środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Kraj > Kiedy nastolatki uciekają z domów?

Kiedy nastolatki uciekają z domów? [FILM]

Kiedy nastolatki uciekają z domów?
Data publikacji: 2016-09-05 18:11
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-05 18:11
Wywietleń: 1597 152636

Przed i po wakacjach dochodzi do większej liczby ucieczek nastolatków z domów - wynika z danych Fundacji ITAKA. Wiele problemów młodych ludzi związanych jest ze szkołą, a za każdą ucieczką młodego człowieka stoi ucieczka dorosłego i często to jest ucieczka od rozmowy - mówi psycholog fundacji Anna Nita.

Nita zaobserwowała, że do fundacji najczęściej zgłaszają się rodziny, w których panują dwa różne modele wychowawcze.

- Pierwszy z nich to ten, gdzie jest bardzo dużo kontroli rodzicielskiej, gdzie rodzice nie dostosowują obowiązków i obszaru wolności do dorastającego dziecka. Cały czas traktują nastolatka, jakby był małym dzieckiem, które trzeba sprawdzać na każdym kroku - opisuje psycholog. Drugi model dotyczy domów, gdzie rodzice z kolei za mało uwagi poświęcają dziecku, nie spędzają z nim czasu, nie wiedzą, co się u niego dzieje.

- To są takie domy, gdzie jest bardzo słaba więź, albo tej więzi po prostu nie ma i nastolatki szukają jakichś bliskich osób poza domem. Często wiążą się z partnerami, którzy są starsi, często ta grupa rówieśnicza, nawet taka trudna, dysfunkcjonalna, staje się dla nich tą drugą rodziną i do nich uciekają - wyjaśnia. Psycholog dodaje, że "za każdą ucieczką młodego człowieka stoi ucieczka dorosłego i często to jest ucieczka od rozmowy, od problemów, od tego też, żeby tym nastolatkiem się zająć i zwrócić na niego uwagę". Z doświadczenia fundacji wynika, że młodzież często ucieka pod wpływem impulsu. Takie ucieczki najczęściej kończą się bardzo szybko, po jednym dniu, czasami po dwóch dniach. Są też ucieczki planowane, ale - jak oceniła Nita - te ucieczki trwają dłużej, często te nastolatki organizują sobie też miejsce, do którego uciekają np. jest to mieszkanie partnera albo starszych przyjaciół. Tego rodzaju ucieczki - jak wyjaśniła - zdarzają się u tych młodych ludzi, którzy wcześniej sprawiali różnego rodzaju problemy wychowawcze.

Koordynatorka linii wsparcia Fundacji ITAKA Agata Nowacka przekonuje, że dla dobra dziecka na jego powrót należy zareagować ze zrozumieniem.

- Trudne rozmowy, dlaczego to się stało i jakie są tego konsekwencje warto odłożyć na później, żeby najpierw zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, ucieszyć się, żeby wiedział, że my się cieszymy, że wrócił - podkreśliła. (pap)

Źródło: PAP

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie