piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > MON: wojsko pomoże w woj. kujawsko-pomorskim

MON: wojsko pomoże w woj. kujawsko-pomorskim

MON: wojsko pomoże w woj. kujawsko-pomorskim
Data publikacji: 2017-08-16 23:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1339 288558

Szef MON Antoni Macierewicz wydał decyzję o użyciu wojska dla wsparcia służb i mieszkańców poszkodowanych przez nawałnice w woj. kujawsko-pomorskim – poinformowała w środę rzeczniczka resortu ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

- Dzisiaj, na wniosek wojewody kujawsko-pomorskiego, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał decyzję o użyciu wojska w tym województwie - napisała ppłk Pęzioł-Wójtowicz w przesłanym PAP komunikacie. Zapewniła, że MON jest w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów i administracji rządowej.

Ponad 30 żołnierzy i ponad 40 jednostek sprzętu wojskowego będzie udzielać pomocy w regionie tam, gdzie jest niezbędna. Wojsko będzie skierowane do pomocy m.in. do przygotowania terenu do odbudowy linii średniego i wysokiego napięcia - poinformowało MON. Jak podkreślono jest to kolejne wsparcie armii dla służb i mieszkańców poszkodowanych przez nawałnice.

- Ministerstwo Obrony Narodowej, wojsko pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów i administracji państwowej - czytamy w komunikacie. Zaznaczono, że z polecenia szefa MON jednostki wojskowe podległe Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych konsultują m.in. z sołtysami terenów dotkniętych nawałnicami zakres niezbędnej pomocy.

- Te siły i środki są adekwatne i zostały uruchomione zgodnie z zapotrzebowaniem - podkreśliła rzeczniczka. Zapewniła, że pomoc wojskowa będzie udzielana stale, jak długo będzie potrzebna.

- Wojsko Polskie jest w ciągłej gotowości do udzielenia pomocy związanej z reagowaniem kryzysowym na terenach dotkniętych nawałnicami. Przedstawiciele armii biorą udział w działaniach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego oraz na bieżąco monitorują sytuacje związane z koniecznością użycia sił i środków niezbędnych do pomocy - napisała ppłk Pęzioł-Wójtowicz. Dodała, że minister obrony "niezwłocznie podejmuje ewentualne decyzje o udzieleniu pomocy przez wojsko na wnioski i zapotrzebowania, które płyną po nawałnicy".

W wyniku nawałnic, które przeszły w nocy z piątku na sobotę nad miejscowościami w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, i pomorskim, zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. Od 10 sierpnia strażacy interweniowali 21,3 tys. razy przy usuwaniu skutków burz.

(pap)

Na zdjęciu: Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki podczas wizyty w Mąkowarsku oglądają szkody wyrządzone przez nawałnicę, która przeszła przez Polskę w nocy z 11 na 12 sierpnia. 

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Komentarze

Niestety
Państwo kolejny raz nie zdało egzaminu
2017-08-17 14:11:29
Pytam
Czemu rząd nie pomagał od razu tylko czekał nie wiadomo na co ?
2017-08-17 10:48:47
gosc
Szkoda ze nikt sie nie zastanawia nad przyczynami takich zjawisk otoz przyczyny to zmiana klimatu i wzrost temperatury na swiecie ,czyli globalne ocieplenie ,wg astrofizyka Stephana Hawkinsa ziemi i ludziom zostało okolo 100 lat zycia , w 2050 r na ziemi bedzie 10 mld ludzi, południowe rejony takie jak Hiszpania,Grecja Włochy beda wyglada jak afryka polnocna, bedzie coraz gorecej,coraz mniej wody,roslin ,nie da sie tam zyc, wszyscy beda uciekac na polnoc w tym takze do Polski bo tu jeszcze da sie wytrzymac, tak wiece lepiej sie przygotujcie bo to bedzie najgorszy czas w historii ludzkosci, a kryzys imigracyjny przy tym to bedzie pikuś .Zaoranie ustawy o odnawialnych zrodlach energii, palenie weglem i smieciami takze sie przyczynia do tego,gratulacje
2017-08-17 09:31:53
Zed
Teraz się obudzili. Dlaczego pomoc skierowano tak późno ?
2017-08-17 07:54:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy