piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Kraj > Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku
Data publikacji: 2019-10-21 20:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-27 23:42
Wywietleń: 498 423702

Musimy zacząć się przygotowywać do przeżycia tej uroczystości, jeszcze bliższego przypomnienia sobie i poznania osoby kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział kard. Kazimierz Nycz na poniedziałkowym briefingu po ogłoszeniu daty i miejsca beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie na pl. Piłsudskiego. Jego beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu – poinformował w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz.

3 października papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Wcześniej też informowano, że niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 r. komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

Kard. Nycz dodał, że wiele instytucji, w tym też media, mają wielką pracę do spełnienia. Dodał, że bogactwo materiałów radiowych i telewizyjnych poświęconych kardynałowi sprawia, że ich wykorzystanie w ciągu siedmiu miesięcy (do 7 czerwca 2020 r.) może nam przybliżyć osobę Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia.

- To jest potrzebne, żeby go poznać, naśladować i przez jego wstawiennictwo modlić się do Pana Boga. I to mamy do zrobienia wszyscy, tj. wszystkie diecezje w Polsce, ponieważ kard. Wyszyński był prymasem Polski - podkre­ślił kard. Nycz.

28 dnia każdego miesiąca, czyli w dniu śmierci kard. Wyszyńskiego (28 maja 1981 r.), w katedrze warszawskiej będzie odprawiana msza św., do której sprawowania będą zapraszani biskupi z różnych diecezji. Po każdej mszy będzie półgodzinny wykład o kard. Wyszyńskim.

(pap)

Fot. Wikipedia/Janusz Trocha

Komentarze

Jaka
Czemu 7 czerwca?
2019-10-27 23:39:48
haha
TEN wielki kapłan ręka w rękę współpracował z komunistami.
2019-10-23 09:19:05
jan bury
TEN wielki kaplan powiedzialby bez leku co mysli o marszach sodomitow i innych zboczencow.Obecni boja sie powidziec prawdebojac sie krytyki szmatlawca michnika i tvn/cala PRAWDA CALA DOBE/
2019-10-22 16:52:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie