niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Kraj > Nergal: Jestem patriotą, a użyty znak nie jest godłem Polski

Nergal: Jestem patriotą, a użyty znak nie jest godłem Polski

Nergal: Jestem patriotą, a użyty znak nie jest godłem Polski
Data publikacji: 2018-03-19 14:32
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-21 01:08
Wywietleń: 1364 319038

Absolutnie nie przyznaję się do winy. Jestem patriotą, a użyty znak nie jest godłem Polski – mówił w poniedziałek (19 marca) przed Sądem Okręgowym w Gdańsku Adam Darski "Nergal", lider deathmetalowej grupy Behemoth, oskarżony o publiczne znieważenie polskiego godła.

– Działalność mojego zespołu, który ma charakter globalny, jest akcją szeroko promującą Polskę na arenie międzynarodowej. Behemoth jest rozpoznawalny i kojarzony z krajem, z którego pochodzi. Konwencja, w której porusza się nasz zespół, jest specyficzna i hermetyczna. Węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże tudzież inne okultystyczne symbole od zarania deathmetalowego gatunku, czyli około 30 lat, są nierozłączną częścią tej konwencji – tłumaczył muzyk. Wyjaśnił, że przetworzony przez jego zespół znak "nie jest godłem Polski i godłem nie miał być".

– Ten emblemat, bo tak chciałbym to nazwać, jest po prostu ptakiem. Polska jako kraj nie może mieć monopolu na symbol ptaka. Jako zespół używamy też symbolu feniksa i węży. Nie wiem np. dlaczego węże miałyby symbolizować szatana – to jest sprawa wielce dyskusyjna, a odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim – dodał. – Oskarżanie nas jest poważną nadinterpretacją, aczkolwiek rozumiem działania moich oskarżycieli, bowiem nie od dziś moja osoba funkcjonuje na medialnym świeczniku i jest łatwym celem dla wszelkiej maści oportunistów, którzy chcą zbić kapitał i zrobić sobie promocję. Mamy jednak do czynienia z niekompetencją oskarżyciela – wystarczy wejść do internetu i zdobyć wiedzę na temat trawestacji polskiego godła w dziesiątkach przykładów, jak np. godło PZPN, które zostało wpisane w kształt piłki nożnej. Osobiście nie wiem, jak się ma piłka do tysiącletniej polskiej tradycji chrześcijańskiej.

Grafika zamieszczona na profilu Nergala na Instagramie

Darski wyjaśnił, że używana przez jego zespół symbolika ma ścisły związek z tym, że muzyka grupy Behemoth jest "radykalna i agresywna".

– Nisza, w której działamy, poniekąd stoi w opozycji do prądów, które są propagowane przez religię rządzącą, ale stwierdzam, że Polska nie jest krajem wyznaniowym i mniejszość ma także prawo do wyznawania swoich poglądów – ocenił. Argumentował, że np. w Norwegii działa wiele zespołów deathmetalowych, a państwo norweskie uczyniło z tej muzyki "towar eksportowy", dofinansowując światowe trasy koncertowe tych grup.

– Mimo że twórczość tych grup nie pokrywa się z linią ideologiczną większości obywateli tego kraju. Ja, oczywiście, nie oczekuję, żeby władze polskie wspierały mnie finansowo, ale głośno i otwarcie proszę o wsparcie naszej wolności i zapewnienie nam swobody działania, ponieważ jesteśmy polskim towarem eksportowym na pewno z pierwszej dziesiątki. A pieniądze, które zespół zarabia na całym świecie, przywozi do Polski i zasilają budżet tego kraju – przekonywał oskarżony.

Wraz z 41-letnim Darskim na ławie oskarżonych zasiadają też dwie inne osoby: Rafał W., który na zlecenie muzyka stworzył projekt graficzny, i Maciej G., który – również na prośbę "Nergala" – rozpowszechnił grafikę w internecie. Obaj także nie przyznali się do winy.

Trasę zespołu Behemoth pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała – m.in. na plakatach i w internecie – grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były też wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

Plakat promujący trasę koncertową

Prokurator Michał Kroplewski, uzasadniając akt oskarżenia, powiedział m.in., że motywy kierujące zachowaniem oskarżonych "nie wchodziły w zakres sztuki".

– Jedyne cele, jakie im przyświecały, to były cele finansowe, celowo prowokując i znieważając godło – ocenił.

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w stworzonej grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie. Darski i Maciej G. zostali oskarżeni o publiczne znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej, a Rafał W. o udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Za takie czyny grożą kary grzywny, ograniczenia wolności, a nawet do roku więzienia.

