poniedziałek, 30 marca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Atrakcyjna Baba Wielkanocna

Atrakcyjna Baba Wielkanocna

Atrakcyjna Baba Wielkanocna
Data publikacji: 2016-03-20 17:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 2133 124198

Niedziela Palmowa jest obchodzona w kościele katolickim na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy - rozpoczyna Wielki Tydzień – czas przygotowań do Świąt Paschalnych. Z tej okazji w Łobzie odbyła się największa na Pomorzu Zachodnim impreza folklorystyczna - XII Łobeska Baba Wielkanocna - festyn, który nawiązuje do tradycji świątecznych przywiezionych przed laty z różnych regionów, dziś mocno zakorzenionych w małej ojczyźnie.

Przez cały dzień było gwarnie, wesoło i kolorowo. Przyjechali goście spoza regionu. Po mszy świętej w kościele parafialnym i poświeceniu palm, ulicami miasta przeszedł barwny korowód do hali sportowo-widowiskowej. Otwarcia Jarmarku Wielkanocnego i przeglądu zespołów ludowych dokonali: starosta Paweł Marek i burmistrz Piotr Ćwikła. Sala pękała w szwach. Blisko 90 stoisk handlowych oferowało produkty, których w marketach się nie widzi, bo wszystkie powstały na podstawie przepisów naszych babć.

W gronie obecnych byli goście honorowi: Halina Szymańska, z-ca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Bogdan Matławski.

Na estradzie wystąpiły cztery zespoły pieśni i tańca, sześć kapel, trzech solistów. Rozstrzygnięto sześć konkursów tematycznych - ocenie poddano wypieki i wyroby wielkanocne, rękodzieła, oraz 29 przepięknych palm.

Łobeska Baba Wielkanocna jest owocem współpracy starostwa powiatowego z samorządami gmin oraz współpracy m .in. z Domem Kultury, Zamkiem Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowym. Patronat nad imprezą sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski. „Kurier Szczeciński” jest patronem medialnym „Baby” od pierwszej edycji.

Tekst i fot. (cz.b.)

Na zdjęciach: Łobeska Baba Wielkanocna od zawsze cieszy się powodzeniem.   

Atrakcyjna Baba Wielkanocna Atrakcyjna Baba Wielkanocna Atrakcyjna Baba Wielkanocna

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie