Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Kiedy nastolatki uciekają z domów? [FILM]

Data publikacji: 05 września 2016 r. 18:11
Ostatnia aktualizacja: 05 września 2016 r. 18:11
Kiedy nastolatki uciekają z domów?
 

Przed i po wakacjach dochodzi do większej liczby ucieczek nastolatków z domów - wynika z danych Fundacji ITAKA. Wiele problemów młodych ludzi związanych jest ze szkołą, a za każdą ucieczką młodego człowieka stoi ucieczka dorosłego i często to jest ucieczka od rozmowy - mówi psycholog fundacji Anna Nita.

Nita zaobserwowała, że do fundacji najczęściej zgłaszają się rodziny, w których panują dwa różne modele wychowawcze.

- Pierwszy z nich to ten, gdzie jest bardzo dużo kontroli rodzicielskiej, gdzie rodzice nie dostosowują obowiązków i obszaru wolności do dorastającego dziecka. Cały czas traktują nastolatka, jakby był małym dzieckiem, które trzeba sprawdzać na każdym kroku - opisuje psycholog. Drugi model dotyczy domów, gdzie rodzice z kolei za mało uwagi poświęcają dziecku, nie spędzają z nim czasu, nie wiedzą, co się u niego dzieje.

- To są takie domy, gdzie jest bardzo słaba więź, albo tej więzi po prostu nie ma i nastolatki szukają jakichś bliskich osób poza domem. Często wiążą się z partnerami, którzy są starsi, często ta grupa rówieśnicza, nawet taka trudna, dysfunkcjonalna, staje się dla nich tą drugą rodziną i do nich uciekają - wyjaśnia. Psycholog dodaje, że "za każdą ucieczką młodego człowieka stoi ucieczka dorosłego i często to jest ucieczka od rozmowy, od problemów, od tego też, żeby tym nastolatkiem się zająć i zwrócić na niego uwagę". Z doświadczenia fundacji wynika, że młodzież często ucieka pod wpływem impulsu. Takie ucieczki najczęściej kończą się bardzo szybko, po jednym dniu, czasami po dwóch dniach. Są też ucieczki planowane, ale - jak oceniła Nita - te ucieczki trwają dłużej, często te nastolatki organizują sobie też miejsce, do którego uciekają np. jest to mieszkanie partnera albo starszych przyjaciół. Tego rodzaju ucieczki - jak wyjaśniła - zdarzają się u tych młodych ludzi, którzy wcześniej sprawiali różnego rodzaju problemy wychowawcze.

Koordynatorka linii wsparcia Fundacji ITAKA Agata Nowacka przekonuje, że dla dobra dziecka na jego powrót należy zareagować ze zrozumieniem.

- Trudne rozmowy, dlaczego to się stało i jakie są tego konsekwencje warto odłożyć na później, żeby najpierw zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, ucieszyć się, żeby wiedział, że my się cieszymy, że wrócił - podkreśliła. (pap)

Źródło: PAP

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA