piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lewica chce in vitro

Lewica chce in vitro

Lewica chce in vitro
Data publikacji: 2017-10-03 14:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:51
Wywietleń: 2367 294899

Klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sejmiku Zachodniopomorskim apeluje do zarządu województwa o program finansowania zabiegów in vitro. Miałby być on skierowany do mieszkańców naszego regionu w latach 2018 - 2020.

- W 2013 roku byłam inicjatorką złożenia na ręce ówczesnego zarządu propozycji finansowania metody in vitro przez województwo - mówi Małgorzata Chyła, radna Sojuszu w poprzedniej kadencji. - Niestety to upadło, bo obowiązywał program ogólnopolski. Teraz zwróciłam się z prośbą o reaktywację tego programu. Można by na niego przeznaczyć od 300 do 500 tysięcy złotych.

Program wspierałby lokalne samorządy. Uchwałę o finansowaniu in vitro podjął - jak informuje Chyła - na przykład Koszalin. Przedstawicielka lewicy dodaje, że ten postulat nawiązuje do innych spraw związanych z kobietami, między innymi dążeniami lewicy do wprowadzenia "porządnej edukacji seksualnej", "rzetelnej antykoncepcji" oraz do samodzielnego decydowanie kobiet o aborcji.

- Centralny projekt in vitro uległ wygaszeniu - dodaje Dariusz Wieczorek, szef SLD w regionie. - Odpowiedzialność za realizację tego elementu prorodzinnej polityki spoczywa na samorządach. Propozycja jest taka, aby Sejmik wyraził swoją intencję i zobowiązał zarząd, aby do 31 grudnia tego roku taki program został przygotowany. Jest otwarta droga do dyskusji co do sposobu, w jaki to się powinno odbywać. Wariantów jest kilka. Można sobie wyobrazić wariant taki, że środki z budżetu województwa uzupełniałyby środki przekazywane przez samorządy gminne na te programy, województwo mogłoby dofinansowywać 50 procent kosztów. Biorąc pod uwagę, jakie jest stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie in vitro, liczę na to, że cały klub PO poprze tę koncepcję.

Wedle Sojuszu 300 tysięcy pozwalałoby objąć programem 60 par w skali roku - przy założeniu, że procedura in vitro, bez leczenia hormonalnego, kosztowałaby 5 tysięcy złotych. ©℗

(as)

Na zdjęciu od lewej:  Damian Syjczak, Małgorzata Chyła i Dariusz Wieczorek apelują o finansowanie in vitro.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

agnieszka
A ja uważam że in vitro jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób które starają się o dziecko a z przyczyn naturalnych nie mogą jego mieć. Skoro zostało wprowadzone 500+ to powinno również być dofinansowanie do in vitro !!!!
2017-12-14 14:25:52
k
in vitro - sposobem na zwiększenie liczebności szeregów lewicy ?
2017-10-04 21:30:41
Dziecko nie jest rzeczą!
Finansowanie in vitro i skrobanki na życzenie. Cywilizacja śmierci.
2017-10-04 11:39:10
???
Skrajny brak empatii. Poczytajcie po co tak naprawdę jest invitro, zdziwicie się.
2017-10-04 10:39:52
obserwator
Darek nie prdol!!!!!
2017-10-03 21:15:19
hehe pacany
Może ugrali nawet 60x2 wyborców tą akcją :-)
2017-10-03 18:19:15
123
Przeciez wiekszosc ich byłego elektoratu popiera obecna ekipe ktora jest przeciw in vitro ,to przez nich jest jak jest ,bo lewica w wborach stracila 13% glosow,glownie przez partie razem ale sami takze duzo stracili, konczcie i wstydu oszczedzcie ,a wasza kandydatka na prezydenta glosowala na A.Dude, kurtyna po raz drugi.
2017-10-03 17:50:30
Miś na Miarę
Ktoś im zabrania się witrolizować? Proszę bardzo, nawet codziennie. Symplifikacja rozkładu wartości polega na tym, ze oni nie "walczą o idejkę jako taką" tylko żądają, żeby im te zabawy ktoś zasponsorował. O sponsoring chodzi. Nikt nikomu nie broni inseminacji zoologicznej. Ale koteczku czerwony: chcesz, to se kup! Dlaczego twoje zabawy z zygotami mają być finansowane przez podatnika? Dzisiaj żądają sponsorowania "in vitro", jutro zażądają szampana.
2017-10-03 17:21:45
obserwator
oni już przekwitają... jeszcze komuchy istnieją??????
2017-10-03 17:02:08
Tola
Pomysł ciekawy, skoro PiS likwiduje dofinansowanie, to niech robi to samorząd. Popieram!!!
2017-10-03 16:08:19
lekarz
ja bym chciał dopłaty dla grających do hazardu.Podobne szanse na wygraną.Najpierw byście chcieli tabletki antykoncepcyjne, wczesnoporonne a pózniej jak swój organizm poddawaliście zabiegom aborcyjnym i wam się zechce dzieci to ratujcie nas darmowym in vitro, czyli leki w odwrotna stronę, które i tak są małoskuteczne na zatrute wczesniej organizmy.
2017-10-03 16:04:50
,
Jak ta pani chce in vitro to niech sobie robi,nikt jej nie broni przecież.
2017-10-03 15:57:06
Czerwona burżuazja.
Towarzysz Wieczorek tak zawsze martwił się o rozwój Szczecina , że on jest dzisiaj milionerem , a bieda aż piszczy w mieście. Z oświadczenia majątkowego Wieczorka wynika , że jego majątek to kilkadziesiąt milionów złotych . To może towarzysz Darek zasponsoruje in vitro w Szczecinie ? A może dołączy do sponsorowania jeden z najbogatszych ludzi w Szczecinie - towarzysz Jacek Piechota ? Więcej inicjatywy obywatelskiej , towarzysze.
2017-10-03 15:38:57
spadkobiercy okrągłego stołu
Postkomuniści to teraz najbogatsi ludzie w Polsce. Podobnie jest w naszym regionie. Myślę, że mogli by się sami zrzucić na te 300 tys. i nie zawracać głowy swoim istnieniem.
2017-10-03 15:25:53