Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Koniec z niewykupowaniem leków przez seniorów

Data publikacji: 02 września 2016 r. 14:07
Ostatnia aktualizacja: 02 października 2019 r. 13:55
Koniec z niewykupowaniem leków przez seniorów
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej, dotyczącej programu bezpłatnych leków dla seniorów. Fot. PAP/Jakub Kamiński  

Raz na zawsze kończymy z tym, że pacjent senior odchodzi z apteki, nie wykupując leków, bo go nie stać – podkreślił w piątek (2 września) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, mówiąc o wprowadzeniu programu leków dla seniorów. Zapewnił, że lista bezpłatnych lekarstw będzie rozszerzana.

– Dotrzymujemy słowa. Rzeczywiście w programie Prawa i Sprawiedliwości, także w expose pani premier zapowiadaliśmy, że ten program wejdzie w życie i wchodzi w życie. To wcale nie było takie łatwe – powiedział Radziwiłł. – Od dziś ten wstydliwy, żeby nie powiedzieć krzyczący, problem nierealizowania recept wśród osób starszych, wśród seniorów chorych często na kilka chorób przewlekłych i zmuszonych do tego, by stale przyjmować leki, zniknie. Dotychczasowy problem odchodzenia tych osób z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich na wykupienie leków zalecanych przez lekarza, raz na zawsze kończymy.

Jak mówił, program jest maksymalnie uproszczony i każdy od dnia swoich 75. urodzin ma prawo do bezpłatnych leków umieszczonych na wykazie ogłoszonym przez ministra zdrowia. Obecnie znajduje się na nim 1129 preparatów (68 substancji czynnych). Minister podkreślił, że ponadto wiele leków stosowanych przez osoby starsze z chorobami przewlekłymi jest dostępna na ryczałt, a więc za 3,20 zł.

– Praktycznie rzecz biorąc przytłaczająca większość pacjentów będzie mogła być leczona bezpłatnie lub prawie bezpłatnie – powiedział. Zapowiedział też, że lista leków dla seniorów będzie się wydłużać.

Podkreślił, że decydując o refundacji leku resort zwraca uwagę m.in. na to, czy lek jest skuteczny, bezpieczny i efektywny kosztowo. Ponadto leki, które trafiają na tzw. listę "S" to te środki, które często są wykorzystywane w leczeniu osób starszych. Na liście znalazły się głównie te leki refundowane, do których obecnie pacjenci dopłacają 30 proc. lub 50 proc. (a więc nie te na ryczałt - za 3,20 zł).

Radziwiłł przypomniał, że środki na finansowanie projektu nie będą pochodziły z NFZ, ale z budżetu państwa. W pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy (czyli w 2017 r.) zostanie na niego przeznaczone 564,3 mln zł.

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu oraz listę bezpłatnych leków można znaleźć na stronie: www.75plus.mz.gov.pl.

(pap)

 

Na zdjęciu: Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej, dotyczącej programu bezpłatnych leków dla seniorów.

Fot. PAP/Jakub Kamiński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

94 lata mama
2019-10-02 13:29:35
Moja mam ma 94 lata i co miesiąc wykupuje leki srdnio koło 400 -500 złotych z całej listy tylko jeden lek jest bezpłatny... PANIE MINISTRZE ! PRZESTAŃ KŁAMAĆ !!!!!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA