała się sowiecka agentura, ciągle działa WSI pod "batutą" bula, KODy, lewica która chociaż nie w parlamencie, ale też aktywna. Lewacki Eurokołchoz, czyli Unia Europejska też przeciwko Polsce, jak w takiej sytuacji chronić Prezydenta, nasz Rząd i Polskę ?? Myślę, że to co się stało, to poważne ostrzeżenie i Prezydent wyciągnie z tego poważne wnioski. Boże Wszechmogący dziękuję Ci, że uchroniłeś Prezydenta. Matko Boża i Janie Pawle Swięty miejcie naszego Prezydenta i Rząd w swojej opiece.
oj oj
2016-03-05 08:14:34
Już raz straciliśmy wspaniałego Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego, później rządził niedouczony zięć wysoki oficerów ubeckich, który na każdym kroku kompromitował Polskę i Naród Polski. Teraz mam wspaniałego Pana Prezydenta, człowieka z klasą i wielkiego patriotę. Uważam, że powinno się wymienić wszystkich funkcjonariuszy BOR-u, pracowników obsługi technicznej gabinetu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, pracowników administracyjnych i socjalnych. W gabinecie i przy obsłudze gabinetu Pana Prezydenta Dudy nie może być zatrudniony ani jeden pracownik poprzedniego gabinetu zięcia esbeków. Jakoś nigdy nic się nie stało z samochodem Komorowskiego, Tuska i innych z tamtego złodziejskiego układu, a tu proszę żaden samochód funkcjonariuszy BORU tylko właśnie Pana Prezydenta Dudy. To nie był przypadek to była próba zamachu na życie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Boże CHROŃ PREZYDENTA I POLSKĘ.
wsi
2016-03-05 08:14:06
Pierwsza próba? Kiedy ponad 2 lata temu 11XI2013 r. prowokator podpalił budkę strażnika przy ambasadzie Rosji, następnego dnia zapalił się wagonik metra - nigdy przedtem i nigdy potem. Wybuch gazu w Jankowie Przygrodzkim 14XI2013 r. tuż po "mało przychylnych" wypowiedziach polskich polityków na temat lawirowania W.Janukowycza (i udziału w tym Rosji) w sprawie umowy stowarzyszeniowej z UE - nigdy przedtem i nigdy potem (na taką skalę). Chwilę później zaczął się Euromajdan 21XI2013 r. 26I2015 r. miał miejsce wybuch gazu w centrum Warszawy, w czasie kiedy polscy politycy oskarżali Rosję o atak artyleryjski z 24I2016 r. umyślnie skierowany na mieszkalną dzielnicę w Mariupolu - czy był taki wybuch wcześniej lub później? Przykładów jest więcej. Ktoś kto myśli, że Polska jest zielona wyspą Europy bez agentury (podczas gdy Amerykanie już wprost mówią o kupowaniu wpływów przez Rosję w całej Europie) jest naiwnym dzieckiem.
jola
2016-03-05 08:13:36
Run flaty ma praktycznie kazde BMW, sam mam takie i to wcale nie oznacza ze sa wzmocnione przeciwko strzalom jak ktos tu napisal. Biorac pod uwage co napisali nt. 50km / 80km/h to wyglada ze dokladnie maja zwykle run flaty bo dokladnie takie wymagania po strzeleniu maja moje.(tyle ze w milach) Dziwna sprawa bo faktycznie run flat nie powinien strzelic jako ze sa odpowiednio wzmocnione boki aby mogly uciagnac 7 (akurat mam BMW 740LI z '12 i ta bryczka wazy 2 tony wraz z paliwem to nie sa lekkie samochody i run flaty musza byc tez wieksze niz jakie mialem w 530D E60). Smierdzaca sprawa i to bardzo. Ale szczatki opony do sprawdzenia i rzeczoznawca moze stwierdzic z duzym prawdopodobienstwem co sie stalo. Jesli okaze sie ze brak oznak zmeczenia materialu no to trzeba jasno mowic o kolejnym zamachu na Polskiego prezydenta.
waldi
2016-03-05 08:13:03
niestety w Polsce jest tak wysoka korupcja, o ktorej sie nie mowi wogole cale te towarzystwo postkommunistyczne poczulo, ze PiS i prezudent maja narzedzia do glebokich zmian i dlatego moim zdaniem to byla proba zastraszenia i jednoczesnie zamachu kazdy fachowiec od samochodow powie, ze rozwalenie opony to jest bardzo rzadki przypadek wszyscy ogladacie Youtube, tam jest jeden gostek Zachar Off, on moglby sie wypowiedziec na temat tego wypadku np
zbyszek
2016-03-04 22:37:01
Tej klasy opona nie pęka nawet jak strzela sie do niej. A tu proszę. Przypadek?
Tak sobie to ona nie pękła. Nie ta klasa sprzętu.
2016-03-04 20:03:02
Czyżby "opozycja totalna" Don Schetino zaostrzała metody walki?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA