Polska wprowadza ograniczenia przy przekraczaniu granicy. W związku z zagrożeniem epidemicznym i rozprzestrzenianiem się koronawirusa od niedzieli (15 marca) do 24 marca zostaje przywrócona kontrola graniczna i wprowadzony zakaz wjazdu dla cudzoziemców. Granicę Polski z Niemcami będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Powracający do kraju Polacy będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.
Od 15 do 24 marca br. zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Okres ten może być jednak przedłużony.
Granicę Polski z Niemcami w Zachodniopomorskiem będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach: Krajnik Dolny - Schwedt, Szczecin Gumieńce (przejście kolejowe), Kołbaskowo - Pomellen, Świnoujście - Garz. Kontrole będą też prowadzone w portach morskich (Świnoujście, Kołobrzeg) i na lotnisku Szczecin-Goleniów.
Wszyscy polscy obywatele znajdujący się poza granicami – mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Wyjątkiem są osoby:
- z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
- kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.
Nie będą musiały one przebywać kwarantanny. Objęci nią jednak będą cudzoziemcy, których nie dotyczy zakaz wjazdu do Polski.
Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostają zawieszone.
Transport cargo będzie działał. Towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać do Polski bez zakłóceń.
Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie jednak mogła przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka,
osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę, osoby, które prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
(ip)
Fot. Dariusz Gorajski