Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Mateusz Morawiecki: inwestycje to najlepsze lekarstwo na trudne czasy

Data publikacji: 2022-06-04 22:16
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-11 10:32
Mateusz Morawiecki: inwestycje to najlepsze lekarstwo na trudne czasy
Fot. PAP  

Inwestycje, także te z Krajowego Planu Odbudowy, to najlepsze lekarstwo na obecne trudne czasy - ocenił premier Mateusz Morawiecki w sobotnim podcaście. Zaznaczył, że w obliczu gospodarczych konsekwencji wojny na Ukrainie "KPO może nam się bardzo przydać".

W opublikowanym w sobotę odcinku cotygodniowego podcastu premier Morawiecki podkreślił wagę inwestycji strategicznych. "Inwestycje są i będą najlepszym lekarstwem na te trudne czasy" - stwierdził szef rządu.

Zwrócił uwagę, że nie tylko budują one wartość dodaną w całej gospodarce, poprawiają perspektywy rozwoju gospodarczego, ale też tworzą nowe miejsca pracy, przyczyniają się do wzrostu wynagrodzeń. "Koniec końców niwelują skutki kryzysu" - mówił.

Program Inwestycji Strategicznych

Według premiera "inwestycje, także inwestycje z KPO, to właśnie najlepszy sposób, aby jak najszybciej wypłynąć na powierzchnię, a polskie rodziny i polskie firmy, by mogły odetchnąć".

"Rządowe fundusze na inwestycje lokalne w każdej gminie, w każdym powiecie czy inwestycje w gminach poPGR-owskich, albo inwestycje w zabytki, to wszystko Program Inwestycji Strategicznych" - powiedział premier. Przypomniał, że w zeszłym roku państwo zainwestowało blisko 29 mld zł. "Ten rok to kolejne ponad 30 mld zł i ponad 5 tys. różnych strategicznych inwestycji, ważnych dla mieszkańców konkretnych miejscowości" - dodał. Stwierdził, że inwestycje te będą "kołem zamachowym całej gospodarki".

"Chcemy, żeby Polska była najlepszym miejscem do życia w Europie, dlatego inwestujemy w życie codzienne Polaków" - powiedział szef rządu. Zapewnił, że powstaną nowe przychodnie lekarskie; część ośrodków zdrowia i szpitali będzie remontowana lub rozbudowywana. "Powstaną tysiące kilometrów wodociągów i kanalizacji" - dodał. Zgodnie z przekazanymi przez niego informacjami finansowaniem będzie objęta też m.in. budowa lub przebudowa 3,5 tys. kilometrów dróg, 5 tys. kilometrów chodników, 600 kilometrów ścieżek rowerowych.

Środki z KPO wzmocnią polską gospodarkę

Szef rządu odniósł się też do środków z KPO. "To 107 mld zł bezzwrotnych dotacji i ponad 51 mld zł w formie pożyczek na bardzo preferencyjnych warunkach" - oświadczył.

Jego zdaniem "w obliczu gospodarczych konsekwencji wojny na Ukrainie KPO może nam się bardzo przydać". "Dziś Polska potrzebuje (...) taniego, jak najtańszego finansowania inwestycji" - przyznał. Według premiera "pierwsze transze pewnie wpłyną pod koniec tego roku, albo na początku kolejnego".

"Wszystkie te środki przeznaczymy na wzmocnienie gospodarki w wielu obszarach, w szczególności na podniesienie jakości i dostępności służby zdrowia" - zapewnił Mateusz Morawiecki. Mają one też posłużyć "rozpędzeniu inwestycji w zielone technologie, uniezależnienie się od ruskich węglowodorów, a także transformację cyfrową".

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła w czwartek Polskę w związku z zaakceptowaniem w środę przez Komisję polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co jest konieczne dla uruchomienia pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. KE zastrzegła, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie (chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIGO
2022-06-11 10:13:32
Pisowskie ścierki budowały rury gazowe po ruski gaz, pisowskie ścierki popierają Timermasa , wreszcie pisowskie ścierki w parlamencie UE występują z rezolucjami przeciwko Polsce. Jak tak myślisz , to z dnia na dzień , dzień po dniu idziesz ciemnym , mokrym i zatęchłym korytarzem " Anioła Jasności ", którego ludzkim odbiciem na Ziemi jest niejaki Donald Tusk. Demon odwróconej Prawdy . Bądź wolny wyznawco takiej prawdy. Niech Ci Bóg wynagrodzi Twoje starania w codziennym życiu. Masz czas wrócić !
@FIGO
2022-06-07 12:12:56
Ale pisowskie ścierki są właśnie ruskimi onucami. Służyły wiernie Putinowi od wyborów 2015 roku aż do wybuchu wojny z Ukrainą.
Morawiecki
2022-06-07 12:09:55
Inflacja 14%, benzyna 8 zł/litr. Kłamstwo to najlepsze lekarstwo na trudne czasy co nie Pinokio?
do PO_niższego
2022-06-06 22:06:29
nawróconego penisa; Jeśli PO_je..e wypiłeś to nie włączaj "kompa". Twego PO_j..o bełkotu bez "pińcet plus" nie zrozumie nikt... Za kradzenie PO_j..by dostali rachunek w 2015. Nawet kraść "trza umić".
nawrócony pisior
2022-06-06 12:26:23
Morawiecki Swoje miliony "ulokował" nasze w formie gigantycznych rozmiarów czeków rozdawał beztrosko przed ostatnimi wyborami w świetle kamer ;-))) Te świnie kradną tak "patriotycznie", że człowiek nie ma śmiałości nazwać ich złodziejami .....
Morawiecki
2022-06-06 09:58:13
Kolejny spec od okradania Polaków... Dalej glosujcie na tych co zabierają wam 50000 by rzucić ochłap w postaci 500+...
FIGO
2022-06-06 07:12:16
Lepiej być ścierką PIS-u , aniżeli ruską onucą .Od Ciebie Ser zalatuje syr! . Paniał Wania ! . No jesli Ty nie rozbirajesz ruskowo jazyka możet byt(ć) szto TY SB-ek !
Cały wasz PIS
2022-06-05 16:08:12
Zwłaszcza inwestycje takie , jak Centralny port komunikacyjny Horały ( łąka od kilku lat) , elektrownia w Ostrołęce ( przewalone 1,4 mld. zł) , przekop mierzei wiślanej to wszystko chore wizje Kaczysyna za , które płacimy MILIARDY ZŁOTYCH , o karach UE milion Euro dzienne nie wspominając ...
Do FIGO c.d
2022-06-05 16:03:08
Ty za dużo wolnego masz u tego Niemca na którego plujesz ściero PISowska :))) Czy ty myślisz ,że ludzie są tak głupi , jak ty i "kupią " twoje teorie rodem z Konfederacji i Ziobry ? Co nawet na żadną aplikację się nie dostał ten mędrzec PISia mać ??
FIGO c.d.
2022-06-05 11:51:49
Obecnie w różnych rejonach Niemiec w wielu świątyniach ( Kościołach ) nie odbywają się msze św. , bo nie ma kto ich odprawiać . Piszę " dawniej kapitalistyczna i moralna Europa, a dzisiaj agenturalna i czerwona " nie bez powodu . W takiej Wittenbergii jest tyle świątyń ( w każdej większej wsi obowiązkowo )z pięknymi ołtarzami ( ktoś je wybudował ! ) , niestety puste! Na budowie rodowitych Niemców na palcach jednej ręki. Nawet młodzi inżynierowie to już raczej rysy twarzy Tureckich potomków
FIGO c.d.
2022-06-05 11:35:03
Makrela, teraz Schulz i ten żabojad Makaron znowu przebierają nóżkami niech się ta wojna tylko skończy , a znów będziemy nadstawiać d..ę Putinowi lub następnemu Stalinowi . Głucha i ślepa dawniej kapitalistyczna i moralna , a dzisiaj niestety agenturalna i czerwona Europa idzie w przepaść jak nasze Lemingi . Dzisiaj teraz nam dobrze , a jutro będzie jeszcze lepsze bo wszystko co rozum wymyśli człowiek jest w stanie zrealizować ! Nie do końca tak PIĘKNIE jest Lemingi .Spadniecie w przepaść !
FIGO
2022-06-05 11:26:35
PIS jest miłosierny dla przeciwników politycznych. Potrzebny jest na nowy Piłsudski , który weźmie wreszcie za ryj tych wszystkich przeciwników polskości i zafunduje im kolejną Berezę Kartuską . Putin na oczach demokratycznej Europy morduje niewinny ukraiński Naród, dewastując im infrastrukturę rakietami złożonymi z niemieckiej i francuskiej elektroniki . Wziął sobie jakby nigdy Krym , Donbas , a teraz zapragnął być nowym Carem .UE zadowolona , że za ich pieniądze za parę lat zabierze Europę
FIGO c.d.
2022-06-05 11:16:24
Co się zmieni jak TUSK wróci do władzy . No na pewno w krótkim czasie zabraknie Kasy na wszystko. Trzeba będzie sprzedać "Orlen" , bo nie przynosi dochodu. Najlepiej Rosjanom , bo nie ma ideologicznej sprzeczności . I ciągle to pier...e fiir dojczland .Nie wrócę do takiej POLSKI ! Wy Lemingi chcecie sobie durniów wybierać , to wybierajcie ! Komuchy z kolei , gdyby byli na obecnym miejscu PIS-u , to za " donoszenie " skazywaliby na karę śmierci (patrz czasy powojenne PZPR ) . PIS jest miłosi
FIGO c.d.
2022-06-05 11:07:42
Mnie się teraz podoba ! Pracuję dla Niemca , który wypłaca w terminie. Dał podwyżkę , obiecał ,że dostanę extra 1500 Eu jak dotrwam z nimi do marca 2023 ( dlaczego , nie wiem ?) . Cieszy mnie , że chcą mnie tam tyle trzymać ! Za głupiego Tuska musiałem czekać na swoją kasę , aż mi wielmożny zleceniodawca da tyle ile będzie uważał. Resztę może kiedyś ! Generalnie to głąby z PO zaorali PŻM , Gryfię , Stocznię Szczecińską o innych zakładach nie wspomnę .Głupi Sylwek wybijał nam Komunę dając 5,- /
FIGO
2022-06-05 10:59:05
No nie " kuźwa", musimy wybrać Tuska , ponieważ ON jest gwarantem, że wszystko co dostaniemy z Unii oddamy znowu mafii vatowskiej , będziemy robić co Timermans każe ( samochody tylko elektryczne , prąd tylko z wiatraków ) . Bogatych będzie może 5% działaczy PO , a reszta będzie dymać po 6 godzin ( od 06.00 do 18.00) za 5,- pro sztunde do emerytury w wieku 100 lat. PIS jaki jest ,to jest. Może kradną , może nie , ale na pewno dzielą się ze społeczeństwem dostrzegając również tych z zadupia .
popijając kawkę
2022-06-05 08:16:14
A to właśnie inwestycje u nas leżą i kwiczą, cały wzrost gospodarczy oparty na konsumpcji wewnętrznej , a to się kończy :)) Glapa podnosi stopy procentowe ,a Krzywousty z Kaczelnikiem rozdają 14 tki 15 tki , bo boją się kopa w zad przy wyborach :)) Czy leci z nami pilot ??
KPO zalezne
2022-06-05 07:45:59
UE powiedziała albo zmienicie tak by sądy działały po staremu to wtedy to dostaniecie.Sędziowie pijaki , złodzieje muszą wrócic do orzekania bo są nadzwyczajna kastą i ich pijaństwo i złodziejstwo nie podlega osądowi.
UE uzurpator
2022-06-05 07:42:33
KPO zostało zbudowane przez kraje członkowskie dla krajów członkowskich .Wszystkie one razem sa gwarantem finansowym.Taki układ biznesowy.Jest określone na co maja być wydane środki , ile ,itd.To tak jak w banku biore kredyt na mieszkanie i jestem gwarantem tego kredytu i mam go przyznany ale bank jeszcze mówi że zanim przelejmy środki to pana dzieci muszą chodzić na zajęcia gender a panu sąsiadowi który jest sędzią i z którym pan jest skłócony musi się pan z nim witać i podawać rękę,
kamienie milowe
2022-06-04 22:32:30
to długa droga będzie do podniesienia jakości.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA