poniedziałek, 24 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, marszałek senior

Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, marszałek senior

Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, marszałek senior
Data publikacji: 2019-09-30 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-01 10:20
Wywietleń: 782 418375

Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Kornel Morawiecki miał 78 lat.

"Z ogromnym żalem potwierdzam, że zmarł dziś Kornel Morawiecki - Marszałek Senior Sejmu RP, kawaler Orderu Orła Białego. Człowiek, który całe życie poświęcił walce o wolną Polskę. Prosimy o modlitwę w tej trudnej chwili" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk informując o śmierci Kornela Morawieckiego napisał na Twitterze o zmarłym: "Człowiek z piękną historią, wierny zasadom, bezkompromisowo walczący o niepodległość Ojczyzny wielki Polak". "Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego rodzinie składam w imieniu całej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów najszczersze wyrazy współczucia" - czytamy we wpisie szefa KPRM.

Kondolencje i wyrazy żalu po śmierci Kornela Morawieckiego składają też inni politycy.

"Ojczyzna straciła dzisiaj jedną z najwybitniejszych postaci kilku ostatnich dziesięcioleci; Panie Marszałku Seniorze, nie zapomnimy o Panu, o Pana bohaterstwie i bezinteresownej miłości do Polski i Polaków" - napisał na Twitterze o Kornelu Morawieckim marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Odszedł wielki polski patriota, opozycjonista w czasach PRL" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Odszedł Kornel Morawiecki, twórca i legenda Solidarności Walczącej; w latach 80-tych uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę; cześć i chwała Jego pamięci" - napisał na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że prezydent Andrzej Duda nadał, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, Order Orła Białego Kornelowi Morawieckiemu.

Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku, z wykształcenia był fizykiem. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej", organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości.

W 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem drugoobiegowego "Biuletynu Dolnośląskiego". Po 1980 roku był działaczem "Solidarności" we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.

W 1982 roku po rozłamie w podziemnej "Solidarności" stanął na czele "Solidarności Walczącej", która stała się najbardziej radykalną i bardzo mocno zakonspirowaną organizacją w latach 80, wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje.

Kornel Morawiecki był przez lata 80. jednym z najbardziej poszukiwanych przez SB działaczem podziemia. Był też działaczem, któremu udało się najdłużej ukrywać - aresztowano go dopiero w listopadzie 1987. Ponieważ w tamtym czasie władze PRL nie chciały mieć więźniów politycznych, podstępem zmuszono Morawieckiego do wyjazdu za granicę. Po kilku miesiącach potajemnie wrócił do kraju.

Jako lider SW krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał też do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się wtedy całkowicie wolnych wyborów.

Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP, m.in. do braku rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz'15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.

Mimo choroby postanowił kandydować w wyborach 13 października 2019 roku. Jako kandydat PiS miał ubiegać się o mandat senatora na Podlasiu.

(PAP)

Na zdjęciu archiwalnym z dnia 13.06.2018 marszałek senior Kornel Morawiecki.

Fot. PAP/Piotr Polak

Komentarze

Alicja
Niestety szkoda mi go tylko, jak każdego człowieka, ale pozostawił jednak niesmak. Mógł zrezygnować z kandydowania do senatu ale nie, do ostatniego dnia trzymał miejsce dla siebie. Politycy pamiętajcie - godność ponad wszystko, władza to nie wszystko. Ale czego ja wymagam...
2019-10-01 09:53:27
Czesc jego Pamieci !
Ale skoro Pan Kornel az tak Walczyl... to dlaczego w roku juz 2015-ym Kandydowal z List Kukiz ( gdzie Kukiz dzisiaj trzyma i idzie z PSL ! ) - a nie z owczesnych List Solidarnosci Walczacej, PiS-u czy Solidarnej Polski ???
2019-10-01 01:24:51
Do Ehh
To nieprzyzwoite (bardzo, bardzo delikatnie mówiąc) z Pana/Pani strony. Umarł człowiek zasłużony w walce o wolną Polskę i należy się mu co najmniej szacunek. Może jednak za dużo wymagam od Ehh?
2019-09-30 17:57:52
Ehh
Nikt tak nie umiał na dwie ręce głosować jak on
2019-09-30 17:14:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie