Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Dostępność środków z KPO będzie sprzyjać wzrostowi inwestycji publicznych

Data publikacji: 2022-06-01 22:04
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-04 20:24
Dostępność środków z KPO będzie sprzyjać wzrostowi inwestycji publicznych
Fot, Pixabay.com  

Dostępność środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletniego budżetu UE będzie sprzyjać silnemu wzrostowi inwestycji publicznych i w 2023 roku może dodać do wzrostu PKB w Polsce nawet ponad 1 pkt proc. - powiedział PAP główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak.

Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski (KPO). O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Dodał, że w czwartek do Warszawy uda się przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Wniosek Komisji trafi teraz do Rady UE, która ma cztery tygodnie na jego przyjęcie.

Zielone światło z Brukseli

Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO BP, "zielone światło" Komisji Europejskiej dla polskiego KPO jest pozytywne dla złotego. "Już same informacje, że porozumienie ws. KPO jest coraz bliżej, sprzyjały umocnieniu złotego w ostatnich tygodniach, nawet mimo fali awersji do ryzyka przetaczającej się przez globalne rynki" - wskazał.

Podkreślił, że umocnienie złotego jest obecnie bardzo "cenne", ponieważ pomaga ograniczać inflację, gdyż mocniejszy złoty to niższa dynamika cen importowych.

Bujak zaznaczył, że napływ środków unijnych w ramach KPO jest pozytywny dla krajowych finansów publicznych, gdyż zapewnia finansowanie dużej części projektów inwestycyjnych realizowanych przez sektor publiczny.

"Bez pieniędzy z Brukseli wszystkie inwestycje publiczne musiałyby być realizowane z krajowych środków i pogarszałoby to stan krajowych finansów publicznych. Utrzymanie ambitnych planów inwestycyjnych oznaczałoby konieczność ograniczenia wydatków socjalnych lub zwiększanie obciążeń podatkowych, a także utrudniałoby potrzebne w obecnej sytuacji zwiększanie wydatków obronnych" - wyjaśnił ekonomista.

Środki unijne wspomogą gospodarkę po pandemii

Zaznaczył, że dostępność środków unijnych w ramach KPO oraz standardowego wieloletniego budżetu UE będzie sprzyjać silnemu wzrostowi inwestycji publicznych i w 2023 roku może dodać do wzrostu PKB w Polsce nawet ponad 1 pkt proc.

"Uruchomienie KPO dla Polski będzie w krótkim terminie ograniczać inflację dzięki umocnieniu złotego. Następnie może się jednak ujawnić proinflacyjny efekt związany ze wzrostem łącznego popytu w gospodarce. Ostatecznie jednak przeważy dezinflacyjny wpływ KPO związany ze wzmocnieniem strony podażowej gospodarki po zrealizowaniu planowanych inwestycji" - ocenił Bujak.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Morawiecki i
2022-06-04 20:19:04
I miska ryżu, pieniądze z UE to mniej niż 800 euro na przeciętnego Polaka... Zrozumcie ludzie ze was robią w trąbę... Dadzą wam 800 euro a zabiorą 80 tysięcy euro...
FIGO c.d.
2022-06-04 10:31:11
Resztę przysłowiowych dolarów lepiej byłoby pakować do butelek i zakopywać głęboko w piaskach pustyni . Wiadomo ,że dzieje się inaczej . Szatan podpowiada złe rzeczy . Chciwość, PYCHA , nieumiarkowanie w niczym , to bolączka tego świata . Durniów co nie rozróżniają dobra od zła jest coraz więcej i więcej ! Zaczęło się od niewinnego : na pewno nie umrzecie , ale gdy odkryjecie prawdę , będziecie jako Bóg . Czy inne głupoty sączone obecnie przez starą już NEW AGE ! Lemingi czytać ze zrozumieniem !
FIGO
2022-06-04 10:24:25
Widząc jak się Niemce " wiją " przed PUTINEM widać gołym okiem , że w razie "W" , to teraz dla odmiany wbiją nam nóż w plecy od zachodu. Głupie Lemingi myślą zjednoczona Europa, równość wolność i braterstwo. Kto sprzedawał broń ruskim w czasie embarga ? Interesy głupole interesy , a nie sentymenty. Do końca nie wiadomo, czy PUTIN nie rozwala w pył Ukrainy , aby były nowe zlecenia dla zachodnich FIRM ? Kiedyś na wykładach z ekonomii słyszałem ,że tylko 20 % tego co wytworzymy jest potrzebne !
FIGO
2022-06-04 10:14:07
Teraz jak UE zatwierdziła KPO w momencie kiedy pieniądze będą blokowane ( czytaj Trzaskowskim - mrożone ) , PIS bezwzględnie musi zamykać do pierdla targowicę .Każdy dzień opóźnienia - jeden palant lub palancica , aż do skutku . Będzie wreszcie spokój . Tuska miał mój głos , pokazał jaki z niego pętak i krętacz i do widzenia. Kto się nie obudził jeszcze , niech się wreszcie obudzi. Nie ma demokracji , są tylko debilne ludziska .PIS za słaby , będzie ktoś mocniejszy ! ZOBACZYCIE !
itd
2022-06-03 21:00:50
Sprzedali Polske za 36 mld euro,czyli honorowa kapitulacja
Nowe podatki
2022-06-03 15:18:53
Już czekają, zapłacą posiadacze samochodów spalinowych. UE już wymusi na Polakach by mieszkali przy polu ze szparagami...
Będzie powiększała
2022-06-03 11:53:33
Zadłużenie Polski i wzbogacała kraje takie jak Niemcy które posiadają technologie których my nie mamy a kupić musimy bo tak chcę UE. To wszystko jest tak zrobione by zarobili wybrani a długi mieli tacy jak Polacy...
Alex
2022-06-02 08:32:28
Pan Przewodniczący Tusk doskonale konsoliduje demokratyczne siły w Polsce. Mam wrażenie że jeszcze bardzo się przyda, gdy będziemy odsuwać reżimowych od władzy.
tusk bye
2022-06-01 23:27:44
Tusku musi odejść, teraz jest czas młodych, Tszaskowki dawaj czadu!! Nowa partia, nowe rozdanie!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA