Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Budujemy blok na wybory parlamentarne – Koalicję Polską

Data publikacji: 01 czerwca 2019 r. 18:30
Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca 2019 r. 00:46
Kosiniak-Kamysz: Budujemy blok na wybory parlamentarne – Koalicję Polską
 

Podjęliśmy decyzję o budowie bloku - Koalicji Polskiej na wybory do parlamentu polskiego na czele z PSL. Zapraszamy tych wszystkich, którzy podzielają nasze wartości - oświadczył w sobotę (1 czerwca) prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ostateczna decyzja o budowie nowego bloku zapadnie w czerwcu.

W sobotę obradowała Rada Naczelna PSL, która dokonała oceny wyborów do Parlamentu Europejskiego i rozpoczęła dyskusję, w jakiej formule Stronnictwo powinno iść w wyborach parlamentarnych. Na spotkaniu nie było uchodzących za największych zwolenników samodzielnego startu PSL Marka Sawickiego czy Eugeniusza Kłopotka. Był natomiast i zabrał głos zdystansowany wcześniej do Koalicji Europejskiej były prezes Stronnictwa Waldemar Pawlak. Z informacji PAP wynika, że Pawlak w swoim przemówieniu na posiedzeniu rady sceptycznie wypowiadał się o pomyśle Koalicji Polskiej, przekonując, że ludowcy powinni stać "na własnych nogach".

Koalicja Polska

Kosiniak-Kamysz poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rady, że Stronnictwo podjęło decyzję o budowie bloku na wybory do parlamentu polskiego na czele z PSL o nazwie Koalicja Polska.

- Zapraszamy do współpracy tych wszystkich którym bliskie są wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe - mówił lider PSL. - Wierzymy, że jest miejsce w opozycji dla konserwatystów, chadeków, dla ludowców. Dla tych wszystkich, którzy może nie znaleźli swojego najlepszego miejsca w ostatnich wyborach i nie poszli do tych wyborów. O te głosy będziemy chcieli zawalczyć.

Kandydatury będą zbierane do 20 czerwca.

Kampania ruszyła

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Stronnictwo rusza już do pracy. Przyjedzie "do każdej gminy, do każdej wioski, do każdego miasta z nowym programem, który wynika z rozmów z Polakami". Szef ludowców wymienił kilka najważniejszych punktów programowych.

- Po pierwsze bezpłatne i darmowe leki, w tym szczepienia. To jest wielki koszt dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Dodał, że postuluje wprowadzenie emerytury bez podatku. - To jest bardziej popierane rozwiązanie, niż trzynasta emerytura.

Zadeklarował również wsparcie dla aktywnych rolników poprzez 1200 zł dopłaty minimalnej do hektara oraz "zerowy VAT" dla produktów zdrowej żywności. Zapowiedział też wprowadzenie "bezpiecznego Internetu" oraz obniżkę PIT-u do 10 procent dla samozatrudnionych. Jak stwierdził, "to jest niezwykle potrzebne przy rosnących składkach na ZUS".

- Chcemy uzupełniać programy wprowadzone w tej kadencji, tak jak "500 plus". Chcemy, żeby było dla tych, którzy uczą się, studiują i skończyli 18 rok życia. Do końca studiów "500 plus" powinno być dostępne. To jest bardzo ważne, żeby premiować talenty - dodał prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz poinformował także, że na pewno PSL będzie chciało budować wspólną listę do Senatu. Powiedział też, że pomysł o budowie Koalicji Polskiej zostanie poddany konsultacjom w całym kraju.

- Zostanie on poddany pod rozwagę struktur PSL w całym kraju, a ostateczna decyzja zapadnie w czerwcu na kolejnej Radzie Naczelnej - oświadczył. 

Nie dla rządzących

Dopytywany do kogo PSL "wyciąga rękę", kogo zaprasza do zapowiedzianej koalicji Kosiniak-Kamysz odparł, że na pewno nie rządzących.

- To chyba oczywiste, bo nie podzielają tych idei, które przedstawiłem. Wyciągamy tę ofertę do wszystkich tych, którzy podzielają te wartości. Wydaje mi się, że to nie są tylko partie polityczne, ale to są przede wszystkim nasi rodacy, którzy takiej oferty wielokrotnie w spotkaniach oczekiwali - zaznaczył lider PSL. - Jest też duże środowisko bezpartyjnych samorządowców, którzy wystartowali w wyborach do sejmiku i osiągnęli przyzwoity, bardzo dobry wynik (...) Więc to jest środowisko samorządowców, z którymi byśmy bardzo chcieli, jeżeli popierają te wartości, współpracować.

Jego zdaniem opozycja w jednym bloku taka bardzo szeroka od prawa do lewa jest "trudna do sformułowania na dzień dzisiejszy".

- I dwa bloki, bardziej lewicowo-liberalny i bardziej centrowo-chadecki ten, który my proponujemy w takich dwóch blokach jest większa szansa na sukces wyborczy - ocenił lider PSL.

* * *

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3. PSL w eurowyborach startowało w ramach Koalicji Europejskiej wraz z PO, SLD, Nowoczesną i Zielonymi. Mandaty uzyskało trzech działaczy Stronnictwa: dotychczasowi europosłowie Jarosław Kalinowski i Krzysztof Hetman oraz Adam Jarubas. W kończącej się kadencji PE Stronnictwo miało 4 europosłów.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kolejne... "obiecanki cacanki"
2019-06-03 00:23:37
Najpierw PZPR + PSL, pozniej PO + PSL a teraz "jeszcze z nadzieja" na POKO-nywana... "KO-alicje PO-lski" ??/?
@krotko
2019-06-02 15:05:23
A kiedy wyprowadzi sztandar zbbrodniczy PiS?
Quistorp
2019-06-02 11:37:19
do ....[Jego zdaniem opozycja w jednym bloku taka bardzo szeroka od prawa do lewa jest "trudna do sformułowania na dzień dzisiejszy". I dwa bloki, bardziej lewicowo-liberalny i bardziej centrowo-chadecki ten, który my proponujemy w takich dwóch blokach jest większa szansa na sukces wyborczy - ocenił lider PSL.]..... Itd. itp. bla..bla....bla.... Według mnie co zaś tyczy się diagnozy wyników wyborczych. Liczby są faktem! Biją po oczach nawet analfabetów. Ale..... ? No ....? Przypomnę młodszemu pokoleniu. Swego czasu wielki gaduła pisarz Melchior Wańkowicz, w książce pisanej jeszcze przed II Wojną Światową "Na tropach Smętka" objeżdżając kresy Najjaśniejszej (II RP), przytoczył mentalność mieszkańców tamtych stron. Na pytanie do kogo im bliżej, do katolicyzmu Rzymsko-Katolickiego, czy do Prawosławia słyszał! Dopóty ja katolik póty korzec zboża.(W tamtych czasach Kościół Rzymsko Katolicki kupował przychylność mieszkańców wsi. Mieszkańcy nawet pieniądzom nie wierzyli. Przyjmowali "pomoc" - (czytaj przekupstwo) w naturze. W workach zboża. Mentalność , za tow. Gierka to się nazywało "zbiorowa mądrość Narodu". "Pażywiom, pasmotrim". Pożyjemy! Zobaczymy! Ten sam ludek boży dzisiaj nosi na rękach bożyszcze narodu, jutro będzie pluł na niego. Taka jest natura zachowań tłumów. Z całym szacunkiem do przedmówców.
I po śliwkach
2019-06-02 00:29:30
Nie ma chłopów to i PSL niepotrzebne za kilka lat wyprowadzą sztandar i będzie po śliwkach. Fajna nazwa: Koalicja Polska, jakby zbudowali koalicje chińską lub mongolską albo marsjańską to by było coś. Najlepsza byłaby chyba Koalicja Słoneczna bo z motyką na słońce.
Czas najwyzszy !
2019-06-02 00:11:35
Brac sie za Normalna prace... a nie tylko Non-Stop i te beznadziejne PSL/po-litykowanie za pieniedze Podatnikow !!
do "krotko" jeszcze krócej
2019-06-01 23:11:20
- "zbrodnicza pzpr" (przedstawiciele pochodzą z PZPR) istnieje i ma swych przedstawicieli w EU dzięki PO (Schetynie ).
krotko
2019-06-01 21:54:28
STRATEGIE dla chlopow z marszalkowskiej powinien wytyczyc WIELKI STRATEG PIECHOCINSKI a nie ten zalosny lekarzyna z Krakowa.A tak powaznie za pare lat bedzie wyprowadzenie sztandaru jak w przypadku zbrodniczej pzpr.
Viola
2019-06-01 18:46:37
Koalicja rolników z Marszałkowskiej...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA