wtorek, 26 marca 2019.
Strona główna > Kraj > Koniec "anonimowych" kart

Koniec "anonimowych" kart

Koniec "anonimowych" kart
Data publikacji: 2016-07-27 11:34
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-27 14:10
Wywietleń: 1215 145881

Od poniedziałku trzeba podać swoje dane osobowe, aby móc korzystać z nowo zakupionej karty telefonicznej prepaid. - Na razie mam możliwość rejestracji kart dwóch operatorów na sześciu, których startery sprzedajemy - powiedziała nam ajentka jednego z salonów prasowych w Szczecinie.

Sprzedawczyni dodaje, że uzyskała informację, iż możliwość wpisywania i przesyłania do weryfikacji danych osobowych będzie uzupełniana o kolejnych operatorów telefonii.

Przypomnijmy, że 25 lipca weszły przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych, które obligują abonentów do podania swoich danych przy zakupie tzw. kart przedpłaconych telefonii komórkowej. Obowiązkiem dostawców usługi jest weryfikacja tożsamości kupujących.

Teraz klient musi podać imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dowodu tożsamości. Natomiast cudzoziemcy spoza UE - numer paszportu lub karty pobytu. Gdy starter (kartę) kupuje firma, powinna podać swoją nazwę i jeden z numerów - REGON, NIP, KRS, albo numer ewidencji działalności gospodarczej.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaznacza, że "Karty prepaid rejestrujemy osobiście, za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu - skany, kopie i ksera nie są dokumentami i na ich podstawie nie dokonamy rejestracji". Natomiast dzieci, "które mają swój dowód osobisty mogą zarejestrować kartę samodzielnie, muszą jednak mieć ukończone 13 lat".

Z kolei karty kupione przed 25 lipca trzeba zarejestrować do 1 lutego 2017 r. Jeżeli tego nie uczynimy, zostaną wyłączone. Operatorzy szacują, że takich kart jest ok. 20 mln.

Nie mamy co liczyć na aktywację naszej karty, jeżeli dostawca usługi nie potwierdzi naszej tożsamości lub danych firmy. Jak poinformowała nas sprzedawczyni w salonie prasowym, możemy oczywiście kupić kartę prepaidową u niej, ale jeżeli u sprzedawcy nie będzie jeszcze możliwości wpisania danych klienta lub nabędziemy ją w kiosku, trzeba będzie się udać do salonu operatora. Tym, którym się śpieszy, proponuje więc ona kupić starter od razu w placówce dostawcy tej usługi.

Nowa sytuacja na rynku telefonii komórkowej wywołuje też nietypowe sytuacje. Dlatego UKE radzi co zrobić, gdy użytkownik posiada niezarejestrowany numer w ofercie prepaid i zamierza go przenieść do sieci nowego dostawcy usług. Najpierw trzeba dokonać rejestracji karty u swojego (dotychczasowego) dostawcy, a następnie wystąpić do nowego dostawcy usług z wnioskiem o przeniesienie tego numeru.

(kl)

Na zdj.: Nowe prawo to element ustawy antyterrorystycznej. To koniec "anonimowych" kart telefonicznych.

Fot: Marek KLASA

Komentarze

Tel
Uczciwi ludzie nie muszą się niczego bać, a przestępcy lub ludzie wykorzystujący takie numery w niecnych celach, owszem.
2016-07-27 14:05:49
Total
Totalna inwigilacja.
2016-07-27 12:16:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy