Środa, 22 maja 2024 r. 
REKLAMA

Atrakcyjna Baba Wielkanocna

Data publikacji: 20 marca 2016 r. 17:05
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:47
Atrakcyjna Baba Wielkanocna
 

Niedziela Palmowa jest obchodzona w kościele katolickim na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy - rozpoczyna Wielki Tydzień – czas przygotowań do Świąt Paschalnych. Z tej okazji w Łobzie odbyła się największa na Pomorzu Zachodnim impreza folklorystyczna - XII Łobeska Baba Wielkanocna - festyn, który nawiązuje do tradycji świątecznych przywiezionych przed laty z różnych regionów, dziś mocno zakorzenionych w małej ojczyźnie.

Przez cały dzień było gwarnie, wesoło i kolorowo. Przyjechali goście spoza regionu. Po mszy świętej w kościele parafialnym i poświeceniu palm, ulicami miasta przeszedł barwny korowód do hali sportowo-widowiskowej. Otwarcia Jarmarku Wielkanocnego i przeglądu zespołów ludowych dokonali: starosta Paweł Marek i burmistrz Piotr Ćwikła. Sala pękała w szwach. Blisko 90 stoisk handlowych oferowało produkty, których w marketach się nie widzi, bo wszystkie powstały na podstawie przepisów naszych babć.

W gronie obecnych byli goście honorowi: Halina Szymańska, z-ca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Bogdan Matławski.

Na estradzie wystąpiły cztery zespoły pieśni i tańca, sześć kapel, trzech solistów. Rozstrzygnięto sześć konkursów tematycznych - ocenie poddano wypieki i wyroby wielkanocne, rękodzieła, oraz 29 przepięknych palm.

Łobeska Baba Wielkanocna jest owocem współpracy starostwa powiatowego z samorządami gmin oraz współpracy m .in. z Domem Kultury, Zamkiem Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowym. Patronat nad imprezą sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski. „Kurier Szczeciński” jest patronem medialnym „Baby” od pierwszej edycji.

Tekst i fot. (cz.b.)

Na zdjęciach: Łobeska Baba Wielkanocna od zawsze cieszy się powodzeniem.   

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA