Środa 12 maja 2021r. 

Niedzielski: Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji

Data publikacji: 2020-08-27 20:43
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-28 11:16
Niedzielski: Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji
 

- Podjąłem decyzję o zmianie zasad kwarantanny i izolacji, będzie to m.in. skrócenie okresu kwarantanny do 10 dni - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. - Drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzenia testów - dodał Niedzielski. Jego zdaniem, "testy są ważnym zagadnieniem, w kontekście przygotowania do drugiej fali pandemii". - Uznaliśmy, że w kwarantannie, przy braku objawów, nie ma potrzeby robienia badań - stwierdził Niedzielski. 

W sprawie skrócenie okresu kwarantanny do 10 dni nowy szef resortu zdrowia powiedział: - Mamy na to dowody m.in. z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny - podkreślił Niedzielski. 

Jak mówił nowy minister zdrowia, zmiany dotyczą także izolacji. "Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie standardu WHO, czyli skrócenie okresu izolacji do 10 dni po teście, który wykazał wynik pozytywny, i niekończenia tej izolacji koniecznością testowania" - poinformował. Jak dodał, jest to "najważniejsza zmiana", która - przekonywał - pozwoli na zlikwidowanie konieczności wydłużania kwarantanny w nieskończoność.

Z kolei prof. Andrzej Horban wyjaśnił, że "osoby, które są na kwarantannie, czyli miały jakąś styczność (z osobą zakażoną - PAP), a nie miały objawów klinicznych, praktycznie będą zwalniane z kwarantanny automatycznie, jeżeli nie będą miały objawów klinicznych". - Natomiast osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem, prawdopodobnie będzie to lekarz POZ - dodał.

- Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma bardzo mało nasilone, to jest właściwie zwalniany po 10, 13 dniach od wystąpienia objawów - powiedział. Jak dodał, wdrożenie nowych zasad testowania pozwoli "skierować większość sił i środków testowania na osoby, które powinny być testowane, ponieważ na obecnym etapie epidemii taktyka jest bardzo prosta - testujemy osobę z objawami klinicznymi, które sugerują COVID, i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska (zakażeń - PAP) wokół nich".

Więcej szczegółów i nowych rozwiązań w walce z koronawirusem jak zapowiada ministerstwo ma zostać przedstawionych w najbliższych dniach.

(pap)

Fot. YouTube

 

Komentarze

?
2020-08-28 10:14:10
Czy Łukasz Szumowski zostanie aresztowany po powrocie z Wysp Kanaryjskich?
czytam
2020-08-27 22:20:20
To dlaczego pensjonariusze DPS sa izolowani od SZEŚCIU MIESIĘCY ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