(pap)

Na zdjęciu głównym: Oskarżony Adam Nergal Darski rozmawia z dziennikarzami na korytarzu Sądu Okręgowego w Gdańsku. 
Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

AK
@Gregor - już dwie pierwsze wskazane przeze mnie kwalifikacje wystarczą, nie przyznawaj się do kolejnych, nie posądzam ciebie o brak instynktu samozachowawczego, po co tobie taka ekspiacja he, he
2018-03-21 00:42:55
czyt
Wiek szczenięcy charakteryzuje małpowanie idoli -fryzury , ciuchy , zach . itd . Słucham muzyki , a nie ubiram sie jak moj "idol " ! A tu widac ,że ten nergal miesza w głowach małolatom . Jeśli chce grać - niech gra , ale niech nie uprawia jakichś kultów . Ludzie słuchajcie muzy , a nie bądżcie ogłupiałym naśladowcami groszorobów , którzy Was wykorzystują
2018-03-20 17:29:14
chichot starszaka
Komentarze zasmarkanych małolatów :-)
2018-03-20 16:13:44
gregor102
@AK, zapomniałeś dodać antysemityzm, to ostatnio bardzo popularne jest, a może i szowinizm... ;)
2018-03-20 13:38:42
k...k12
powinna być jakaś niepisana umowa społeczna,że tabu nie wycieramy sobie gęby, bo inaczej w ryj, bojkot, ban, ale ofiary rewolucji kulturowej już tego nie zrobią. Taki Nergal w kryminale na bank szanowałby tabu najsilniejszego pod celą i plułby na tego co i pozostali. Darski do szkół chodził, książki czytał i wie, że polskość drogo kosztuje, ale jeśli ją szmaci i w PL na tym też zarabia, to jest grożny sygnał,że tacy jak on mają rynek renegatów, ignorantów, pospolitych durni wreszcie wrogów Polski. Coś trzeba z tym zrobić. A w jego przypadku 100 000 profilaktycznie na dom seniora, jako, że on gardzi słabszymi od siebie
2018-03-20 12:16:03
trohan
Ty "tkm" lekcje odrobiłeś gamoniu?
2018-03-20 10:18:03
tkm
ciekawe węże sa symbolami Szatana? to przyjzyjcie sie symbolom nowej fiskalnej KAS
2018-03-20 07:34:33
Jarun
Jak chorował, to był pokorny, bardzo wierzący w Boga i prosił dawców o szpik. Trzeba było wtedy twardzielem i od wierzących nie przyjmować pomocy tylko wzywać wszystkich diabłów. To tchórz, żerujący na skandalach.
2018-03-20 04:43:36
AK
@Gregor - najbliższy paki za swój nacjonalizm i ksenofobię jesteś ty. Przestań się obnosić z tą swoją wstydliwą i prymitywną ideologią.
2018-03-20 01:29:13
Pikuś
@roger- jak do Polski przyjadą imigranci, to w końcu będziesz potulnie słuchał polskiego Nergala i patriotycznie bił jemu brawo pod sceną. He, he, jaki ty jesteś nieskomplikowany.
2018-03-20 01:10:33
bielik
Patrzę na tego biednego człowieka i od razu przychodzi staropolska myśl: "Głupich nie sieją, sami się rodzą"
2018-03-19 23:15:35
gregor102
Do "paki" gościa i to na długo, niech zmądrzeje!!!
2018-03-19 19:39:56
@roger
"roger", klecho. Bądź miły i milcz.
2018-03-19 18:34:43
REMEMBER
NERGAL -NIE przekraczaj granic myslenia, ktorego ci brakuje. Zawsze wykazywales wypaczenia myslowe!!!! ORZEL w GODLE POLSKI NASZEJ OJCZYZNY - TO ORZEL HISTORII i SYMBOLU NIEPODLEGLOSCI I MADROSCI NASZEGO POLSKIEGO NARODU a NIE ptak jak to ty nazywasz. Ptaki bywaja ptaki a tobie wlasnie brakuje tego najwazniejszego ptaka na miejscu gdzie natura daje i ZMIEN styl publicznych wystapien, bo Polscy NIE lubja twoich ziejacych nienawiscia wymyslow. Nagrody Nobla za to NIE dostaniesz. Za wysokie progi na tak krotkie nogi.
2018-03-19 18:21:40
Gość
Jak patrzę to widzę tępą dzidę
2018-03-19 16:56:10
roger
czy ktoś wywwiezie go wreszcie do psychiatry a potem do buszu by tam straszył krasnoludki????? bezmózgowiec!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2018-03-19 16:22:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy