poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Manifestacja "Żarty się skończyły" pod Sejmem

Manifestacja "Żarty się skończyły" pod Sejmem

Manifestacja "Żarty się skończyły"  pod Sejmem
Data publikacji: 2016-10-01 16:48
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-03 09:41
Wywietleń: 799 157429

Pod hasłem "Żarty się skończyły!" odbył się w sobotę przed Sejmem "Czarny protest" będący reakcją na odrzucenie w ub. tygodniu przez Sejm obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dot. aborcji, oraz na skierowanie do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz.

Sobotni protest przed Sejmem został zorganizowany w ramach akcji "Żarty się skończyły!" przez Inicjatywę Polską, której liderką jest Barbara Nowacka. Wzięli w nim udział również przedstawiciele Partii Razem, Nowoczesnej, PO, Zielonych oraz Komitetu Obrony Demokracji, Inicjatywy Feministycznej, Kongresu Kobiet i inicjatywy "Dziewuchy dziewuchom". W poniedziałek natomiast odbędzie się związany z "Czarnym protestem" ogólnopolski strajk kobiet - nawiązujący do strajku kobiet z Islandii z 1975 r.

Ubrani na czarno uczestnicy sobotniej manifestacji trzymali transparenty: "Pięćset złotych nie dla zygoty", "Brak legalnej aborcji zabija", "Chcemy lekarzy nie policjantów", "Moja wagina nie twoja broszka", "Oprócz macic mamy mózgi - decydujemy same". Manifestujący trzymali również nekrologi z hasłem "Z przykrością zawiadamiamy o śmierci śp. praw kobiet". W kierunku Sejmu skandowano m.in.: "Oszuści!", "Chcemy kochać, nie umierać!", "Zatrzymamy fanatyków!", "Hańba, posłowie budują piekło kobiet!".

Nowacka przekonywała w trakcie manifestacji, że Polki mają prawo do legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji oraz in vitro. "Chcemy, żeby w Polsce było normalnie" - mówiła. Jej zdaniem ubiegły piątek był "czarnym dniem dla demokracji". Mówiła, że PiS "nas zwyczajnie oszukał". "To absolutnie niewiarygodna partia, partia, która jeszcze tego samego dnia mówiła z mównicy, że liczy się z głosami obywateli" - dodała.

"To skandal i hańba. Hańba, hańba po trzykroć hańba" - oceniła. Zgromadzeni odpowiedzieli Nowackiej również krzycząc "hańba, hańba, hańba".

"Beata Szydło, chyba tylko z łaskawości Jarosława Kaczyńskiego nazywana premierem, powiedziała wczoraj, że o aborcji nie rozmawia się na ulicy. A gdzie mamy rozmawiać, jeżeli nie chcieliście w Sejmie" - pytała Nowacka. "Nie chcieliście w Sejmie, porozmawiamy tutaj" - podkreśliła.

Według działaczki Partii Razem Agnieszki Dziemanowicz-Bąk posłowie, odrzucając projekt liberalizujący przepisy dot. aborcji i kierując do dalszych prac w komisji sejmowej projekt całkowicie zakazujący aborcji "wypowiedzieli wojnę" kobietom. "Nie pozwolimy zamienić naszego życia w koszmar pełen bólu i cierpienia. Nie damy sobie wmówić, że barbarzyństwo to kompromis" - podkreśliła. Jak krzyczała, "to nie kompromis, to kompromitacja", a demonstranci odpowiedzieli kilkakrotnie skandując te same słowa.

"Będziemy walczyć, bo czarny protest pokazał naszą siłę" - zapewniała zebranych. "Tysiące Polek ubrało czerń i pokazało, że są gotowe, by stawić opór. Nasza solidarność zaskoczyła prawicowych fundamentalistów i mają się oni czego bać, bo czarny protest trwa" - zaznaczyła.

Obecna na manifestacji posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus oceniła natomiast, że "to żałosne, że w XXI wieku kobiety muszą walczyć o prawa oczywiste - w tym o wolność". "Nie chcemy tutaj średniowiecza!" - powiedziała.

"Walczymy o naszą wolność, ale obronimy ją tylko pod jednym, ważnym warunkiem - jeżeli będziemy razem. PiS zrobi wszystko, by nas, kobiety, podzielić. Będą mówić, że jesteśmy głupie, że zwariowałyśmy, że jesteśmy morderczyniami. Nie zgódźmy się na to i nie pozwólmy na to, by nas podzielono" - podkreślała Scheuring-Wielgus.

Wsparcie dla protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego wyrazili w sobotę we Wrocławiu członkowie Rady Krajowej Nowoczesnej. „Wspieramy kobiety protestujące dziś, jutro i pojutrze. Ustawa zaproponowana przez prawicę jest nie tylko ustawą, która uniemożliwia kobietom dokonywania wyborów w tragicznych dla nich sytuacjach, ale również jest ustawą, która cofa nas w XIX w.” - powiedziała we Wrocławiu podczas konferencji wiceprzewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Z kolei posłanka PO Joanna Mucha oceniła w trakcie sobotniego protestu, że w Polsce są kobiety, które się sprzeciwiają liberalizacji ustawy aborcyjnej i dla których ważny jest obecny "kompromis". Jej wystąpienie było wielokrotnie przerywane przez manifestujących. Tłum skandował: "To nie kompromis, to kompromitacja!".

Przedstawicielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Krystyna Kacpura zwróciła się natomiast do polskich ginekologów. "Przez ponad 20 lat zwracałyśmy się o wasze wsparcie - nie doczekałyśmy się; komu służycie swoją sztuką i wiedzą?" - pytała.

Marek Kossakowski z Partii Zieloni przekonywał natomiast, że prawa kobiet to również prawa mężczyzn. "To są nasze wspólne prawa" - mówił.

Posłanka do Parlamentu Europejskiego, belgijska działaczka lewicowa Marie Arena zaznaczyła, że wyraża solidarność z manifestującymi i jest dumna, że może walczyć z nimi "o prawa człowieka, prawa kobiet i o prawa kobiet do decydowania o sobie". "Mamy swoje narzędzia i wykorzystamy wszystkie narzędzia, które mamy, żeby solidarnie z wami wygrać tę walkę" - podkreśliła.

Swoje wsparcie dla manifestacji wyrazili w swoich przemówieniach również była prezes zarządu stowarzyszenia Kongres Kobiet Anna Karaszewska, przedstawiciele Inicjatywy Feministycznej oraz Komitetu Obrony Demokracji.

Sobotni "Czarny protest" przebiegał spokojnie i zakończył się przed godziną 15, kiedy został oficjalne rozwiązana przez organizatorów. (PAP)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Janek C.
Ci ''czarni protestanci'' zwolennicy aborcji,sami zdazyli sie urodzic.
2016-10-03 09:26:36
:-)))))))))
"Dzisiaj formalnie można uprawiać seks do 15 roku życia. Ale żeby do ginekologa dziewczyna czy chłopak się wybrał, musi iść z rodzicami" – oświadczył lider Nowoczesnej Ryszard Petru!
2016-10-02 22:18:42
Przyszly Ojciec,
Prawo do usuwania nie zgwalconej ciazy, powino nalezec tylko w 50 % do kobiety i rowniez w 50 % do Ojca dziecka ! A nie tylko Babska samowola !!
2016-10-02 21:18:53
7 Przykazanie...
Najlepsze jest uswiadomienie seksualne i zapobieganie... a nie PO czasie wskrobywanie... ! Prawo do usuniecia ciazy po Zgloszeniu i wnikliwym oraz szybkim rozpatrzeniu przez Policje i Prokurature, powinny miec tylko te dziewczyny i kobiety... ktore zostaly na sile zgwalcone lub zostala wydana ekspertyza Lekarska... ze z dzieckiem po urodzeniu bedzie... czy moze byc cos nie tak...??
2016-10-02 21:12:22
MIETEK SOCHA
PAN PETRU POWOLI ZNIKNIE BO ZOSTANIE SAM Z GARSTKĄ ,BEZ PROGRAMU I KONCEPCJI, BUCIKI MOŻE CZYŚCIĆ PREMIEROWI MORAWIECKIEMU, TUSKOWI, MILEROWI, KOPACZ TAK WYGLĄDA PRAWDA PO LATACH
2016-10-02 07:55:33
@cyrk Petru
Cały internet ma dziś z tego polewkę, a PAP nic nie zauważyła. Kto tam pracuje?!
2016-10-01 21:01:43
cyrk Petru
Cyrk na kółkach posłanki z Nowoczesnej: Joanna Scheuring-Wielgus na proteście: "Dość dyktatury kobiet!" Tłum powtarza: "Dość dyktatury kobiet!" Ktoś ze sceny "Chyba mężczyzn".
2016-10-01 19:37:00
zbyszek
KŁAMSTWA protestujących o ustawie porażają. Jest nieprawdą to co wygadują organizatorzy skandakicznych i faszystowsko lewackich protestów. Po pierwsze nie ma takiej ustawy. Jest projekt obywatelski i nie wiadomo czy kiedykolwiek wejdzie w życie.Po drugie w projekcie jest zapisane że zakaz nie dotyczy gdy ciąża zagraża zyciu kobiety itd. Dlaczego redaktorzy też wprowadzają w błąd?
2016-10-01 18:14:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy