poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Kraj > Nie trzeba płacić podatku od „Ostatniej puszki Pawła Adamowicza”

Nie trzeba płacić podatku od „Ostatniej puszki Pawła Adamowicza” [FILM]

Nie trzeba płacić podatku od „Ostatniej puszki Pawła Adamowicza”
Data publikacji: 2019-01-22 18:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-29 12:16
Wywietleń: 922 372656

Wobec stale rosnącej popularności „Ostatniej puszki Pawła Adamowicza”, w sieci pojawiły się wątpliwości, czy aby nie trzeba będzie od zbiórki odprowadzić podatku. Money.pl postanowił to sprawdzić. Okazuje się, że państwo nie zabierze z zebranej kwoty ani złotówki.

O inicjatywie Patrycji Krzymińskiej, która zachęca internautów do wpłacania pieniędzy na WOŚP za pośrednictwem Facebooka, pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie. Akcja trwa do północy, a kwota przekroczyła już 7 mln zł (stan na g. 17.37). Tym samym jest największą zbiórką w najnowszej historii Polski.

Jak technicznie wygląda mechanizm przekazywania pieniędzy na cele dobroczynne za pośrednictwem mediów społecznościowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Platforma zbiórek prowadzonych przez Facebooka to tzw. Facebook Donations, która działa w ramach projektu "Nonprofits on Facebook".

Żeby wejść do projektu, trzeba przedstawić dokumenty, że spełnia się wszystkie kryteria organizacji pożytku publicznego oraz prowadzenia zbiórek.
– Facebook bardzo dokładnie to weryfikuje, żeby nie dochodziło w tej kwestii do nadużyć – mówi money.pl Mirosław Szozda, wiceprezes fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową".

Gdy już fundacja lub stowarzyszenie znajdzie się na platformie Facebooka, może zbierać datki od użytkowników. Zbiórka na rzecz wybranej organizacji może być założona przez kogokolwiek, nawet niezwiązaną z fundacją osobę prywatną.

Tak też jest w przypadku Patrycji Krzymińskiej i WOŚP. Choć to właśnie mieszkanka jednej z podgdańskich miejscowości jest organizatorką akcji, to jej jedynym beneficjentem jest właśnie Fundacja Jurka Owsiaka.

- Wszystkie pieniądze zebrane w ramach zbiórki trafiają na „techniczne” konto Facebooka, a następnie zostają przelane na konto beneficjenta – tłumaczy Szozda.

Facebook nie potrąca ani złotówki, nie ma też obowiązku zapłaty podatku, bo jako organizacja charytatywna działająca w obszarze ochrony zdrowia WOŚP jest z niego zwolniona. To przepisy ustawy o fundacjach.

Jedyne różnice mogą się pojawić ze względu na kursy walut. Pieniądze są bowiem najpierw przeliczane na euro, a później z powrotem na złote. Stąd ewentualne różnice, ale na pewno nie są one znaczące wobec całej kwoty.

To, że podatek w tym przypadku nie obowiązuje, potwierdzają inni eksperci.

- To, że Facebook zbiera pieniądze najpierw na swoje konto, a potem je przekazuje WOŚP, to tylko czynność techniczna – tłumaczy w money.pl adw. Małgorzata Sobońska-Szylińska, partner w kancelarii prawnej Gekko Taxens.

- Ponieważ wszyscy darczyńcy wpłacają datki z oczywistym zamiarem, że dokonują darowizny na rzecz WOŚP, pośrednictwo Facebooka nie ma tutaj wielkiego znaczenia – wyjaśnia.

Jak dodaje ekspert, Patrycja Krzymińska ”podatkowo nie pełni w zakresie organizowanej zbiórki żadnej roli i przepisy podatkowe w tym aspekcie de facto jej nie dotyczą”.

Źródło: money.pl

Komentarze

tak było
„To Paweł niech się ze wszystkiego tłumaczy przed sądem. Z walizki pełnej pieniędzy przywiezionej przez dziadka żony itp. Nie jestem jego adwokatem” – mówił podczas kampanii kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa o Pawle Adamowiczu!
2019-01-23 09:10:02
Quistorp
Do W.Sz. Pana Interlokutora ...[krotko]... Mam nadzieję ,że podobne "życzenia" wysyłasz do "Caritas Polska" i do "Polskiej Akcja Humanitarna" Janiny Ochojskiej. Pokażesz swoje szczere życzenia , kiedy wpłacisz chociaż 1 zł (słownie jeden złoty) na Fundację Zachodniopomorskie Hospicjum dla dzieci i dorosłych nieuleczalnie chorych. Kasa w przychodni przy ul Pow. Wielkopolskich. To pokażesz swój rzetelnie płacony podatek od dobroci. Wierzę , że Ci się to uda.
2019-01-22 20:33:56
Dlaczego taka karykaturalna nazwa?
Ktoś chciał ośmieszyć zmarłego prezydenta czy zwykły brak wyczucia? Przecież to się kojarzy ze słynną "Ostatnią paróweczką hrabiego Barry Kenta" :(
2019-01-22 19:56:49
krotko
Dajcie juz spokoj zta zebranina,puszkamiitymcelebryta owsiakiem.teraz bedzie chyba troche spokoju do lata gdy wspaniala mlodziez bedzie sie taplac w blocie idawac sobie w zyle pod przywodzwem ttego pajaca w czerwonych gaciach.
2019-01-22 19:25:11
c
A nie prościej na konto wosp jeSli już ?
2019-01-22 19:00:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie