Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Odzyskano skradziony obraz Kossaka

Data publikacji: 2016-11-25 20:25
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-27 08:34
Odzyskano skradziony obraz Kossaka
Stołeczni policjanci odzyskali obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance", który skradziono w styczniu 1997 r. Fot. PAP/Leszek Szymański  

Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego odzyskali obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance", który przepadł w styczniu 1997 r. po włamaniu do mieszkania w Krakowie. Obraz figurował jako skradziony w wykazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.

Poinformował o tym rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek. Jak podkreślił, policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, a także korzystają z krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, który jest prowadzony przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych.

Dzięki tym działaniom i współpracy z Narodowym Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków w jednej z galerii dzieł sztuki na terenie Warszawy ujawniono i zabezpieczono obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance", skradziony w styczniu 1997 r. w wyniku włamania do prywatnego mieszkania w Krakowie.

- W wyniku ekspertyzy sporządzonej przez ekspertów z Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdzono autentyczność dzieła Kossaka. Czynności w tej sprawie policjanci wykonują pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście - poinformował Mrozek. 

W tym roku odzyskano też dwa inne obrazy: "Hucułka z dzbankiem" Michała Borucińskiego i "Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki, które pojawiły się na aukcjach. Dzieła figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(pap)

Fot. PAP/Leszek Szymański

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Z Kasztanki patrzac...
2016-11-27 03:17:21
Obraz Kossaka... najprawdopodobniej PO-dkradziony przez jakiegos "Kozaka"...
Brawo Policja i tak trzymac,
2016-11-26 00:31:26
A co z winnymi... i wmieszanymi PO-srednikami...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA