Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Nie trzeba płacić podatku od „Ostatniej puszki Pawła Adamowicza” [FILM]

Data publikacji: 2019-01-22 18:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-29 12:16
Nie trzeba płacić podatku od „Ostatniej puszki Pawła Adamowicza”
 

Wobec stale rosnącej popularności „Ostatniej puszki Pawła Adamowicza”, w sieci pojawiły się wątpliwości, czy aby nie trzeba będzie od zbiórki odprowadzić podatku. Money.pl postanowił to sprawdzić. Okazuje się, że państwo nie zabierze z zebranej kwoty ani złotówki.

O inicjatywie Patrycji Krzymińskiej, która zachęca internautów do wpłacania pieniędzy na WOŚP za pośrednictwem Facebooka, pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie. Akcja trwa do północy, a kwota przekroczyła już 7 mln zł (stan na g. 17.37). Tym samym jest największą zbiórką w najnowszej historii Polski.

Jak technicznie wygląda mechanizm przekazywania pieniędzy na cele dobroczynne za pośrednictwem mediów społecznościowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Platforma zbiórek prowadzonych przez Facebooka to tzw. Facebook Donations, która działa w ramach projektu "Nonprofits on Facebook".

Żeby wejść do projektu, trzeba przedstawić dokumenty, że spełnia się wszystkie kryteria organizacji pożytku publicznego oraz prowadzenia zbiórek.
– Facebook bardzo dokładnie to weryfikuje, żeby nie dochodziło w tej kwestii do nadużyć – mówi money.pl Mirosław Szozda, wiceprezes fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową".

Gdy już fundacja lub stowarzyszenie znajdzie się na platformie Facebooka, może zbierać datki od użytkowników. Zbiórka na rzecz wybranej organizacji może być założona przez kogokolwiek, nawet niezwiązaną z fundacją osobę prywatną.

Tak też jest w przypadku Patrycji Krzymińskiej i WOŚP. Choć to właśnie mieszkanka jednej z podgdańskich miejscowości jest organizatorką akcji, to jej jedynym beneficjentem jest właśnie Fundacja Jurka Owsiaka.

- Wszystkie pieniądze zebrane w ramach zbiórki trafiają na „techniczne” konto Facebooka, a następnie zostają przelane na konto beneficjenta – tłumaczy Szozda.

Facebook nie potrąca ani złotówki, nie ma też obowiązku zapłaty podatku, bo jako organizacja charytatywna działająca w obszarze ochrony zdrowia WOŚP jest z niego zwolniona. To przepisy ustawy o fundacjach.

Jedyne różnice mogą się pojawić ze względu na kursy walut. Pieniądze są bowiem najpierw przeliczane na euro, a później z powrotem na złote. Stąd ewentualne różnice, ale na pewno nie są one znaczące wobec całej kwoty.

To, że podatek w tym przypadku nie obowiązuje, potwierdzają inni eksperci.

- To, że Facebook zbiera pieniądze najpierw na swoje konto, a potem je przekazuje WOŚP, to tylko czynność techniczna – tłumaczy w money.pl adw. Małgorzata Sobońska-Szylińska, partner w kancelarii prawnej Gekko Taxens.

- Ponieważ wszyscy darczyńcy wpłacają datki z oczywistym zamiarem, że dokonują darowizny na rzecz WOŚP, pośrednictwo Facebooka nie ma tutaj wielkiego znaczenia – wyjaśnia.

Jak dodaje ekspert, Patrycja Krzymińska ”podatkowo nie pełni w zakresie organizowanej zbiórki żadnej roli i przepisy podatkowe w tym aspekcie de facto jej nie dotyczą”.

Źródło: money.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tak było
2019-01-23 09:10:02
„To Paweł niech się ze wszystkiego tłumaczy przed sądem. Z walizki pełnej pieniędzy przywiezionej przez dziadka żony itp. Nie jestem jego adwokatem” – mówił podczas kampanii kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gdańska Jarosław Wałęsa o Pawle Adamowiczu!
Quistorp
2019-01-22 20:33:56
Do W.Sz. Pana Interlokutora ...[krotko]... Mam nadzieję ,że podobne "życzenia" wysyłasz do "Caritas Polska" i do "Polskiej Akcja Humanitarna" Janiny Ochojskiej. Pokażesz swoje szczere życzenia , kiedy wpłacisz chociaż 1 zł (słownie jeden złoty) na Fundację Zachodniopomorskie Hospicjum dla dzieci i dorosłych nieuleczalnie chorych. Kasa w przychodni przy ul Pow. Wielkopolskich. To pokażesz swój rzetelnie płacony podatek od dobroci. Wierzę , że Ci się to uda.
Dlaczego taka karykaturalna nazwa?
2019-01-22 19:56:49
Ktoś chciał ośmieszyć zmarłego prezydenta czy zwykły brak wyczucia? Przecież to się kojarzy ze słynną "Ostatnią paróweczką hrabiego Barry Kenta" :(
krotko
2019-01-22 19:25:11
Dajcie juz spokoj zta zebranina,puszkamiitymcelebryta owsiakiem.teraz bedzie chyba troche spokoju do lata gdy wspaniala mlodziez bedzie sie taplac w blocie idawac sobie w zyle pod przywodzwem ttego pajaca w czerwonych gaciach.
c
2019-01-22 19:00:28
A nie prościej na konto wosp jeSli już ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA