poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Mucha: 16 otwartych spotkań nt. referendum konstytucyjnego

Mucha: 16 otwartych spotkań nt. referendum konstytucyjnego

Mucha:  16 otwartych spotkań nt. referendum konstytucyjnego
Data publikacji: 2017-08-25 20:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1471 289742

W ramach konsultacji ws. referendum konstytucyjnego odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich stolicach województw w Polsce - zapowiedział w piątek w Gdańsku wiceszef Kancelarii Prezydent i pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.

W piątek w Gdańsku odbyła się konferencja zorganizowana przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Zainaugurowała ona debatę dotyczącą zmian w konstytucji.

Na konferencji prasowej po debacie Mucha wyraził zadowolenie z piątkowego spotkania w Gdańsku, w którym wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Bardzo jesteśmy zadowoleni ze słów pana marszałka Karczewskiego, że podziela on pogląd pana prezydenta, co do potrzeby zmiany konstytucji i potrzeby prowadzenia dialogu" - powiedział minister.

Mucha poinformował, że w ramach konsultacji dot. konstytucji odbędzie się w co najmniej 16 otwartych spotkań we wszystkich stolicach województw w Polsce.

Pierwsze cztery spotkania będą zorganizowane: 18 września 2017 r. w Rzeszowie (siedzib Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego); 22 września w Szczecinie (siedziba sejmiku); 29 września w Kielcach (Urząd Miasta) i 16 października w Poznaniu (Pałac Działyńskich).

Minister zapowiedział, że zmianom w konstytucji będą poświęcone rozmowy, spotkania i konsultacje; będą to zarówno spotkania otwarte, jak i eksperckie np. z udziałem studentów, samorządowców, pracodawców.

- Chcemy, żeby te ok. 10 pytań, były pytaniami, które stanowią efekt pogłębionej rozmowy z Polakami, żeby to były pytania, które dotyczą ich spraw, które dotyczą ważnych dla nich problemów, które dotyczą kwestii ustroju RP, ustroju społeczno-gospodarczego, które dotyczą kwestii związanych z wolnościami i prawami. Będziemy chcieli prowadzić otwartą debatę na temat problemów samorządu terytorialnego, problemów związanych ze sferą interesu pracowniczego, wolności socjalnych oraz na inne tematy - podkreślił. 

- Absolutnym novum, tym, co prezydent RP określił, jest to, że konstytucja nie będzie przygotowywana w zamkniętych gabinetach, po to tylko, żeby ją przedstawić społeczeństwu na zasadzie "akceptujmy-odrzucamy|. Ale konstytucja od samego zarania ma być tworzona przez to, że nawet pytania referendalne, które określą kierunki zmian konstytucji są ze społeczeństwem dyskutowane - zaznaczył powiedział.

Dodał, że ogólnokrajowe referendum konsultacyjne ws. konstytucji, jak podtrzymuje prezydent, miałoby się odbywać "dla zwieńczenia uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości" przez Polskę, czyli 11 listopada 2018 r.

- Sprawimy sobie wszyscy jako społeczeństwo tego rodzaju prezent, zwieńczenie i podsumowanie obchodów stulecia, jak rozsądna decyzja i wypowiedź w referendum, dotycząca kierunku zmian ustrojowych, które odzwierciedlimy potem w projekcie konstytucji, która będzie podstawą sprawnie funkcjonującego państwa na kolejne dziesięciolecia - zaznaczył Mucha.

(pap)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

Pytanie
A 17-te "S-PO-tkanie" bedzie juz zamkniete i tylko dla wtajemniczonych... oraz gdzie bedzie mialo Ono miejsce... ??
2017-08-27 20:31:06
Mucholapka
Hmm... jedna Mucha u Lewakow, a druga u Prezydenta ??
2017-08-26 23:26:41
.
Konstytucja precz od "renców"!
2017-08-26 20:34:30
.
Ręce precz od Konstytucji !
2017-08-26 18:25:29
Ciekawscy
A VETO - tez bedzie brane "PO-d Uwage"...?
2017-08-26 00:51:23
Kon
16 spotkań i konsultacje z głowy
2017-08-25 21:34:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy