niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > Niedziela Palmowa w obrządku wschodnim

Niedziela Palmowa w obrządku wschodnim

Niedziela Palmowa w obrządku wschodnim
Data publikacji: 2016-04-24 21:12
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-25 07:55
Wywietleń: 1603 130879

Prawosławni i wierni innych kościołów wschodnich obchodzili w niedzielę (24 kwietnia) Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli tradycyjną Niedzielę Palmową. W tym roku Święta Wielkanocne wypadają u nich bowiem 1 maja - pięć tygodni później niż u katolików.

Niedziela Palmowa to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Zgodnie ze wschodnią tradycją, pierwsze nabożeństwa ze święceniem palm odprawiane były w cerkwiach już w sobotę wieczorem.

Największe skupiska prawosławnych w Polsce są w województwie podlaskim. W białostockiej katedrze św. Mikołaja głównemu nabożeństwu przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Palmową Niedzielę świętowali 24 kwietnia także m.in. grekokatolicy z Podkarpacia. Główne uroczystości wiernych tego obrządku w archidiecezji przemysko-warszawskiej odbyły się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

- Jest to dla nas radosny dzień, który przypomina uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy - powiedział dziekan sanocki i proboszcz w Komańczy w Bieszczadach, ks. Andrzej Żuraw.

Palmy przynoszone do cerkwi są skromniejsze, niż te widywane u katolików.

- Zazwyczaj są to świeże, zielone gałązki, prawie zawsze wierzbowe, przewiązane jedynie kolorowymi wstążkami; czasem zdobione naturalnymi lub sztucznymi kwiatami. Dopuszczalne jest też używanie gałązek kwitnących krzewów, np. forsycji - zaznaczył ks. Żuraw.

Poświęcone palmy są przechowywane do następnego roku. Zgodnie z tradycją, mają chronić dom i domowników.

* * *

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie. Przeważnie prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa, tak jak w tym roku. Różnica w ustalaniu daty tego święta wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla wyznawców prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane. (pap)

 

Na zdjęciu: Metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego arcybiskup Eugeniusz Popowicz (z prawej) święci palmy w greckokatolickim soborze archikatedralnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Komentarze

Cicho-ciemny,
A Ja nie moge sie juz PO-lapac w tych wszystkich Wiarach... i Kosciolach...??
2016-04-25 01:54:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie